SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Rakipleri dalga geçedursun; milli boksör Mizan Akyol iki yıldır yenilmiyor!

Mersin'de 3 yıldır boks yapan ve gözlük taktığı için rakipleri tarafından dalga geçilen Milli boksör Mizan Akyol, 2 yıldır Türkiye'de kendi kilosunda çıktığı hiçbir müsabakayı kaybetmedi. En büyük hedefi Tokyo 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları olan Akyol, 21-27 Ağustos'ta tarihlerinde düzenlenecek Dünya Gençler Boks Şampiyonası'nda 56 kiloda Türkiye'yi tek başına temsil edecek.

2015 yılında boksa başlayan 16 yaşındaki Mizan Akyol, başarılarıyla herkesi şaşırtıyor. İleri derecede miyop olduğu için maçlar öncesi gözlük takan Akyol, rakipleri tarafından küçümseniyor. Rakiplerine ve söylenenlere aldırmayan Akyol, 2 yıldır Türkiye'de çıktığı hiçbir müsabakada yenilmedi.
21-27 Ağustos'ta tarihlerinde Macaristan'da düzenlenecek olan Dünya Gençler Boks Şampiyonası'nda 56 kiloda Türkiye'yi tek başına temsil edecek olan Akyol'un hedefi, finale kalıp Gençlik Olimpiyatları vizesi almak.
Boksa başlama hikayesini İHA muhabirine anlatan Akyol, boksa babasının önerisiyle başladığını söyledi. 3 yıldır boks yaptığını vurgulayan Akyol, "İleri derecede miyop olduğum için hocalarım tereddüt etmişti. Rakiplerim de ben gözlük taktığım için benle dalga geçiyor ama ringe çıktığımda iş değişiyor. 2 yıldır kendi kilomda Türkiye'deki müsabakalarda hiç yenilmedim. En büyük hedefim 2020 Olimpiyatları ama ondan önce Macaristan'da yapılacak olan Dünya Gençler Boks Şampiyonasında finale kalmak istiyorum. Ardından da Genlik Olimpiyatlarına vize alarak, bayrağımızı dalgalandırmak istiyorum" dedi.
Antrenör Naci Oral ise ilk başladığında Mizan'da tereddüt yaşadıklarını kaydederek, "Acaba yapabilir mi, gözlük engel teşkil eder mi? Fakat, o azmi ve başarısıyla engelleri aştı. Şampiyonalara gittiğimizde rakipleri onla dalga geçiyor. 'Bu benim rakibimiz olamaz' diyorlar, tur atlıyor 'bu çocuk mu tur atladı' diyorlar yarı final, final oynuyor 'yok canım bu çocuk yapamaz' diyorlar, dereceye giren yabancıları dövüyor 'bu çocuk nasıl dövdü' diyorlar. Demek ki gözlük spora engel değilmiş" ifadelerini kullandı.
Sporcusunun Avrupa Boks Şampiyonasında hakkının yendiğini savunan Oral, "Geçtiğimiz aylarda İtalya'da oynana Avrupa Boks Şampiyonası 56 kiloda ülkemizi temsil eden sporcumuz, derece maçında Ukraynalı rakibiyle maç yaptı. Bariz üstünlükle götürdüğümüz maçı hakemler bize vermedi. Sonrasında ise o hakemler ceza aldı. Bize de Dünya Şampiyonası vizesi verdiler. Çok zor alınan bir vize. Erkek ve bayan milli takımlarımız bizi temsil edecek. Bayanlarda 3 sporcu erkeklerde ise sadece Mizan bizi temsil edecek" dedi.
"Hedefimiz tabii ki sadece bu değil. Hedefimiz Tokyo 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları. Aynı kiloyu koruyup 2020'de ülkemizin bayrağını dalgalandırmak istiyoruz. Ama ondan önce Dünya Şampiyonası'na odaklanmış durumdayız."