SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fatih Terim’den Gomis’e penaltı göndermesi

Süper Kupa Finali'nde Akhisarspor'a penaltı atışları sonucunda kaybeden Galatasaray'da teknik direktör Fatih Terim yayıncı kuruluşun sorularını yanıtladı.

Güncellenme: 07:58, 06/08/2018
Fatih Terim’den Gomis’e penaltı göndermesi

TFF Süper Kupa final mücadelesinde Akhisarspor’a penaltı atışları sonucunda kaybeden Galatasaray’da teknik direktör Fatih Terim yayıncı kuruluşun sorularını yanıtladı.

“Akhisar hak etti”

“Kaybettiğimiz zaman rakibimizi tebrik etmek en doğal şeylerden biri. Bu sene herkesin centilmenliğe, dostluğa önem verdiği günlerde bize yakışan budur. Akhisar hak etti, kazandı. Tebrik ediyoruz. Hayırlı olsun, sezona kupayla başladılar. Oyuncularıma beklemelerini, kupayı aldıktan sonra alkışlamalarını rica ettim. Biz de hep beraber dizilip alkışladık.

“VAR faydalı olacaktır ama…”

Bazı pozisyonların VAR’a açık olduğunu düşünmüyorum. VAR faydalı olacaktır ama o kadar net pozisyonlarda ne VAR’a danışırsınız, ne de gider seyredersiniz.

“400. maçımda açıkçası iyi bir oyun ve bir kupa isterdim”

Artık lig başlıyor, çok çabuk aksiyon almamız lazım. Yarın sabahtan itibaren çalışmaya devam. 400. maçımda açıkçası iyi bir oyun ve bir kupa isterdim ama nasip değilmiş. Allah yolumuzu açık etsin

“Ligde attığınız yere atarsanız…”

5. penaltıcı Gomis’ti. Maicon da 6. penaltıcıydı. Gomis zaten önceden 5.’yi atmak istediğini söylemişti… Ligde attığınız yere atarsanız, aynı yere atarsanız kaçar. Bunlar futbolda oluyor”

Fatih Terim mücadelenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

“Bazı oyuncularımızın çok konsantre olamadığı ortada”

Galatasaray’ın kupayı oynayarak alması gerektiğini ifade eden Terim, “Kaybetsek de, kazansak da, ciddi şekilde kısa sürede yol almamız lazım. Bazı oyuncularımızın çok konsantre olamadığı ortada. Şunu unutmamamız gerekir. Ne kadar iyi ve yetenekli oyuncu olursan ol, atletik performans olarak üst seviyede olmanız lazım. Bazı oyuncuların fiziki eksikliği çok açık ortada. Yarın sabahtan itibaren çalışmaya devam edip, lige iyi bir başlangıç için çalışacağız” şeklinde konuştu.

“Konsantremizi sahanın içinde biraz daha yüksek seviyeye çıkarmamız lazım”

Takımda acil olarak bazı mevkilere oyuncu takviyesi gerektiğini ancak UEFA cezası nedeniyle elleri ve kollarının bağlı olduğunu söyleyen Fatih Terim, “Sahada diri olmalıyız. Daha çok istemeliyiz. Gerek hücum oyununda, gerek defans oyununda. Daha bir arada olmayı becerebilmeliyiz. Geçen sene bir dönem bunların hepsini iyi yapabilen takımdık. Bu yıl şampiyonluktan sonra, hazırlık maçlarında iyi oynadığımız söylenemez. Her geçen gün daha iyi olacaktır. Konsantremizi sahanın içinde biraz daha yüksek seviyeye çıkarmamız lazım” dedi.

İLGİLİ HABER Türkiye`de tarihi an! VAR`a ilk kez başvuruldu... Türkiye`de tarihi an! VAR`a ilk kez başvuruldu...

“Bu seviye Şampiyonlar Ligi için yetmez”

Lig öncesi oyuncuların hazır olup, olmadığını tam olarak görmek istediğini belirten Terim, “Bu seviye Şampiyonlar Ligi için yetmez. Hayal kırıklığına uğrarız. Öyle siz kendi bildiğiniz gibi oynayamazsınız. Size söylenen şekilde oynayacaksınız. Orada taktiği, tekniği, sistemiyle, oyun düzeniyle ve atletik performansıyla hepsini bir arada yapmamız gereken bölüm orası. Burada bazı şeyler affedilebiliyor; ama orada cezayı keserler. O yüzden hayal kırıklığına uğradığım oyuncular var” diye konuştu.

Maçtaki oyunun kendisini tatmin eden bir oyun olmadığını vurgulayan Terim, ”Hem oynayacak, hem kazanacağız, hem de değişeceğiz. Bundan emin olabilirsiniz. Başka türlü şansımız yok” ifadelerini kullandı. Futbolun bir yaşam şekli olduğunu söyleyen Terim, “Futbol dünle yaşanan bir şey değil. 3 gün kaçırırsanız, aynı ayarda diğerleriyle olamıyorsunuz. Artık futbol bir yaşam şekli. Muhakemeler ve beklentiler çok farklı oldu” ifadelerini kullandı.

“Yunus ve onun gibiler burada…”

18 yaşındaki Yunus’un oyuna dahil olmasıyla ilgili de konuşan Fatih Terim, “Takımın yaşını 24-25’lere çekmek lazım. Takımın yaşı yüksek. Galatasaray Yunus’u sokturuyorsa o ve onun gibiler burada görev alacak. Değişim buradan başlayacak. Formayı istiyorsa alacak. Galatasaray, akademisi vermeye devam edecek. Ozan gelecek, Celil, Doğan gelecek. Kaleci iyi gidiyor. Yavuz, İlhan geldi. Mevcut takımı bir tarafa atacak değiliz. Oynayan takım biraz daha hareketli, biraz daha konsantre olması gerekir” şeklinde konuştu.