SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mehmet Ayhan’dan VAR yorumu: Biz futboldan 20 yıl daha ilerideyiz

Türkiye Güreş Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Yağlı Güreş Asbaşkanı Mehmet Ayhan, Rusya’da düzenlenen Dünya Kupası’nda uygulanan ‘VAR’ video hakem sisteminin 20 yıldır Edirne’de, tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde kullanıldığını söyledi.

Güncellenme: 21:50, 13/07/2018
Mehmet Ayhan’dan VAR yorumu: Biz futboldan 20 yıl daha ilerideyiz

Yağlı Güreşten Sorumlu Asbaşkan Mehmet Ayhan, yaptığı açıklamada Rusya'da devam eden 2018 Dünya Kupası’ndaki Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemi uygulamasının Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde yaklaşık 20 yıldır kullandığını belirtti. Ayhan, “Biz futboldan 20 yıl daha ilerideyiz. 20 yıl önce başladık biz izlemeye. Onlar daha bu sene Dünya Kupası'nda izlediler. Biz 20 yıl önceden beri televizyonda biz bunu izliyoruz. Tabii ki burada amacımız, sporcunun bir yıllık emeğine karşı saygı duymak lazım. Burada insan gözünden kaçabilir. Ama video sistemi ile televizyon sistemi ile kamera sistemi ile biz bu en güzel şekilde hak ve adaleti bulmak kaydıyla seyrediyoruz” dedi.

İLGİLİ HABER TFF tek tek anlattı! VAR nedir, nasıl çalışır? İşte tüm detayları... TFF tek tek anlattı! VAR nedir, nasıl çalışır? İşte tüm detayları...

Geçen sene 2 bin 199 pehlivan katıldığını hatırlatan Ayhan, “Tabii bu sene 2 bin 228 sporcumuz katılıyor. Bu bir rekor, tabi rekor bir sayıda katılım olduğu için bunu ince eleyip sık dokumamız lazım” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABER Gianni Infantino: `Tüm zamanların en iyi Dünya Kupası` Gianni Infantino: `Tüm zamanların en iyi Dünya Kupası`

3 kule hakemi izliyor Ayhan, Er Meydanı'nın 4 farklı noktasında kurulu olan kameralar ile güreşleri kayıt altına aldıklarını belirterek, “İtiraz olan güreşi, itiraz eden sporcunun antrenörü ve idarecisi itirazda bulunuyor. Bu itirazları da değerlendirme şeklimiz şu; kule başhekimi veya başhakem yardımcısı, o maçı yöneten kule hakemi, o maçı yöneten meydan hakemi geliyorlar üçü bir araya. Biraz önce de söyledim, biz futboldan 20 yıl öndeyiz. Biz 20 yıldır bunu yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Edirne’de, bu yıl 657’ncisi düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin resmi açılış töreni Er Meydanı’nda yapıldı. Sarayiçi Er Meydanı’ndaki açılışta saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından geçen yılın başpehlivanı İsmail Balaban, Türk bayrağını göndere çekti.

Sarayiçi Kırkpınar Er Meydanı’nda minik-1 boy pehlivanların güreşleriyle başlayan 657. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde ilk gün müsabakaları tamamlandı.  Gün içinde minik-1, minik-2, teşvik-1, teşvik-2, tozkoparan, ayak, deste küçük, deste orta, deste büyük, küçük orta küçük, küçük orta büyük boylarında güreşler yapıldı.

Güreşlerde ilk gün bin 451 pehlivan mücadele etti. Başpehlivanlık güreşlerinin ilk müsabakaları yarın saat 12.00’de kura çekimi sonrası başlayacak.

Yayınlanma Tarihi:21:08,