SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
İsviçre’nin yıldızları Shaqiri ve Xhaka’nın cezalarını Kosova Ticaret ve Sanayi Bakanı ödeyecek

İsviçre’nin yıldızları Shaqiri ve Xhaka’nın cezalarını Kosova Ticaret ve Sanayi Bakanı ödeyecek

İsviçre'nin Sırbistan'ı 2-1 yendiği karşılaşmada golleri atan Shaqiri ve Xhaka'nın sevinçlerine FIFA tarafından verilen para cezası sonrası Kosova'dan flaş bir hamle geldi. Kosova Ticaret ve Sanayi Bakanı, İsviçreli Shaqiri ve Xhaka'ya destek çıktı.

SKOR DIŞ HABER Rusya’da devam eden Dünya Kupası E Grubu’nda İsviçre’nin Sırbistan’ı 2-1 yendiği karşılaşmada ağları havalandıran Shaqiri ve Xhaka’nın gol sevinçleri tartışma yaratmıştı. ‘Arnavut Kartal’ı yaparak gollerini kutlayan Xherdan Shaqiri ve Granit Xhaka, FIFA tarafından 10’a bin İsviçre Frangı para cezasına çarptırılmıştı. İki yıldıza verilen ceza, İsviçre ve Arnavutluk’ta tepkiyle karşılaşmıştı. İki ülkenin ardından Kosova da tepki gösteren ülkelere katıldı.

23 Haziran 2018 Granit Xhaka ve Xherdan Shaqiri Sırbistan`ı yıktı! `Arnavut Kartalı` işareti gündeme oturdu 2018 Dünya Kupası'nda ilk maçında Brezilya ile 1-1 berabere kalarak sürprize imza atan İsviçre, 1-0 geriye düştüğü mücadelede Sırbistan'ı 2-1 mağlup etti. İsviçre'nin gollerini Arnavut asıllı Granit Xhaka ve Kosova asıllı Xherdan Shaqiri kaydetti. İki futbolcu da gollerinden sonra 'Arnavut Kartalı' selamı yaparak sevindiler ve gündeme oturdular! İlgili Haberi Oku

Kosova Ticaret ve Sanayi Bakanı Bajram Hasani, Shaqiri ve Xhaka’ya maaşı ile destek verdi. Bir aylık maaşını (1500 Euro) iki yıldıza FIFA tarafından cezanın ödenmesi için bağışladığını açıklayan Bajram Hasani, oluşturulan fona katkıda bulundu. Shaqiri ve Xhaka’nın cezalarını ödemek için oluşturulan fonda böylece 24 saatte 12 bin Euro toplanmış oldu. Konu ile ilgili Kosova’da yayın yapan Klan Kosova kanalına konuşan Hasani, Shaqiri ve Xhaka’nın gol sevinçlerinin ülkeleri için çok değerli olduğunu söyledi.

25 Haziran 2018 Shaqiri ve Xhaka `Arnavut Kartalı` sevincine ceza! FIFA, Rusya'da düzenlenen 2018 FIFA Dünya Kupası'nda oynanan Sırbistan-İsviçre maçında yaşananlar nedeniyle iki tarafa para cezası verdi. İlgili Haberi Oku

Shakiri ve Xhaka’nın köklerini unutmadıkları için cezalandırıldıklarını söyleyen Hasani şunları söyledi:

“Yaptıkları gol sevincinin maddi bir karşılığı yok. İki yıldızın da kendilerine verilen para cezasını ödeyecek güçleri olduğunu biliyorum. Ancak, gol sevinçlerini gördüğümde yaşadığım gurur sonrası kendimi onlara karşı borçlu hissettim. Bu nedenle bir aylık maaşımı, FIFA’nın verdiği ceza sonrası oluşturulan fona bağışlama kararı aldım. Bizi gururlandırmaya devam edin çocuklar!”

İsviçre, gruptaki son maçında Kosta Rika ile karşılaşacak.