SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Faroe Adaları nerede? İşte, Faroe Adaları haritası! Beşiktaş B36 Torshavn maçı…

Beşiktaş, Avrupa Ligi ilk maçı için B36 Torshavn'a konuk oluyor. Dünyanın en küçük ülkelerinden biri olan Faroe Adaları, ulaşımda yaşanan sıkıntılar nedeniyle ziyaretçilerine sık sık zor anlar yaşatabiliyor. 50 bin civarı nüfusu olan Faroe Adası'nı hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen okuyucular "Faroe Adaları nerede?" sorusuna yanıt arıyor...

Güncellenme: 20:32, 26/07/2018
Faroe Adaları nerede? İşte, Faroe Adaları haritası! Beşiktaş B36 Torshavn maçı…

Beşiktaş bu akşam Avrupa Ligi ilk maçında Faroe Adaları takımı B36 Torshavn’a konuk oluyor. İlk maç avatanjlı skor elde etmek isteyen Beşiktaş’ın korkulu rüyası ise B36 Torshavn değil, dünyanın en küçük ülkelerinden biri olan Faroe Adaları’na ulaşım oldu. Ülkeye ulaşımda uçak bulmak konusunda sıkıntı yaşayan Beşiktaş, ülkenin soğuk iklimine alışmakta da zorlandı.

Uçak bulmanın da sıkıntılı olduğu Faroe Adaları’nda yer alan Vagar Havalanı, sık sık yaşanan şiddetli rüzgarlı ve yağmurlu havalarda kapatılıyor. Henüz maç sona ermeden geri dönüş yolunu kara kara düşünmeye Beşiktaş’ın 1 ya da 2 aktarma yaparak yurda dönmesi bekleniyor. Peki, Fareo Adaları nerede? İşte merak edenler için Fareo Adaları hakkında bilgiler ve Fareo Adaları harita üzerindeki yeri…

FAROE ADALARI NEREDE?

İzlanda ile İskoçya arasında kalan ve toplamda 18 adadan oluşan Faroe Adaları, tarih boyunca farklı krallıkların himayesinde kaldı. Günümüzde ise Danimarka’ya bağlı özerk bir bölge olarak yönetilmeye devam ediyor.

2012 sayımlarına göre 49.506 kişinin yaşadığı Faroe Adaları, İzlanda ile İskoçya arasında kalan ve toplamda 18 adadan oluşan, içişlerinde bağımsız olmasına rağmen, dışişlerinde Danimarka’ya bağlı bir devlet. Danimarka’ya bağlı özerk bir yönetime sahip olan Faroe Adaları, koyun yetiştiriciliğiyle ünlüdür ve adanın ismi de bu kökenden geliyor.

Başkenti Tórshavn olan Faroe Adaları’nda, resmi dil olarak Danca ve Faroece kullanılıyor. Adaların resmi para birimi ise Faroe Kronu. Avrupa’dan 655 kilometre açıkta yer alan adalar 1399 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip olmakla beraber, Faroe Adaları bağlı bulunduğu Danimarka’ya 1.600 kilometrelik bir uzaklığa sahipken, adalara en yakın yerleşim yeri Kuzey İskoçya.