SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fikret Orman: ‘Seçime gideceğim, aday olmak isteyenler açıklasın’

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, yönetim kurulu toplantısında seçim kararı alacağını açıklarken 'Yeniden mücadele için seçime gideceğim. Aday olmak isteyenler açıklasın. Hodri meydan' dedi.

Güncellenme: 14:49, 11/08/2018

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, yönetim kurulunda değişiklik amacıyla olağanüstü genel kurula gitme kararı alacaklarını açıkladı.

Siyah-beyazlı kulübün Vodafone Park Moda Merkezi’nde gerçekleştirilen olağan divan kurulu toplantısında konuşan Orman, “Zor bir süreçten geçiyoruz. Türkiye olarak da kulüp olarak da bunu yönetme durumumuz var. Tüzük tadiline ihtiyacımız var. Beşiktaş’ta çok zor bir sürece giriyoruz. Bunu yönetebilmek için heyecanımızı artırmamız lazım. 6,5 sene içinde hepimiz yorulduk ve bu yorgunluğun haricinde silkelenmemiz lazım. Yönetim kurulu olarak da eylül veya eylülün sonunda tüzük tadil kongresini yapacak ve bunu birleştireceğim.” dedi.

Yeni bir yönetim kurulu listesiyle seçime gireceğini açıklayan Orman, şunları kaydetti:

“Yönetim kurulu ile alakalı seçime gideceğim. Yeni bir güç ve yeni bir mücadeleye girebileceğimiz karar alacağım. İsteyen herkes aday olabilir, kamuoyuna ne söylemek istiyorsa gelir konuşur. Radikal kararlar alınması lazım. Kısa süre içinde seçime gideceğiz. Yeni listeyle aday olacağım. Projeleri olanlar, konuşanlar nasıl çözeceklerini anlatsınlar. ‘Hodri meydan.’ diyorum. Herkes gelsin ne söyleyeceği varsa söylesin, genel kurul kararını verir. Daha diri, daha heyecanlı bir yönetim kurulu kurmamız lazım. Süreç insanları yormuş olabilir, kırgınlıklar olabilir. Biz burada şahsımız için değil Beşiktaş için mücadele ediyoruz. Beşiktaş için mücadele etmeye devam edeceğiz. Aday olacak arkadaşlara, kapı arkasında dedikodu yapanlara söylüyorum, buyrun seçim var. Herkes gelsin aday olsun. Hiç merak etmeyin Beşiktaş’a canımız, sağlığımız müsaade ettiği müddetçe hizmet edeceğiz. Biz ne kara kışlar gördük, bunu da aşarız.”

Gelecek yılın mayıs ayında zaten olağan seçimin olduğunu hatırlatan Orman, “Olağanüstü durum yaşıyoruz, daha diri, daha heyecanlı yönetim kurulu oluşturmamız lazım. Seçimi 15 gün içinde yapmayacağım, her adayın çalışabileceği dönemde yapacağım. İsteyen herkes aday olsun.” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABER Beşiktaş`ın borcu açıklandı Beşiktaş`ın borcu açıklandı

“BU KRİZİ BEN YARATMADIM”

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, ekonomik nedenlerden dolayı radikal kararlar alacaklarını söyledi.

Siyah-beyazlı kulübün Vodafone Park Moda Merkezi’nde gerçekleştirilen olağan divan kurulu toplantısında yönetim kurulunda değişiklik amacıyla kısa süre içinde olağanüstü genel kurula gideceklerini açıklayan Orman, ekonomik önlemler konusunda da görüşlerini aktardı.

Başkanlığı döneminde kulüp tarihinin en çok oyuncusunu iyi bedellerle sattıklarını vurgulayan Orman, “İki gün içinde bütün Türkiye’yi ayağa kaldıracak transfer yaparız, niye yapmıyoruz? Hayatın gerçekleri öyle değil. ‘Gelirlerimiz artarken borcumuz niye artıyor?’ diyorlar. Eve götürüyoruz. Ben geldiğimde Beşiktaş’ın borcu zaten ödenebilir halde değildi. Evet kriz var, ama bu krizi ben yaratmadım. Bu ülkenin içindeki bir kurumuz. Radikal kararlar alacağız.” diye konuştu.

İLGİLİ HABER Abdurrahim Albayrak: `Borcumuz bir günde yüzde 25 çoğaldı` Abdurrahim Albayrak: `Borcumuz bir günde yüzde 25 çoğaldı` Başkanlığa seçildiği dönemde kulübün şartlarının olağanüstü durumda olduğunu kaydeden Fikret Orman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu anda Türkiye’nin şartları olağanüstü bir duruma geldi. Geçen sene mayıs ayında oyuncularımızla sözleşme yaptığımızda avro 3,9 civarındaydı, şimdi 7,5’lara gelmiş. Nereye gideceği de kestirilemeyen bir durum. Bu kriz bizim değil, Türkiye’nin krizi. Geldiğimizde Beşiktaş’ın borcu 330 milyon dolar gibiydi. Gelir 78-80 milyon civarındaydı. Mahkeme masrafları ve faiz de 35-40 milyon dolar götürüyordu. Elinizde 30-35 milyon dolarlık kaynak kalıyordu. Bu da bankalara temlik verilmişti. Beşiktaş tarihinde bütün yatırımlardan daha fazlasını yaptık. Bunu yaparken en önemli konumuz Beşiktaş’ın marka değerini ve saygınlığını yükseltmek oldu.”

Yönetime geldikleri dönemde Fenerbahçe ve Galatasaray’ın borçlarının Beşiktaş’tan daha az olduğunu kaydeden Orman, “Onların gelirleri daha çok vaziyetteyken şu anda herkesin borcu bizden yüksek hale geldi. Denetleme kurulu borcun 2 milyar 100 milyon lira olduğunu açıkladı. Bu brüt borçtur. Alacakları düştüğümüzde borç 1 milyar 846 milyon liradır.” diye konuştu.

Başarılı bir yönetim kurulu olduklarını savunan Fikret Orman, “Çalışmalarımızı Beşiktaş olduğumuz için yapabildik. Anadolu’da A kulübü veya B kulübü olarak yapabilir miydik, yapamazdık. Potansiyeli olan, büyük bir camia olduğu için yapabildik.” değerlendirmesinde bulundu.

“OYUNCULARI DÖNEM DÖNEM FAZLA ÖNE ÇIKARIYORUZ”

Camia olarak bazı şeyleri fazla abarttıklarını belirten başkan Orman, şunları kaydetti:

“Oyuncuları dönem dönem fazla öne çıkarıyoruz. Başarı varsa bu camianın başarısıdır. Bireyler bu camianın içinde olduğu için başarılı olmuştur. Talisca örneği yaşadık. Talisca aşağı, Talisca yukarı… Sonuçlarını gördünüz. Kendisine ‘Devre arası geldiğinde seni satın alacağız.’ dedim. Beşiktaş’ta kalmak istemediğini söyledi. Bunları çok yukarı çıkarıyoruz. Oyuncular, kişiler kendilerini Beşiktaş’ın üstünde görmeye başlıyor. Beşiktaş’ın üstünde hiçbir şey yoktur. Türkiye’nin en büyük kulübünden daha büyük bir şey yoktur.”

Yayınlanma Tarihi:11:42,