SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Almanya Futbol Federasyonu Başkanı’ndan Mesut Özil itirafı!

Grindel, Almanya Milli Takımı'nı bıraktığı açıklayan Mesut Özil ile ilgili bazı konularda hatalı olduğunu itiraf etti.

Güncellenme: 13:10, 26/07/2018
Almanya Futbol Federasyonu Başkanı’ndan Mesut Özil itirafı!

Reinhard Grindel, DFB’nin resmi internet sayfasından yaptığı açıklamada, milli takımın Dünya Kupası’ndaki sportif performansının birçok şeyin sorgulanmasına yol açtığını belirterek, ”Elbette bu süre boyunca daha iyi ne yapabilirim diye kendime de soruyorum. Kişisel eleştirimin beni vurduğunu açıkça itiraf ediyorum. Daha da ötesi, meslektaşlarımın, tabandaki birçok gönüllünün ve DFB’deki personelin ırkçılıkla ilişkilendirilmesine üzülüyorum.” ifadelerini kullandı.

Mesut Özil ve İlkay Gündoğan’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çektirdikleri fotoğrafı eleştirdiğini hatırlatan Grindel, ”Bunun ırkçı sloganlar çağrıştırılarak istismar edilmesinden dolayı çok üzgünüm.” görüşünü paylaştı.  Grindel, ”Başkan ve bir insan olarak, federasyon olarak açık bir şekilde herhangi bir ırkçılığın dayanılmaz, kabul edilemez ve tahammül edilemez olduğunu söylemeliydim. Bu Jerome Boateng için, Mesut Özil için ve göçmenlik geçmişine sahip tüm oyuncular için geçerliydi.” değerlendirmesinde bulundu.

İLGİLİ HABER Mesut Özil`e Singapur`da koruma ordusu! Mesut Özil`e Singapur`da koruma ordusu!

Amatör ve profesyonel sektör temsilcileriyle görüşmeler gerçekleştirdiğine atıfta bulunan Grindel, bundan sonra toplumda devam eden uyum tartışmasını derinlemesine ele alacaklarını, tekrar sportif başarının kazanılması için gerekli çalışmaların hızla yapılacağını ve 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’na ev sahipliğinin kazanılmasının ortak bir hedef olduğunu kaydetti.

Açıklama, Alman medyasında Grindel’in bazı hatalar yaptığını kabul ettiğini ancak görevinden ayrılmak gibi bir niyetinin olmadığı şeklinde yorumlandı.

İLGİLİ HABER Alman gazetesinden bomba Mesut iddiası! Alman gazetesinden bomba Mesut iddiası!

Mesut Özil Reinhard Grindel için ne demişti?

Mesut Özil Almanya Milli Takımı ile ilgili yaptığı açıklamada Reinhard Grindel, Bernhd Holzhauer ve Werner Steer'in geçmişte kendisi hakkında kullandığı ırkçı ifadelere de yer verirken bunların yanında kendisinin, ailesinin aldığı tehdit mesajları ve nefret içerikli söylemlerin de aldığı kararda etkili olduğunu belirtmişti. Mesut, “Bunların hepsi; geçmişte kalmış, yeni kültürlere açık olmayan ve benim de gurur duymadığım bir Almanya'yı temsil ediyor. Eminim ki, açık bir toplumu kucaklayan birçok onurlu Alman da benim gibi düşünüyordur” demişti.

Yayınlanma Tarihi:13:06,