SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sepettopu ekonomisi…

24 Haziran 2018

Basketbolda ligler bitti, sorunlar sürüyor. Gözler A Milli Takım ve yeni devşirmemiz Wilbekin'de olsa da liglerin durumu, kulüplerin yüzünden vahim!

Şöyle ki:

Galatasaray'ın hali içler acısı. Geçen sezon play-off'u göremediler. Yedek futbolcunun bile beğenmediği parayı (3-3.5 milyon dolar) yeni sezonun bütçesi yaptılar! Ezeli rakibinin sadece teknik kadrosuna harcadığı parayı bütçe diye koca şubeye ayırmak, vizyonsuzluktan, beceriksizlikten başka bir şey değil. Transfer yasağı sürerken aldıkları oyuncu Erol Can Çinko! Kadınların koçu Maljkovic kaçtı, erkeklerin koçu Mahmuti'nin eli kulağında.

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, Ufuk hocanın aynı anda milli takımı çalıştırmasından rahatsız olduğunu söyledi. Futbol için paraları yok, basketbol için hiç olmaz!

Bir dönemin lokomotifi Efes, önümüzdeki sezonu da es geçerse şampiyonluk hasretini 10 yıla çıkaracak. 1990'lar ve 2000'lerde kadroya giremeyecek yetenekteki yerli oyunculara sarıldılar, sürekli yabancı değiştiriyorlar.

Doğuş, Darüşşafaka'dan desteğini çekti. Karşıyaka sallanıyor. Trabzon'un borcu ve transfer yasağı var. Gaziantep kapısına kilit vurmak üzere. Kadın voleybolundan nefret eden İBB, basketbola da sıcak bakmıyor. En üst lige yeni çıkan Afyon'un gözü korktu, sponsor bulamazsa çekilebilir. Büyükçekmece destek arıyor.

Sadece; Doğuş'un çekilmesi gündeminde olan Fenerbahçe ile TOFAŞ ve Banvit, doğru organizasyonla ayakta. Fenerbahçe sürekli zarardan şikâyetçi ama başarı, iyi kamuflaj oluyor!

Seçim süreci ve ekonomik durumun belirsizliği nedeniyle yatırımcılar çekinceli. Dövizin durumu malum, yabancılara ve menajerlerine eskisi kadar para saçamazsın.

Kötü sistemin yansıması olan alt liglerde durum daha da kötü. Çoğu takımın belediyelerle göbek bağı olduğu için herkesin aklı seçimde ve belediye başkanının iki dudağının arasına bakıyor!

Hal böyleyken… Katılım için kulüplerden para almayı ihmal etmeyen federasyon (TBSL 225 bin lira), ligin marka değerini şişirip kendisine sponsor bulmak dışında önemli bir adım attı. Yabancı sayısı 6'dan 5'e düşürüldü.

Bu; kulüplere, lige ve ön önemlisi basketbolun altyapısına nasıl bir artı getirecek. Bekleyip göreceğiz…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek