SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mustafa Cengiz’den Ünal Aysal açıklaması!

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz yeni sezoon öncesi bütün merak edilenleri , UEFA ile olan durumu ve transfer çalışmalarını Bahadır Çokişler'e anlattı. Cengiz, eski başkan Ünal Aysal ile ilgili 'Sponsorluk, Amazonlar’da saklı bir kabile değildir. Ünal Aysal’ın sözünü tutmasını istiyoruz. Ondan basketbol şubemiz için tam 10 milyon dolar bekliyoruz. Diğer söz verenler de harekete geçmeli.' açıklamasında bulundu...

Güncellenme: 13:48, 04/07/2018
Mustafa Cengiz’den Ünal Aysal açıklaması!

BAHADIR ÇOKİŞLER / SÖZCÜ

Göreve geldiğinde kapalı kutuydu Mustafa Cengiz. Önce taraftarın kalbini kazandı, sonra başkanlığındaki takım Süper Lig'i. Yeniden seçime girdi onu da kazandı. Bir zafer de UEFA'da geldi, Avrupa yasağı derken Galatasaray buradan da yüzünün akıyla çıktı. Cengiz, yeni sezon öncesi en geniş röportajını SÖZCÜ'ye verdi. Merak edilen konuları sorduk, eleştirilere yanıtlarını aldık.

İşte Cengiz'in çarpıcı ifadeleri…

Sponsorluk konusunda gelişmeler ne yönde?

Galatasaray dünyanın en değerli markalarından birisi… Sponsorluk, Amazon ormanlarında saklı bir kabile değildir. Aslında kuyruklu yıldız gibi parlıyoruz. Sponsorların bizi bulması gerekiyor. Yeter ki bizim markamızı taşıyabilecek kalibrede olsunlar. Gördüğümüz konu sözler tutulmuyor. Ünal Aysal'ın sözünü tutmasını ve beni aramasını bekliyorum. Ondan basketbol şubemiz için tam 10 milyon dolar bekliyoruz. Kendisi çok iyi bir Galatasaraylıdır. Sadece o değil, diğer söz verenler de harekete geçmeli. Hem basketbolda hem futbolda son iki hoca bizi haczetti ama ben buna asla isin vermem.

ÖNCELİK FUTBOL

Mali sorunlar…

Ödemelerde benim önceliğim futbolda… FFP var. 3 yıl için 750 milyon liralık yükümlülük altına girdik. Daha cuma günü 30 milyon liralık ödeme yaptık. Düşünün, öyle sözleşmeler vardı ki şampiyon oluyorsunuz, 10 gün içinde futbolculara ödeme yapmak zorundasınız. Ödemezseniz faiz işlemeye başlıyor. Ödeme yapmaya mecburuz aksi takdirde ceza alırız.

DONK ‘FEDA' DEDİ

UEFA ile sıkıntı yaşanır mı?

UEFA komitesi maddi hataya bakıyor. Bu da polemik yaratıyor. Hiçbir sorun yok. Milli beraberliğe muhtaç bir ülkeyiz. Benim tavsiyem tüm kulüplerin birbirine destek vermesi. n Donk'a yüksek ücret verildi eleştirileri var…Biz Donk'un sözleşmesini uzatmadık. Onun ayarında, bonservisi elinde olan bir oyuncunun piyasası bellidir ve imza parası alır. Ayrıca menajerlik ücretlerini de unutmayalım. Kasımpaşa'dan sözleşmesinin bitimine 5 ay kala 2.5 milyon Euro bedelle satın alınmış. Yıllık 1.5 milyon kendisine, 407 bin Euro menajerine verilmiş. Anlaşmaya ev kirası artı 75 bin Euro da uçak bileti eklenmiş. Daha yüksek ücretlere imza atabilirdi ancak Galatasaray'ı tercih etti ve fedakârlık yaptı. İyi teklifleri elinin tersi ile itti. Üstelik ne uçak parası, ne ailesine tatil, ne menajerlik ücreti… Eleştirileri kabul etmiyoruz. Emre Çolak, yıllık 4.5 milyon Euro'ya Arabistan'a gitti, buradan anlayın.

Cavanda'nın satışı nasıl gerçekleşti?

Standard Liege bedava almaya çalıştı. 20 Mayıs'a kadar opsiyon vardı ama kullanmadılar. Çünkü Cavanda ile FIFA'lık olmuştuk. Biz dik durunca haziran ayında 1.1 milyon Euro teklif ettiler. Kabul etmedik, 1.5 milyona çıktılar. 2.4 milyon Euro istedik. 2 Temmuz'da, son saatte kabul ettiler, yoksa CAS'a gidecektik. Riske girdik ve kazandık.

Nagatomo transferi nasıl oldu?

Abdurrahim Albayrak'a gerçekten teşekkür ederim, çok çaba gösterdi. İlk görüşmede 5.5 milyon Euro istediler. Biraz pazarlık sonrası 5'e indi. Milano'da yapılan görüşmenin ardından 4.5 milyon Euro dediler, 4'e kadar indiler düşünmek istedik. Daha sonra 2.5 milyona indiler. Yani Nagatomo'nun parasını Cavanda ödemiş oldu.

Mahmuti ile yola devam edilecek mi?

Oktay Mahmuti'ye hukuki çerçevede birlikte olmak istediğimizi bildirdik. Basketbolda 22 milyon TL'lik bir mali yük var. Kendisinden indirim istedik ve kararı ona bıraktık. Taraftara soracağız. Biz bu yükün altından kalkarız.

ROTA İNGİLTERE

Transfer yapılacak mı?

Öncelikle acele etmeyeceğiz. Özellikle İngiltere'de çok iyi dostluklarım ve temaslarım var. Arsenal ve Chelsea ile yakın olduğumuz kişiler var. Onlarla temasımızı sürdürüyoruz ve zamanı gelince bunları göreceksiniz.

Satılacak isimler var mı?

Sözleşmeli oyuncularımızın hepsi birbirinden değerlidir. Ancak değerini bulan; teknik ekibin onayıyla ve taraftarı üzmeyecekse gidebilir. Biz de üzülmek istemiyoruz.

İLGİLİ HABER Galatasaray`ın ardından PSG için de UEFA`dan kritik hamle Galatasaray`ın ardından PSG için de UEFA`dan kritik hamle

Yayınlanma Tarihi:13:11,