SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sırbistan’dan Shaqiri ve Xhaka’nın gol sevinçleri için FIFA’ya şikayet

Sırbistan Futbol Federasyonu (FSS), 2018 FIFA Dünya Kupası'nda oynanan Sırbistan-İsviçre maçında, aslen Kosova Arnavutu olan rakip takımdaki Granit Xhaka ve Xherdan Shaqiri'nin gol sevinçlerine tepki gösterdi.

Sırbistan Futbol Federasyonu (FSS), 2018 FIFA Dünya Kupası'nda oynanan Sırbistan-İsviçre maçında, aslen Kosova Arnavutu olan rakip takımdaki Granit Xhaka ve Xherdan Shaqiri'nin gol sevinçlerine tepki gösterdi.
FSS, Rusya'da devam eden 2018 FIFA Dünya Kupası'nda İsviçre'nin Sırbistan'ı 2-1 yendiği E Grubu mücadelesinin ardından FIFA'ya itirazda bulundu.
FSS, FIFA'dan İsviçre forması giyen Granit Xhaka ve Xherdan Shaqiri'ye yaptırım uygulanmasını talep etti.
Federasyon genel sekreteri Jovan Surbatovic, yaptığı açıklamada, her ikisi de aslen Kosova Arnavutu olan Xhaka ve Shaqiri'nin, İsviçre'ye galibiyeti getiren gollerini, Arnavutların sembolü olan kartal hareketiyle kutladıkları gerekçesiyle şikayette bulunduklarını belirtti.
Xhaka ve Shaqiri'nin yaptıkları hareketin, "sportif ve siyasi açıdan doğru olmadığını" belirten Surbatovic, FSS'nin maçtan önce de FIFA'dan Shaqiri'nin, üzerinde Kosova bayrağı bulunan kramponlarını değiştirmesini talep ettiğini ancak FIFA'nın bu talebi, oyuncuya ulaştırmayı reddettiğini aktardı.
Kosova, 17 Şubat 2008'de Sırbistan'dan ayrılarak tek taraflı bağımsızlığını ilan etti. Sırbistan, 116 ülke tarafından bağımsız devlet olarak tanınan Kosova'yı hala kendi toprak parçası olarak görmeye devam ediyor.
Maçtan sonra konuşan Shaqiri, "Kosova doğdum ancak İsviçre'de büyüdüm. İki ülkenin de mentalitesiyle birlikte yaşıyorum, arada herhangi bir fark yok." ifadelerini kullandı.
İlk golün sahibi Sırbistan'da dünyaya gelen Xhaka da, Kosova ve Arnavut bir ailenin çocuğu. Henüz çocukken İsviçre'ye yerleşmelerinin ardından burada büyüdü ve İsviçre Milli Takımı'nı tercih etti. Granit'in kardeşi Taulant ise Arnavutluk formasını terletiyor.
İsviçre Kaptanı Stephan Lichtsteiner, gol sevinçleriyle ilgili konuştu. Tecrübeli sağ bek, "Ülkemizde çok sayıda Arnavut var. Sırbistan ve Arnavutluk arasındaki tarih de biliniyor. Onlar için zihinsel olarak oldukça zor bir maçtı. Bence iyi bir sevinçti. Neden yapmasınlar ki?"
"Bu, onların tarihi. Savaş onlar için zordu. Takımdaki Arnavut bir oyuncunun babasıyla sohbet etmiştim. Bana, geçmişlerini anlattı. Bu, futboldan çok daha fazlası."
"Savaş onlar için büyük sıkıntılar çıkardı. Maçtan önce de Sırp taraftarlar onları provoke etti. Bence sevinçleri gayet normaldi." ifadelerini kullandı.
İsviçre Teknik Direktörü Vladimir Petkovic ise "Böyle bir galibiyetin ardından duygusal açıdan büyük bir ziveye varıyorsunuz. Ancak futbol ile politikayı birbirine karıştırmamak gerek. Sahada ve saha dışında politikadan uzak durmalı ve futbolun birleşitirici gücüne odaklanmalıyız" dedi.