SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

VAR nedir? 2018 Dünya Kupası’nda VAR sistemi nasıl işliyor?

Türkçe'si 'Video Hakem Uygulaması'olan VAR, Dünya Kupası'nda ilk kez kullanıldı. Ancak uygulama çoğu zaman izleyicilerin kafasında soru işareti yaratıyor. Peki VAR sistemi nedir, Dünya Kupası'nda nasıl işliyor?

Güncellenme: 11:48, 19/06/2018
VAR nedir? 2018 Dünya Kupası’nda VAR sistemi nasıl işliyor?

UTKU CAN YALÇIN / METİN AKTAŞOĞLU

Dünya Kupası’nda ilk kez Fransa Avustralya maçında VAR sistemi kullanıldı. Mücadelede VAR uygulamasına başvuran Andres Cunha, penaltı noktasını gösterdi. Pozisyonu yeniden izleyen Uruguaylı hakem, kararını değiştirerek penaltı kararı verdi.

VAR SİSTEMİ NEDİR?

Video Hakem Uygulaması,karşılaşma devam ederken maçın orta hakeminin karar vermekte güçlük çektiği bir pozisyonda ya da pozisyonlarda, bir başka hakemin ya da hakemlerin pozisyonun tekrarını video aracılığıyla izlediği ve orta hakeme yardımcı olduğu sisteme denmektedir.

İLGİLİ HABER Dünya Kupası`na `VAR` damgası! Dünya Kupası`na `VAR` damgası!

VAR SİSTEMİ DÜNYA KUPASI’NDA NASIL İŞLİYOR?

Bir önceki kupada, Brezilya’da “çizgi teknolojisi” kullanılmıştı. Geçtiğimiz yıl FIFA Konfederasyonlar Kupası’nda kullanınal VAR ilk kez bir Dünya Kupası’nda kullanıldı. Dünya Kupası’nda dört durumda VAR sistemine başvurulacak ve şu sorulara cevap bulunacak.

1. Gol mü, değil mi? (top çizgiyi geçti mi geçmedi mi; top oyun alanında mıydı, değil miydi; savunma oyuncusuna net faul var mıydı ve golle sonuçlanan ofsayt pozisyonları)

2. Penaltı mı, değil mi? (müdahale ceza sahası içinde miydi, dışında mıydı; hücum oyuncusuna faul var mı, yok mu; savunma oyuncusuna faul var mı, yok mu; top oyun alanında mıydı, değil miydi; gözden kaçan ofsayt penaltı ile mi sonuçlandı; savunma oyuncusuna pozisyon öncesinde faul var mıydı, yok muydu)

3. Direk kırmızı kart kararları

4. Yanlış oyuncu tespiti

FIFA’nın genel açıklamasında yer alan bu başlıklar ise “VAR” sistemini anlatmak için tam da yeterli olmuyor. Tartışmalı kararların hangilerinde sistemin devreye girdiği, karşılaşmayı izlerken gördüğümüz pek çok tartışmalı kararda VAR’ın uygulanmadığı görülünce kafalarda soru işaretleri oluşuyor.

İLGİLİ HABER Dünya Kupası H Grubu analizi | Dört bilinmeyenli denklem... Dünya Kupası H Grubu analizi | Dört bilinmeyenli denklem...

FIFA bu noktada çok net hatalar ve gözden kaçan çok net pozisyonlar dışında VAR ekibinin hakeme müdahale etmeyeceğinin altını çiziyor. Bu bilgiyle beraber devam edecek olursak; VAR ekibinden uyarı geldiğinde, hakem elini kulaklığına götürerek oyunu durduruyor. VAR ekibi yakaladığı pozisyonu tekrar inceleyerek “tavsiyesini” hakeme iletiyor. Hakem de bunun üzerine ya VAR ekibinden aldığı bilgiyle karar veriyor ya da pozisyonu bir kez de saha kenarındaki ekrandan kendisi izliyor ve karar veriyor. Tavsiye kelimesini tırnak içine almamızın sebebi ise her koşulda son kararı hakemin veriyor olması.

VAR ekibinin oyun akarken bir dakika içinde veya oyun durmuşsa top yeniden oyuna girene kadar hızlıca doğrudan açıdan pozisyonu izlemesi gerekiyor ve şu ana kadar sistemin tek handikapı bu olarak gözüküyor. Örneğin Arjantin’in İzlanda ile 1-1 berabere kaldığı maçın 76. dakikasında Pavon’un ceza sahası içinde yerde kaldığı pozisyonda hakem “devam” kararı verdi, VAR ekibi de devreye girmedi ancak hakem otoriteleri maç sonrası yorumlarında pozisyonun net bir şekilde penaltı olduğunu ileri sürdü. Dolayısıyla VAR ekibinin baş hakemle hızlı iletişimi oldukça önemli.

VAR sisteminde bulunan kameralar…

2018 Dünya Kupası’nda VAR tek bir merkezden idare ediliyor. FIFA’nın yaptığı açıklamaya göre Moskova’daki merkezde Her maçın 1 “Video Hakemi” ve 3 “Yardımcı Video Hakemi” yer alıyor. 4 kişilik ekip, 8’i ağır çekim olmak üzere 33 kamera ile maçı takip edebiliyor. Video hakem tartışmalı pozisyonlarda hakeme destek çıkacak, son kararı yine hakem veriyor. Video hakeminin son kararı verme yetkisi bulunmuyor.

Yayınlanma Tarihi:16:50,