SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

UEFA Başkanı Alexander Ceferin’den flaş Galatasaray açıklaması

UEFA Başkanı Alexander Ceferin, CNN Türk'te gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. Galatasaray'ın durumu hakkında konuşan Ceferin, Türkiye'nin Euro 2024 adaylığı, Dünya Kupası, tartışılan VAR sistemi ve milli yıldız Cengiz Ünder hakkında da çarpıcı ifadeler kullandı.

Güncellenme: 22:43, 29/06/2018
UEFA Başkanı Alexander Ceferin’den flaş Galatasaray açıklaması

UEFA Başkanı Alexander Ceferin, başta Galatasaray olmak üzere birçok kulübün yaşadığı Finansal Fair Play konusundan, İstanbul’da düzenlenecek 2020 Şampiyonlar Ligi finaline, dünya futbolundan, Türkiye’nin 2024 Avrupa Şampiyonası adaylığına kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu.

CNN Türk’e konuşan UEFA Başkanı Alexander Ceferin, Galatasaray ile ilgili dosyanın tekrardan hukuk kuruluna gönderilmesiyle ilgili olarak, “Hakem komisyonunun bazı durumlarda araştırma komisyonunun kararını düzeltme hakkı bulunuyor. Ama bu illa olacak anlamına gelmiyor. Bir şey değişecek anlamına da gelmiyor. Aslında büyük bir anlam da yüklememek lazım” dedi.

İşte Ceferin’den flaş açıklamalar:

SORU: Galatasaray ile UEFA arasında bir anlaşma yapıldı, biz konunun kapandığını düşündük, ancak ne oldu da bu dosya hukuk kuruluna gönderildi. Bu ne anlama geliyor?

CEFERIN: Öncelikle şunu belirteyim özel dosyalarla ilgili yorum yapmıyorum. Bunu yapmıyorum çünkü bağımsız bir komisyonumuz var. Bir sorunla karşılaşıldığında onlar karar veriyor. Ancak şunu da belirteyim, yönetmeliğimize göre hakem komisyonunun bazı durumlarda araştırma komisyonunun kararını düzeltme hakkı bulunuyor. Ama bu illa olacak anlamına gelmiyor. Bir şey değişecek anlamına da gelmiyor. Aslında büyük bir anlam da yüklememek lazım, dosyaya bakacak ve bir revize gerekip gerekmediğine karar verecekler. Bu çok sıra dışı bir olay değil, sıkça yapılan bir uygulama. Başka bir kararın çıkacağı anlamına gelmez.

SORU: Galatasaray için verilen karar devam ediyor değil mi? Bir değişiklik yok?

CEFERIN: Bir kez daha söylüyorum. Verilmiş bir karar hakkında yorum yapmayacağım. Anlaşma aynı şekilde devam ediyor ve güncel. Bunu biliyoruz çünkü hakem kurulu herhangi bir şey yapmadı ve değişiklik talep etmedi. İLGİLİ HABER UEFA`dan flaş Galatasaray açıklaması! UEFA`dan flaş Galatasaray açıklaması! “GALATASARAY İLE İLGİLİ ANORMAL BİR DURUM YOK”

SORU: Galatasaray’ın Avrupa’dan men edilme ihtimali var mıydı? Bu gündeme geldi mi?

CEFERIN: Tekrar ediyorum ben Galatasaray hakkında konuşmuyorum. Real Madrid veya Tottenham hakkında da konuşmuyorum. Kararı veren bağımsız bir komite, Verilen karar sizin zannettiğiniz kadar olağandışı değil. Anormal bir durum yok.

“TÜRK FUTBOLU ADINA ÇOK İYİMSERİM”

SORU: Finansal Fair Play açısından sizce hala diğer Türk takımları için de tehlike var mı? Geçtiğimiz hafta Fenerbahçe buradaydı, bu konu hakkında ne söylemek istersiniz?

CEFERIN: Aslına bakılırsa Finansal Fair Play kriterlerinin kulüpler için bir tehlike olduğunu söylememelisiniz. Esas bu kriterleri kaile almayan kulüpler futbol için bir tehlike teşkil ediyor. Diğer yandan Türkiye’deki sürecin iyiye doğru geliştiğini düşünüyorum. Şuna hep mutlu olmuşumdur. Tüm dünyada tanınan ciddi iş adamaların kulüplerde başa geçmesi beni fazlasıyla sevindiriyor. O yüzden Türk Futbolu adına çok iyimserim. Türkiye’de futbola nasıl bir tutkuyla bağlı olunduğunu gördüğümde gelecek adına çok umutlanıyorum. Ben olsam çok panik yapmazdım.

CEFERIN’DEN ATATÜRK’E ÖVGÜ DOLU SÖZLER

SORU: İstanbul 2020 Şampiyonlar Ligi Finaline ev sahipliği yapacak. Bu büyük organizasyonun ev sahipliğini yapmak gerçekten de büyük bir onur. Eminim siz de zaten 2005’de İstanbul’da gerçekleşen Liverpool – Milan finalinden etkilenmişsinizdir. Sizce de 2020 finalinin bize verilmesinin sebeplerinden biri de, o dönemdeki kusursuz giden ve iz bırakan organizasyon olabilir mi?

CEFERIN: Bence en yalın haliyle söylemek gerekirse şartlar çok uygun. Bir kere Türkiye futbol Federasyonu’na güvenimiz sonsuz, bu organizasyonu hakkıyla yapacaklardır, buna inanıyorum. Yeteri kadar, hatta fazla fazla otelleriniz var, muhteşem havaalanlarınız var, olması gereken her şeye sahipsiniz. Maçın oynanacağı Atatürk Olimpiyat Stadı komple yenilenecek. Dolayısıyla benim için çok güzel, hatta bunu daha da güzel kılan bir diğer şey de stadın adı. Stada dünya tarihindeki en büyük siyasetçilerinden birinin adı verilmiş.

“TÜRKİYE BÜYÜK ORGANİZASYONLARA EV SAHİPLİĞİ YAPABİLECEK KAPASİTEDE”

SORU: Türkiye 2019’da Süper Kupa, 2020’de de Şampiyonlar Ligi finaline ev sahipliği yapacak. Bu Türkiye’nin büyük organizasyonları yapabilme kabiliyetini mi göstermiyor mu? Türkiye 2024’e aday, sizce şansı ne?

CEFERIN: Türkiye her halükarda böyle büyük organizasyonların altından kalkabilecek kapasiteye sahip. Ekonomik açıdan olsun, diğer unsurlar açısından da dünyanın en büyük organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek güçte bir ülke. Tek başına bakıldığında sporda uzak ara en büyük organizasyon Şampiyonlar Ligi finalidir. Örneğin Superbowl’dan bile büyük. O yüzden Türkiye’nin herhangi bir organizasyona ev sahipliği yapamayacağını düşünemiyorum. Burada şartname zaten çok açık. Değerlendirme süreci işleyecek sonra da karar vereceğiz. 2024’e gelince de ben şu an bununla ilgili herhangi bir yorumda bulunmak istemiyorum, çünkü çok erken olduğuna inanıyorum. Ancak birçok yerde sanki iki çocuğum yarışıyormuş gibi hissettiğimi söyledim. İnanılmaz dost iki futbol federasyonu, ekonomik olarak çok güçlü iki ülke. Hani o açıdan bakıldığında kim kaybederse ona yazık olacak gibi görüyorum. Bir şey söylemek gerçekten çok zor ve zaten çok da erken. Zaten her halükarda ben yorum yapmazdım, ancak hiç şüphesiz Türkiye büyük organizasyonlara ev sahipliği yapabilecek kapasitede. İLGİLİ HABER FIFA`dan Rusya`ya doping kontrolü FIFA`dan Rusya`ya doping kontrolü “HIRVATİSTAN BENİ ÇOK ETKİLEDİ”

SORU: Dünya Kupasını seyretmeye vaktiniz oluyor mu? Şimdiye kadar sizi en çok etkileyen takım hangisi oldu?

CEFERIN: Elimden geldiğince maç seyretmeye çalışıyorum.. Bazen oynanan saatler yüzünden denk gelemiyorum.. haftaya yerinde maçlar seyretmek için Rusya’ya gideceğiz. Benim açımdan Avrupa ülkelerinin turnuvayı domine etmesi önemli. Umarım bu sonuna kadar da böyle devam eder. 10 Avrupa takımının yoluna devam edeceğini düşünüyorum. Bu da aynı zamanda bize Avrupa futbolunun nerede olduğunu da gösteriyor. Hırvatistan beni çok etkiledi. Gerçekten iyi bir takım olmuşlar bunu söylemeliyim. İngiltere de beni etkiledi. Hırvatistan’ı bekliyordum ama İngiltere’nin bu performansı göstereceğini beklemiyordum. Bir de tabii olağan şüpheliler var.. İspanya ve Almanya gibi… Fransa daha tam anlamıyla üst düzey futbol oynamadı, beklentim daha yüksekti. Ama onlara da sıra gelecek. Sadece Finalin değil yarı finalin de 4 Avrupa takımı arasında oynanacağını düşünüyorum.

SORU: Eylül ayında Ulusal Lig adı altında yeni bir organizasyon başlıyor. Grup eleme maçları ile birlikte yoğun bir maç trafiği olacak. Bu Avrupa liglerinde ve kupalarındaki maçları etkiler mi?

CEFERIN: Hayır hayır. Çünkü maç takvimi olduğu gibi kalacak. Burada dostluk maçlarını kaldıracağız. Ulusal lig maçlarını dostluk maçlarının yerine oynatacağız. Dolaysıyla bununla ilgili bir problem olacağını düşünmüyorum. Çok sıkışık bir maç trafiği olacak veya zaman kalmayacak gibi bir sorun yaşanmayacaktır. İLGİLİ HABER Christian Eriksen: Video hakem futbolu mahvetti Christian Eriksen: Video hakem futbolu mahvetti SORU: Video Yardımcı Hakem Sistemi (VAR) sizce Dünya Kupası’nda başarı ile uygulanıyor mu? Siz de bu sistemi Avrupa kupaları organizasyonlarında kullanmayı düşünüyor musunuz?

CEFERIN: Bunu her zaman söylüyorum. Dünya Kupasında net bir şekilde bu sistemin işlediğini göremedik. Üst düzey organizasyonlarda kullanılıyorsa tartışmaya açık olmamalı. Özelinde bir pozisyon hakkında yorum yapmak istemiyorum ama. Video yardımcı hakem odasındaki kişiler hakemi ne zaman uyardığını biliyor muyuz? Maçı o an durdurması gerektiğini biz de biliyor muyuz? Ya da durmaması gerekiyorsa ne zaman veya durması gerekiyorsa? Neye göre? Bunun çok daha şeffaf olması gerektiğine inanıyorum. Bunu hepimiz bilmeliyiz yoksa şimdi yaşadığımızdan çok daha fazla tartışmaya yaşayacağız gibime geliyor. Dünya Kupasından sonra oturup bir durum değerlendirmesi yapacağız.

“VAR’I BU SEZON ŞAMPİYONLAR LİGİ’NDE KULLANMAYACAĞIZ”

SORU: Seneye Şampiyonlar Ligi’nde VAR’ı görmeyeceğiz demek oluyor bu?

CEFERIN: Hayır biz seneye bu sistemle başlamayacağız. Hazır olduğumuzu görürsek de büyük ihtimalle eleme turlarından sonra başlatırız. Ancak dediğim gibi bununla ilgili somut bir şey söylemek için daha erken.

UEFA Başkanı Alexander Ceferin’in belirlenen 5 futbolcu için verdiği kısa cevaplar da şu şekilde:

Messi?

CEFERIN: Kalite. Tek kelimeyle kalite

Cristiano Ronaldo?

CEFERIN: Hız, güç ve goller

Mesut Özil?

CEFERIN: O da kalite ve asist yapmak

Mohammed Salah?

CEFERIN: Geleceğin Messisi

Cengiz Ünder?

CEFERIN: Onu seyrettim, sanırım 2 kere. Süper star olma yolunda ancak herkes gibi onun da şansa ihtiyacı var. İLGİLİ HABER Milan`a UEFA`dan tarihi ceza... Milan`a UEFA`dan tarihi ceza...