SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Dünya Kupası çeyrek finali ne zaman? İşte Dünya Kupası’nda çeyrek finale kalan takımlar…

Bütün dünyanın kilitlendiği 4 yılda bir düzenlenen Dünya Kupası maçları futbolseverler tarafından sıkı bir şekilde takip ediliyor. Dünya Kupası'nda son 16 tur sona erdi ve çeyrek finale kalan takımlar belli oldu. Futbol tutkunları merak ediyor: Dünya Kupası çeyrek finali ne zaman? Dünya Kupası'nda çeyrek finale hangi takımlar kaldı? İşte 2018 Dünya Kupası hakkında ayrıntılı bilgiler...

Güncellenme: 22:20, 04/07/2018
Dünya Kupası çeyrek finali ne zaman? İşte Dünya Kupası’nda çeyrek finale kalan takımlar…

2018 Dünya Kupası’nda 8 takım şampiyonluk hayaline veda etti, 8 takımsa çeyrek finale kaldı. Çeyrek finalde tur atlayan 4 takım Dünya Kupası’nda yarı finale yükselecek. Dünya Kupası çeyrek finaline yükselen takımlar şöyle: Uruguay, Rusya, Fransa, Hırvatistan, Brezilya, İsveç, Belçika, İngiltere.

2018 DÜNYA KUPASI ÇEYREK FİNALİ NE ZAMAN?

6 Temmuz, Saat 17:00: Uruguay Fransa

6 Temmuz, Saat: 21:00: Brezilya Belçika

7 Temmuz, Saat 17:00: İsveç İngiltere

7 Temmuz, Saat 21:00: Rusya Hırvatistan

DÜNYA KUPASI NASIL BAŞLADI?

FIFA Dünya Kupası, uluslararası alanda futboldan sorumlu en üst düzey yönetim organı olan Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) üyesi ülkelerin erkek millî takımlarının katılabildiği uluslararası futbol turnuvası. 1930’daki ilk turnuvadan beri, II. Dünya Savaşı sebebiyle gerçekleştirilemeyen 1942 ve 1946 yılları dışında dört yılda bir düzenlenmektedir.

Turnuvanın geçerli statüsünde, turnuva öncesindeki üç yıl boyunca süren eleme aşaması vardır. Günümüz itibarıyla FIFA üyesi 211 ülkenin katılabileceği elemeleri geçmeyi başaran takımlar, FIFA Dünya Kupası Finalleri adını taşıyan final aşamasında mücadele eder. Finallerde, o yılın turnuvasına ev sahipliği yapmasından ötürü eleme oynamaksızın direkt olarak katılan ev sahibi ülke veya ülkelerle birlikte toplamda 32 millî takım yer alır. Dörder takımdan oluşan sekiz gruba ayrılan katılımcılar, bu ilk aşamada grubundaki diğer takımlarla birer maç yaptıkları birinci turda yarışır. Grupları ilk iki sırada tamamlayan takımlar, tek maçlı eliminasyon sistemiyle gerçekleştirilen ikinci aşamaya geçer. Final maçını kazanan takım şampiyon olurken üçüncü takımı belirleme amacıyla yarı finalde kaybedenler arasında bir üçüncülük maçı oynanır.

Günümüze kadar düzenlenmiş olan toplam 20 turnuvada 8 farklı takım şampiyonluğa ulaşmıştır. Her turnuvaya katılmış olan tek takım konumundaki Brezilya, kazandığı beş şampiyonluk ile kupanın en başarılı takımıdır. İtalya ve Almanya dörder; Arjantin ve Uruguay ikişer; İngiltere, Fransa ve İspanya ise birer şampiyonluk kazanmıştır. Son şampiyon, 2014’teki turnuvada şampiyon olan Almanya’dır. Günümüzde, Rusya’nın ev sahipliği yapacağı 2018 FIFA Dünya Kupası elemeleri sürmektedir.