SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Rıdvan Dilmen’den Mesut Özil açıklaması

Spor yorumcusu Rıdvan Dilmen, Türk asıllı Alman yıldız Mesut Özil'in Almanya Milli Takımı'nı bırakma kararı ile ilgili katıldığı televizyon programında önemli açıklamalarda bulundu.

Güncellenme: 11:57, 23/07/2018
Rıdvan Dilmen’den Mesut Özil açıklaması

NTV Yorumcusu Rıdvan Dilmen, Mesut Özil’in Almanya Milli Takımı’nı bırakma kararını Sporun Not Defteri programında değerlendirdi.

Dilmen çok konuşulan olay ile ilgili şu açıklamaları yaptı…

“Bu durum genel sosyolojik bir problem. Lukaku Belçika Milli Takımı ile Dünya Kupası’nda oynadı. Başarılı olduğunuz zaman Belçikalı, olmadığı zaman Kongo’lu ‘göçmen’ durumu oluyor. Afrika kökenli futbolculara da bunlar yapılıyor. Bizde ırkçılık hiç olmadı. Mehmet Aurelio denen bir oyuncu vardı. Fatih hoca takıma almıştı. Her maç dolu dolu oynamadı ama Türk insanı onu ‘Mehmet’ olarak gördü, Aurelio olarak görmedi. Almanya, Fransa, Belçika gibi ülkelerde bu oldu.

Biz güçlü bir ülkeyiz. Sadece sporda değil, genel anlamda bu gücü gösterebilecek durumdayız. Almanya’daki yeni jenerasyonda her yaş grubunda oyuncularımız var. Mesut Alman Milli Takımı’nı seçtiğinde Türkiye’den hiçbir reaksiyon görmedi.  Duyarlı bakanların da açıklamalarını gördüm ama orada siyasi malzeme yapmak isteyenleri de gördüm. Maalesef Uli Hoeness’in açıklamalarını gördüm. Siyasi malzeme yapılması da doğru değil.

İLGİLİ HABER Bayern Münih Başkanı Hoeness`ten Mesut Özil`e şok sözler: B.k gibi oynuyordu Bayern Münih Başkanı Hoeness`ten Mesut Özil`e şok sözler: B.k gibi oynuyordu

Cumhurbaşkanımız futbolu seven bir insan. İspanya’ya gitmişti, Emre Belözoğlu ile Arda Turan, Madrid’de oynuyordu. Sonuçta Mesut, ülkesi için buraya ziyarete gelmiş. Oturup sohbet ediyorlar.  Herhangi bir müslüman kardeşimiz gidip gidip ibadetini yapabilir, aynı şekilde hristiyanlar da ibadetlerini yapabiliyor. Mesut dün Singapur’a gitti takımının kampı için. Mesut 2010’dan sonra kendini daha çok bizden hissetmeye başladı. Yazı Çeşme’de geçiriyor, Annesi için Zonguldak’a geliyor. Bizim kanımızı taşıyan bir insan.

Yangına körükle gitmeyip İlkay Gündoğan’a da sukunet içerisinde destek vermemiz gerekiyor. Alman halkında aklı başında insanlar var. Bizim Hoeness’in açıklamalarını değil de, İlkay ve Mesut forması giyen bakanları baz almamız lazım. Löw benim de arkadaşım ama buna mecbur kaldı. İlkay oyuna girerken yuhalanmıştı. Mesut da demiş ki: ‘Ben girsem ben de ıslıklanacaktım.’

İlkay pırıl pırıl kardeşimiz. Ben ona ‘Fevri davranma, işine devam et. Sen Türklüğünü yaşa.’ dedim. Kongo’nun tepkisiyle Türkiye’nin tepkisi bir olmaz, bunlara dikkat edilmesi lazım. “