SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Sırbistan Mitrovic’in penaltı pozisyonu için FIFA’ya başvurdu!

Sırbistan Mitrovic’in penaltı pozisyonu için FIFA’ya başvurdu!

2018 Dünya Kupası'nda VAR sistemi tartışmaları tam anlamıyla bitirmedi. İsviçre'nin Sırbistan'ı 2-1 mağlup ettiği karşılaşmada Alexandar Mitrovic'i iki İsviçreli futbolcunun sarılıp düşürmesine penaltı kararı çıkmaması Sırbistan Futbol Federasyonu'nu harekete geçirdi. Sırbistan Futbol Federasyonu Başkan Yardımcısı Savo Milosevic, FIFA'ya resmi şikayette bulunduklarını söylerken VAR sistemini sert bir dille eleştirdi.

Dünya Kupası’nda E Grubu’nda Sırbistan’ın İsviçre’ye 2-1 mağlup olduğu karşılaşmanın etkileri sürüyor. İsviçre’nin gollerini kaydeden Granit Xhaka ve Xherdan Shaqiri’nin gollerden sonra “Arnavut Kartalı” işaretiyle sevinmesinin yanı sıra, Aleksandar Mitrovic’in verilemeyen tartışmalı penaltı pozisyonu da gündeme damga vurdu. 23 Haziran 2018 Sırbistan`dan Shaqiri ve Xhaka`nın gol sevinçleri için FIFA`ya şikayet Sırbistan Futbol Federasyonu (FSS), 2018 FIFA Dünya Kupası'nda oynanan Sırbistan-İsviçre maçında, aslen Kosova Arnavutu olan rakip takımdaki Granit Xhaka ve Xherdan Shaqiri'nin gol sevinçlerine tepki gösterdi. İlgili Haberi Oku Skor 1-1’ken İsviçre’den Fabian Schar ve Stephan Lichtsteiner’in Alexandar Mitrovic’e güreşçi edasıyla sarılıp yere düşürmesinin ardından verilemeyen penaltı ve pozisyonun “VAR” ile de değerlendirilmemesi Sırbistan cephesinin harekete geçmesine sebep oldu. The Independent’a konuşan eski golcü ve şimdinin Sırbistan Futbol Federasyonu Başkan Yardımcısı Savo Milosevic, hakem Felix Brych’in hatasının skoru direkt olarak etkilediğini ifade etti.

Milosevic konuyla ilgili olarak FIFA’ya başvuracaklarını ifade ederken sert eleştirilerde bulundu: “Resmi bir şikayette bulunduk ve elimizden gelen tek şey de bu. İki maçta iki kritik hata (Kosta Rika maçında yine Mitrovic’in dahil olduğu verilemeyen tartışmalı penaltı hakkında konuşuyor) çok fazla. Burası Dünya Kupası ve böyle hatalar maçın sonucunu etkiliyor. Hakemin görmemiş olmasını anlıyorum ancak bu yüzden VAR geldi. O hakemler yukarıda ne yapıyor? Dört kişiye daha mı ihtiyaç var acaba odada, hepimizin çok net bir şekilde görebildiği bir pozisyon için VAR sisteminde 100 kişinin mi kontrol etmesi gerekiyor? Biz Sırbistan’ız ve kimse bizi umursamıyor, düşünebildiğim tek şey bu.” 22 Haziran 2018 MAÇ SONUCU | Sırbistan İsviçre 1-2 2018 Dünya Kupası E grubunda İsviçre Sırbistan'ı 2-1 mağlup etti. İlk maçta Brezilya ile 1-1 berabere kalan İsviçre 90'da Shaqiri'nin attığı golle 3 puanı Sırplar'dan söküp aldı. Puanını 4'e çıkaran İsviçre müthiş bir avantaj yakaladı. İlgili Haberi Oku