SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Granit Xhaka ve Xherdan Shaqiri Sırbistan’ı yıktı! ‘Arnavut Kartalı’ işareti gündeme oturdu

2018 Dünya Kupası'nda ilk maçında Brezilya ile 1-1 berabere kalarak sürprize imza atan İsviçre, 1-0 geriye düştüğü mücadelede Sırbistan'ı 2-1 mağlup etti. İsviçre'nin gollerini Arnavut asıllı Granit Xhaka ve Kosova asıllı Xherdan Shaqiri kaydetti. İki futbolcu da gollerinden sonra 'Arnavut Kartalı' selamı yaparak sevindiler ve gündeme oturdular!

Dünya Kupası E grubunda İsviçre'nin son dakika golüyle Sırbistan'ı 2-1 mağlup ettiği maçta müthiş bir hikaye yaşandı...
İsviçre'nin Sırbistan ağlarına yolladığı 2 gole imzasını atan Granit Xhaka ve Shaqiri yaptıkları gol sevinciyle Dünya Kupası'nda gündeme oturdu.
Arnavut asıllı iki yıldız Sırbistan'ı yıkan gollerin ardından 'Arnavut Kartalı' olarak bilinen çift başlı kartal işaretiyle Sırplar'a göndermede bulundu.
5.dakikada Mitrovic ile öne geçen Sırbistan'a 52'de Arsenalli yıldız Granit Xhaka muhteşem bir golle karşılık verdi ve elleriyle 'Arnavut Kartalı' işareti yaparak tribünlere koştu.
Gruptan çıkmak için mutlak galibiyete ihtiyacı olan İsviçre'de 90.dakikada bu kez sahneye Kosova doğumlu Shaqiri çıktı.
Uzun pasta topla buluşan yıldız futbolcu ceza alanına girerek kaleci Stojkovic'nin solundan topu ağlarla buluşturdu. Yaşanan muhteşem sevinçte ellerini birleştiren Shaqiri çift başlı kartalı bir kez daha yaparak zafer çığlıkları attı.
Maçtan sonra konuşan Shaqiri, "Kosova doğdum ancak İsviçre'de büyüdüm. İki ülkenin de mentalitesiyle birlikte yaşıyorum, arada herhangi bir fark yok." ifadelerini kullandı.
İlk golün sahibi Sırbistan'da dünyaya gelen Xhaka da, Kosova ve Arnavut bir ailenin çocuğu. Henüz çocukken İsviçre'ye yerleşmelerinin ardından burada büyüdü ve İsviçre Milli Takımı'nı tercih etti. Granit'in kardeşi Taulant ise Arnavutluk formasını terletiyor.
2008 yılında Sırbistan'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Kosova, Sırbistan tarafından tanınmış değil.
Shaqiri karşılaşmaya kramponlarında yer alan İsviçre ve Kosova bayraklarıyla çıkmıştı.
İsviçre Kaptanı Stephan Lichtsteiner, gol sevinçleriyle ilgili konuştu. Tecrübeli sağ bek, "Ülkemizde çok sayıda Arnavut var. Sırbistan ve Arnavutluk arasındaki tarih de biliniyor. Onlar için zihinsel olarak oldukça zor bir maçtı. Bence iyi bir sevinçti. Neden yapmasınlar ki?"
"Bu, onların tarihi. Savaş onlar için zordu. Takımdaki Arnavut bir oyuncunun babasıyla sohbet etmiştim. Bana, geçmişlerini anlattı. Bu, futboldan çok daha fazlası."
"Savaş onlar için büyük sıkıntılar çıkardı. Maçtan önce de Sırp taraftarlar onları provoke etti. Bence sevinçleri gayet normaldi." ifadelerini kullandı.
İsviçre Teknik Direktörü Vladimir Petkovic ise "Böyle bir galibiyetin ardından duygusal açıdan büyük bir ziveye varıyorsunuz. Ancak futbol ile politikayı birbirine karıştırmamak gerek. Sahada ve saha dışında politikadan uzak durmalı ve futbolun birleşitirici gücüne odaklanmalıyız" dedi.