SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Şeref Malkoç’tan Mesut Özil açıklaması: Almanya’ya Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi göndereceğiz

Mesut Özil'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çektirdiği fotoğrafın ardından gelen tepkiler üzerine Almanya Milli Takımı'nı bıraktığı açıklaması gündeme oturdu. Spor camiasının yakından takip ettiği konu, siyasi çevreler tarafından da tartışılmaya başlandı. Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, konu ile ilgili Almanya'nın tutumunu eleştirdi.

Güncellenme: 15:28, 23/07/2018
Şeref Malkoç’tan Mesut Özil açıklaması: Almanya’ya Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi göndereceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çektirdiği fotoğraf sonrası Almanya’da tepkiyle karşılaşan Mesut Özil, milli takım kariyerine nokta koydu. Almanya basını ve spor camiasının yakından ilgilendiği konu, siyasi çevreler tarafından da tartışılmaya başlandı. Önce Almanya Başbakanı Angela Merkel’in sözcüsü, Mesut Özil’in kararına saygı duyduklarını belirtti. Sözcü, Almanya’nın göçmen kökenli vatandaşlarını bağrına basmaya devam edeceğini de belirtti.

İLGİLİ HABER Merkel`in sözcüsü: `Mesut Özil`in kararına saygı duyuyoruz` Merkel`in sözcüsü: `Mesut Özil`in kararına saygı duyuyoruz`

Bunun ardından Türkiye’den de Mesut Özil’in yaşadıkları ile ilgili bir açıklama geldi. Almanya’nın tutumunu eleştiren Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, konu ile ilgili olarak “Mesut Özil konusunda Almanya’nın tutumu akıl alacak gibi değildir. Bu davranışlar ırkçıdır, insan onurunu yaralayıcı davranışlardır. Almanya’nın Cumhurbaşkanı’na ve Almanya Futbol Federasyonu’na unuttukları Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi’ni mektupla göndereceğiz” dedi.

İLGİLİ HABER Rıdvan Dilmen`den Mesut Özil açıklaması Rıdvan Dilmen`den Mesut Özil açıklaması

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın ise, Mesut Özil’in kararını açıklamasının ardından sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Değerli oyuncu Mesut Özil, Cumhurbaşkanımız ile neden buluştuğunu, bugün olsa yine görüşeceğini söylüyor. Kendisini bu asil duruşundan dolayı tebrik ediyorum. Fakat Mesut beyin bu süreçte nasıl bir baskıya maruz kaldığını düşünün. Nezaket, hoşgörü, çoğulculuk… nerede kaldı?!” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABER Bayern Münih Başkanı Hoeness`ten Mesut Özil`e şok sözler: B.k gibi oynuyordu Bayern Münih Başkanı Hoeness`ten Mesut Özil`e şok sözler: B.k gibi oynuyordu

Mesut Özil, Almanya Milli Takımı’nı bırakma kararı alırken yaşadıklarını anlatmış ve ırkçı bir tavırla karşı karşıya kaldığını söylemişti. Mesut Özil, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vermişti:

“Bu kararı almak gerçekten çok zordu çünkü takım arkadaşlarım ve Almanya’nın iyi insanları için sahada her zaman her şeyimi verdim. Federasyon yetkilileri ise benim Türk kökenime saygısızlık yaptı ve beni politik propaganda malzemesi olarak kullandı. Artık yeter… Yaşanan olaylar sonrasında uzun süre düşündüm ve ırkçılık ile saygısızlığı hissettiğim için artık Almanya Milli Takım formasını giymeyeceğim.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la olan fotoğrafımdan sonra Joachim Löw tarafından tatilimi kısa kesip Berlin’e gelmem ve durumu tekrar yoluna koymam için ortak bir açıklama yapmam istendi. Ben Grindel’e mirasımı, kökenimi ve fotoğrafın arkasındaki sebebi açıklamaya çalışırken o ise kendi politik görüşleri hakkında konuşmakla ve benim fikirlerimi küçümsemekle daha fazla ilgilendi. Onun üstten bakan tavrıyla, en iyisinin futbola ve yaklaşan Dünya Kupası’na odaklanmak olduğu kararına vardık. Bu yüzden Dünya Kupası hazırlıkları sırasında DBF Medya Günü’ne katılmadım. Gazetecilerin, Oliver Bierhoff’un Suudi Arabistan maçı öncesi TV’de verdiği bir röportajla tüm konuyu kapatmış olmasına rağmen, futbol yerine siyaset tartışmak isteyeceklerini ve bana saldıracaklarını biliyordum.

Tüm kederimle ve yakın zamanda yaşanan olayları çokça düşündükten sonra ırkçılık ve saygısızlığa maruz kalmış hissederken, artık Almanya’yı uluslararası düzeyde temsil edemem. Almanya formasını gurur ve heyecanla giyerdim ama artık aynı şeyleri hissetmiyorum. Bu kararı vermek çok zordu çünkü her zaman takım arkadaşlarım, antrenörlerim ve Alman halkı için her şeyimi verdim. Fakat Almanya Futbol Federasyonu üst düzey yöneticilerinin Türk kökenime saygı göstermemeleri ve beni bir siyasi propaganda aracına dönüştürmeleri, işleri dayanılmaz noktaya getirdi. Bunun için futbol oynamıyorum. Arkama yaslanıp öylece duracak değilim. Irkçılık asla ve asla kabul edilmemeli.”

 

Yayınlanma Tarihi:15:22,