SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İran’da 39 yıl sonra bir ilk yaşandı! Kadınların zaferi…

1979'daki İslam Devrimi'nden bu yana stadyumlara alınmayan İranlı kadınlar, bir Dünya Kupası karşılaşması ile birlikte ilk kez erkeklerle birlikte maç izleyebildi.

İran'da 1979’daki devrimden bu yana bir ilk yaşandı. Rejimin 1981’de aldığı kararla statlara girmesi yasak olan kadın taraftarlar, önceki gün milli takımlarının İspanya’ya 1-0 yenildiği karşılaşmayı Azadi Stadı’nda izledi.
Maçın başlamasına 3 saat kala yetkililer etkinliğin altyapı yetersizliği nedeniyle iptal edildiğini söylese de binlerce taraftar stadın önüne yığıldı.
Polis önce izin vermeyeceğini belirtti ama 1 saat sonra kapıları açtı.
Ülkede geçen mart ayında lig maçında stada erkek kılığında giren 35 kadın taraftar gözaltına alınmış ardından serbest bırakılmıştı.
İran'da kadınların spor alanlarına girememesine dair resmi bir yasak olmasa da, dini kurumlar kadınların spor organizasyonlarına katılımlarını doğru bulmuyordu.
Mayıs ayında yine Azadi Stadı'na girmek isteyen 5 kadın, sakal ve peruk takarak erkek kılığında stada girmeyi başarmıştı.
İran'daki bu yasaklara direnen kadınlar uzun süredir futbol maçlarında tribünde yer almanın mücadelesini veriyordu.
İspanya maçını izleyen kadın taraftarlar sosyal medyada bu sevinçlerini paylaştılar
Öte yandan İspanya'nın kaptanı Sergio Ramos da maçtan sonra İranlı kadın futbolseverlerin fotoğraflarını paylaşarak "Onlar bu gecenin tek kazananı. Umarım birçok şeyin ilki olur" ifadelerini kullandı.
Kadınların önümüzdeki hafta Dünya Kupası maçlarına daha fazla katılması beklenmekle birlikte, birçoğu yaklaşmakta olan İran Premier Ligi için iznin uzatılmasına olası gözüyle bakıyor.
Ayrıca stadyum içinde çekilen selfieler sosyal medyada paylaşıldı. İran futbol takımının resmi Twittet hesabı da stadyumda bayraklı bir kadının fotoğrafını paylaştı.
İşte o tarihi anlar;