SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

CANLI YAYIN: Kırkpınar yağlı güreşleri canlı izle! Kırkpınar yağlı güreşleri 2018 hangi kanalda?

657 yıllık gelenek olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri yine büyük heyecana ev sahipliği yapıyor. Binlerce pehlivanın katıldığı Kırkpınar güreşleri 2018 canlı yayınlanıyor. Peki, Kırkpınar yağlı güreşleri hangi kanalda?

Güncellenme: 17:12, 15/07/2018
CANLI YAYIN: Kırkpınar yağlı güreşleri canlı izle! Kırkpınar yağlı güreşleri 2018 hangi kanalda?

Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde heyecan devam ediyor. Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde başpehlivan 15 Temmuz günü belli olacak. Bu yıl rekor düzeyde katılımın olduğu organizasyonda 2 bin 228 pehlivan, rakibinin sırtını yere getirmek için mücadele verdi. Peki, Kırkpınar yağlı güreşleri hangi kanalda? İşte, Kırkpınar yağlı güreşleri detayları…

KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞ CANLI İZLE

KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİ HANGİ KANALDA?

657. Tarihi Kırkpınar yağlı güreşleri finali, D Max kanalında 15 Temmuz saat 17:30’den itibaren izleyicilerle buluşacak. D Max yayın akışı;

15.07.2018 PAZAR

13:00 Çeyrek Final Kırkpınar Yağlı Güreşleri

14:00 Yarı Final Kırkpınar Yağlı Güreşleri

15:00 Ağalık İhalesi Kırkpınar Yağlı Güreşleri

17:30 Final Kırkpınar Yağlı Güreşleri

BAŞPEHLİVANLIK İKİNCİ TURU TAMAMLANDI

Sarayiçi Er Meydanı'nda birinci turu geçen pehlivanlar ikinci tur kuralarını çekti. Geçen yılın başpehlivanı İsmail Balaban, erken final olarak değerlendirilen Mehmet Yeşil Yeşil ile eşleşti. Favori pehlivanlardan Orhan Okulu, Hasan Cengiz'in rakibi oldu. Başpehlivan Recep Kara ise Hasan Tuna'ya rakip oldu. Kurallar gereği son 16'yı belirlemek için Ali Gürbüz, İsmail Koç ve Faruk Akkoyun bay olarak üst tura çıktı.

 

KIRKPINAR AĞASI BELLİ OLDU

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde güreş ağalığı ihalesini iki altın kemerli Seyfettin Selim kazandı. Bu yıl yaşanan “ağalık krizi” nedeniyle Edirne Belediyesinin ağalık ihalesine katılım şartlarını değiştirmesi sonrası daha önce pek çok kişinin katıldığı ihaleye bu yıl sadece bir isim katıldı. Belediye bu yıl ihaleye katılmak için alınması gereken 5 bin liralık dosya ücretini 25 bin liraya, ağalığı kazanan kişinin ağalık bedelini üç ayda ödeme planını da 15 güne çekmesi şartlarını kabul eden Seyfettin Selim, ağalık ihalesine giren tek isim oldu.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırkpınar’ın 657 yıldır devam ettiğini belirterek, “Osmanlı’ya 92 yıl başkentlik yapan, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin serhat kenti Edirne’nin parayla pulla işi yoktur. Bize Kırkpınar’ı gönülden seven ağalar lazım. İhaleyi 222 bin liradan açıyorum.” dedi.

KIRKPINAR GÜREŞLERİ'NE “VAR” SİSTEMİ

Türkiye Güreş Federasyonu Yağlı Güreş Merkez Hakem Komitesi Başkanı Mehmet Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kırkpınar’da güreşecek pehlivanların kayıt işlemlerinin devam ettiğini bu sene çayıra çıkacak pehlivan sayısında rekor katılım beklediklerini belirtti. Pehlivanlar kadar Kırkpınar’da görev alacak hakemlerin de büyük bir heyecanla çayıra çıkmaya hazırlandıklarını aktaran Yılmaz, bu sene er meydanında 101 hakemin görev yapacağını vurguladı.

Bu sene Dünya Kupası’nda ilk defa uygulanan Kırkpınar’da ise geçmişte de başvurulan VAR benzeri bir sistemle güreşleri yakından takip edeceklerini anlatan Yılmaz, şöyle konuştu: “Pehlivan bir yıl boyunca çalışarak geliyor. Kırkpınar güreşçilerin olimpiyatıdır. Her güreşçinin hayalinde bir gün başpehlivan olmak ve altın kemeri almak yatıyor. Güreşçiler gibi hakemlerimiz de Kırkpınar’a hazır olmak zorunda. Müsabakaları yakından takip edip, doğru ve hızlı karar vermeliler. Bu sene Dünya Kupası’nda VAR sistemi kullanıldı. Biz de buna benzer bir sistem kullanarak tartışmalı pozisyonlara mahal vermeyeceğiz. Tartışmalı pozisyonlar kurulan sitemde hakemler tarafından tekrar izlenerek yanlış karar verilmesinin önüne geçilecek.”

OLAYLI MAÇINDA ARDINDAN HAKEM GÖREVDEN ALINDI

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, 657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde Recep Kara ile Ali Gürbüz arasındaki 3. tur müsabakasını izleyen iki hakemi görevden aldığını söyledi.

Musa Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Recep Kara ile Ali Gürbüz arasındaki 3. tur mücadelesinde son saniyede puanı kimin aldığı tartışma konusu olduğunu, kule hakemlerinin görüntüleri art arda izledikten sonra Ali Gürbüz'ün galip ilan edildiğini hatırlattı.

Recep Kara'ın resmi itirazı üzerine hakemler hakkında soruşturma başlattıklarını ifade eden Başkan Aydın, “Müsabakayı yöneten hakem ile kuledeki hakemi görevden aldık. Bundan sonra görev yapmayacaklar. Hakemlerden bir komisyon kurulacak. Tekrar oyunu izleyeceğiz. Karar Recep Kara'nın lehine olduğu takdirde hakemlere ceza vereceğiz. Güreşin tekrarlanması söz konusu değil.” ifadelerini kullandı.

Güreş karşılaşmasının ardından Recep Kara gazetecilere yaptığı açıklamada, hakkında verilen kararın haksız ve yanlı olduğunu, bir daha Kırkpınar'a gelmeyeceğini söylemişti.

Yayınlanma Tarihi:14:21,