SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sessiz bir transfer dönemi

21 Temmuz 2018

Süper Lig'de 2018-19 sezonu öncesi uzun yıllardır alışık olmadığımız bir transfer dönemi yaşanıyor. Mali konularda UEFA'nın kıskacında olan kulüplerimiz transferde deyim yerindeyse sinek avlıyor.

9 Haziran'da başlayıp 31 Ağustos'ta sona erecek birinci transfer döneminde geride bıraktığımız süre boyunca 4 büyükler genç oyuncular dışında neredeyse hiç transfer yapmadı.

Ekonomik tablo nedeniyle UEFA yaptırımı ile karşı karşıya olan Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor transferde geçen sezonun bir hayli gerisinde kaldı.

Geçen yaz döneminde 20 Temmuz tarihine kadar toplam 14 transfer yapan ve 34 milyon Euro para harcayan 4 büyükler bu sezon aynı tarihe gelindiğinde sadece 13 milyon Euro'luk harcama yaptı.

Yaş ortalamaları toplamı 22 olan ve aralarında Lens ve Nagatomo'nun da yer aldığı 10 transfer ile yetinen 4 büyüklerde şu ana kadar en çok harcamayı yapan ekip Fenerbahçe…

Berke Özer, Barış Alıcı ve Ferdi Kadıoğlu transferleri ile 3 genç ismi kadrosuna katan sarı-lacivertliler 5.4 milyon Euro harcadı.

Transferde geçen sezona kıyasla en çok düşüş gösteren takım ise Galatasaray oldu. Bir önceki yaz 20 Temmuz'a kadar 4 transfere 23 milyon Euro ödeyen sarı kırmızılılar bu sezon ise sadece Nagatomo için 2.5 milyon Euro ve Henry Onyekuru'nun kiralama bedeli olarak 800 bin Euro verdi.

Beşiktaş ve Trabzonspor'da da durum farksız… Yani geride bıraktığımız yaz transfer döneminde toplam 23 oyuncu alan ve 75 milyon Euro para harcayan 4 büyükler bu yıl UEFA zoru nedeniyle kesenin ağzını mecburen sıkı tutuyor.

Taraftar sabırsızlıkla bekliyor… Bakalım bu sene KAP'a en ‘flaş bildirimi' hangi kulüp yapacak?

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek