SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mesut Özil Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesini anlattı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çektirdiği fotoğraf nedeniyle Almanya medyası tarafından eleştirilen Mesut Özil, yaşananlar ile ilgili ilk kez açıklama yaptı. Mesut Özil, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda hareketinin arkasında olduğunu söyledi.

Güncellenme: 16:08, 22/07/2018
Mesut Özil Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesini anlattı

Yaklaşık iki ay önce Mesut Özil, İlkay Gündoğan ve Cenk Tosun’un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi Almanya’da büyük tartışma yaratmıştı. Üçü de Almanya’da yetişmiş olan ve kariyerlerini İngiltere Premier Lig’de sürdüren futbolculardan Mesut Özil ve İlkay Gündoğan, Almanya Milli Takımı ile çıktıkları maçta protestolara maruz kalmışlardı.

Almanya basını da, Mesut Özil ve İlkay Gündoğan’ı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ziyareti ve sonrasında çekilen fotoğraf nedeniyle eleştiri yağmuruna tutmuştu.

İLGİLİ HABER Alman milletvekili Martin Hohmann: `Türkler milli takımda olmak zorunda mı?` Alman milletvekili Martin Hohmann: `Türkler milli takımda olmak zorunda mı?`

Uzun süre tartışılan olay ile ilgili Arsenal’de forma giyen Mesut Özil, ilk kez bir açıklama yayınladı. Sosyal medya hesabından uzun bir paylaşımda bulunan Mesut Özil, yaptığı görüşme ve çektirdiği fotoğrafın arkasında olduğunu söyledi. “Geride kalan iki hafta, bana son aylarda yaşanan olaylar üzerine düşünme fırsatı verdi” diyen Mesut Özil, durum ile ilgili görüş ve duygularını paylaşmak istediğini belirtti.

İLGİLİ HABER Klopp`tan flaş açıklama: Bu tamamen saçmalık! Klopp`tan flaş açıklama: Bu tamamen saçmalık!

Fotoğrafın politik bir amaç taşımadığının altını çizen Mesut Özil, şu açıklamayı yayınladı:

“Pek çok insan gibi benim de geçmişim birden fazla ülkeye dayanıyor. Almanya’da büyümüş olsam da ailemin kökleri Türkiye’de. Biri Alman biri de Türk olmak üzere iki kalbim var. Çocukluğumda annem bana hep saygılı olmamı ve nereden geldiğimi unutmamamı öğretmişti ve ben, bu değerleri hala muhafaza ediyorum. Mayıs ayında bir yardım ve eğitim organizasyonu çerçevesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Londra’da buluştum. Kendisiyle ilk defa Türkiye’nin Almanya ile 2010 yılında Berlin’de oynadığı ve Angela Merkel’le birlikte izledikleri maçın ardından görüşmüştüm. O günden bu yana yollarımız pek çok defa kesişti. Birlikte çektirdiğimiz fotoğrafın Alman medyasında büyük bir tepki yarattığının farkındayım ve bazı insanlar, beni yalancılık ve hilekârlıkla suçlasa da bu fotoğrafın hiçbir siyasi amacı yoktu. Daha önce de söylediğim gibi annem atalarımı, onların mirasını ve aile geleneklerini kaybetmeme asla müsaade etmedi. Benim için Cumhurbaşkanı Erdoğan ile fotoğraf çektirmek, siyaset ve seçimlerle alakalı değil, ailemin mensubu olduğu ülkenin en yüce makamına saygının bir gereğidir. Ben politikacı değil, futbolcuyum. Dolayısıyla Erdoğan ile görüşmemizin asla bir siyasi propaganda değil. Nitekim kendisiyle görüştüğümüz konu her zamanki gibi futboldu. Zira o da eski bir futbolcu.

Alman medyası olanları farklı bir şekilde yansıtsa da gerçek şu ki Erdoğan’la görüşmemek, şu an benimle gurur duyduklarını bildiğim atalarıma saygısızlık olurdu. Benim için cumhurbaşkanının kim olduğunun önemi yok, önemli olan cumhurbaşkanı olması. Erdoğan’ın bulunduğu makama saygı duymak, Kraliçe Theresa May’in de paylaştığı bir görüştür diye düşünüyorum ki onu Londra’da ağırladı. Söz konusu kişi Alman cumhurbaşkanı olsa da benim için durum değişmeyecekti.

Dünyada siyasi liderlerin kendi kişiliklerinden ayrı düşünülemediğini bildiğimden bu yazdıklarımın anlaşılmasının zor olduğunun farkındayım. Fakat bu durum farklı. Son seçim ya da bundan önceki seçimin sonucu ne olursa olsun yine o fotoğrafı çektirirdim.”

NE YAŞANMIŞTI?

İngiltere Premier Lig’de oynayan Türk futbolcular Cenk Tosun, Mesut Özil ve İlkay Gündoğan, mayıs ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Londra’da buluşarak fotoğraf çektirmiş ve formalarını hediye etmişlerdi. Bu fotoğrafın ardından Almanya’da Mesut Özil ve İlkay Gündoğan’a sert eleştiriler yapılmıştı.

Almanya Futbol Federasyonu ise olayı yönetememekten dolayı tepki görmüştü.

Yayınlanma Tarihi:15:27,