SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yok böyle son! VAR kararı önce sevince sonra hüzne boğdu…

Dünya Kupası B grubunda oynanan son maçlar inanılmaz anlara sahne oldu. İran Portekiz ve İspanya Fas maçlarında VAR sistemi her şeyi değiştirdi.

Dünya Kupası B grubunda aynı anda başlayan İspanya-Fas ve İran-Portekiz maçlarında uzun yıllar unutulmayacak anlar yaşandı. Futbolseverlerin son dakikalarını nefeslerini tutarak izlediği karşılaşmalara VAR (video hakem sistemi) damga vurdu. Verilen penaltı ve gol kararları grupta lideri değiştirdi.
İran Portekiz maçında gol perdesi 45'te Quaresma'nın trivela golüyle açıldı. 53'te VAR sistemi Portekiz lehine penaltı kararı verdi.
Penaltı noktasına gelen Ronaldo topu İran kalecisi Beiranvand'ın üzerine nişanladı.
Diğer maçın sonucuna göre gruptan çıkma ihtimali olan İran son ana kadar sabırla bekledi. 90'da Portekiz ceza sahası içinde top Cedric Soares'in eline çarptı ancak hakem 'oynayın' dedi.
Büyük bir gerilimin yaşandığı anda İspanya da 2-1 gerideydi. Penaltı kararı belki de İspanya yerine İran'ın gruptan çıkmasına neden olacaktı. Yaşanan itirazlar sonrası VAR sistemi pozisyonun penaltı olduğuna karar verdi.
Tam o anlarda diğer maçta İspanya'da kullanılan köşe vuruşunda Iago Aspas topukla yaptığı şok vuruşla topu ağlara gönderdi ve durum 2-2'ye geldi. Bu sonuç İspanya'yı lider yapacaktı. Ancak hakem ofsayt nedeniyle golü vermedi.
Ve yine VAR sitemi devreye girdi ve pozisyonun ofsayt olmadığını ve golün geçerli sayılmasına hükmetti. Böylece İspanya Fas maçında durum uzatmalarda 2-2'ye geldi.
İran Portekiz maçında VAR sistemiyle verilen penaltı kararında Karim Ansarifard ile topu ağlara gönderdi ve beraberliği sağladı.
Yaşanan büyük sevinç ve beraberlik golü İran'ın gruptan çıkma umutlarını yeşertti. Ancak diğer maçın sonucu bilinmiyordu.
Portekizli oyuncular da hakemin kararına yoğun itirazlarda bulundu. Çünkü beraberlik halinde grup liderliğini kaybediyorlardı.
Penaltı golünün ardından galibiyet için yüklenen İran son saniyede Mehdi Taremi ile çok net fırsatı harcadı. Kaleciyle karşı karşıya kalan Taremi topu yan ağlara vurdu. O pozisyon gol olsa tur atlayan taraf yine İspanya yerine İran olacaktı.
Maçın son düdüğünün ardından İspanya maçının 2-2 sona erdiği öğrenildi. Ve gruptan çıkamadığını öğrenen İran takımında büyük bir üzüntü yaşandı. Tarihinde ilk kez gruptan çıkma fırsatı yakalayan İran'ın VAR kararı ile kurduğu hayalleri yine İspanya maçındaki VAR kararı ile yıkılmış oldu.
Kaçırdığı gol sonrası gözyaşlarına boğulan Mehdi Taremi'yi arkadaşları ve teknik heyet güçlükle sakinleştirdi. İran 4 puan aldığı gruptan çıkamadı.