SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sutopu…

28 Temmuz 2018

Sözcü’deki haberin başlığı ‘Boğulmuş kadar olduk'tu…

Kıyamet koptu! Artık ABD'de yaşayan eski sutopçulardan federasyon yöneticilerine, sayısız tepki aldık. Çoğu olumsuz!

Haberi hatırlatayım: Barselona'daki Avrupa Sutopu Şampiyonası'nda mücadele eden erkek milli takımımız 5 maçta 25 gol atıp 94 gol yiyerek 16 takım arasında (Malta'yı penaltılarla yenerek) 15'inci oldu. Kadın millilerimiz ise 6 maçta 32 gol atıp 131 gol yiyerek 12'nci ve son sırayı aldı.

İşin içinde bir ülkeyi temsil eden takım varsa ve tablo buysa, Uganda'da bile haber olması kaçınılmazdır! Göğsünde Ay-Yıldız olan bir takım veya sporcunun ülkeyi nasıl temsil ettiği ise her şeyden önemlidir.

Haberin ardından Federasyon Başkanı Sayın Vedat Akgün'ün, gazetemizde de yayımlanan açıklamasının özeti şöyleydi: “Kadınlarda yaş ortalamamız 19. Erkeklerde 22. Kadınlarda 20 ülke arasında 12'ye, erkeklerde 27 ülke arasında 16'ya girdik.”

Haberin üst başlığındaki ‘Spor kültürünün olmadığı Türkiye'de' ifadesi, sorunun aslında nereden kaynaklandığını anlatırken, sosyal medyadaki eleştirilerin ardından neden suçlu psikolojisi ile savunmaya geçildiğini anlamadım açıkçası.

Şunu sorayım: 15 yaşında olimpiyat şampiyonu olan yüzücü, 16 yaşında İngiltere Premier Ligi'nde gol atan futbolcu, 19 yaşında EuroLig'de ‘MVP' olan basketbolcu varken; hadi 19'u anladık, 22 yaş nasıl ‘genç' oluyor? Bari ‘Tecrübesiz' deseydiniz!

Oysa… Açıklamayı, Barselona'ya gitmeden önce yapsaydınız… Örneğin; bir basın toplantısı düzenleyip, yanınıza iki kaptanı alıp, bu işi bilen gazetecileri çağırıp, bu spordaki tüm sorunlara rağmen nasıl Avrupa'nın en iyi ülkeleri arasına girdiğimizi anlatsaydınız, daha iyi olmaz mıydı?

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek