SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İşte bilinmeyen yönleriyle Fenerbahçe’nin yeni başkanı Ali Koç

Fenerbahçe başkan seçimleri büyük heyecanla devam ediyor. Fenerbahçe başkan adayı Ali Koç karısı ile birlikte oy kullanmaya geldi. Medya karşısına pek çıkmayı tercih etmeye Ali Koç'un eşi oy vermek için stattaydı. Peki, Ali Koç ve eşi kim? İşte, Ali Koç'un karısı, ailesi ve hakkında merak edilenler...

Ülker Stadyumu'ndaki tarihi seçimin ardından Ali Koç, Fenerbahçe'nin yeni başkanı oldu.
Küçük yaşlardan itibaren futbol ve Fenerbahçe tutkusuyla büyüyen Ali Koç, çocukluk hayalini de gerçekleştirdi ve sarı-lacivertli kulübün 37. başkanı oldu.
2 Nisan 1967 yılında İstanbul’da dünyaya gelen ve soyadı gibi ‘Koç’ burcu olan Ali Koç, Türkiye’nin en önemli işadamlarından Rahmi Koç’un, rahmetli Mustafa Koç ve Ömer Koç’un ardından ailenin en küçük oğlu.
Londra’da Harrow School’da okuyan ve 1985’te mezun olan Ali Koç, 1989 yılında ABD Houston Teksas’taki Rice Üniversitesi’ni tamamladı. Amerika’da çeşitli kuruluşlarda görev alan Koç, ABD Boston, Massachusetts Harvard Üniversitesi’nde yüksek lisansını yaptı.
Ali Koç, TÜSİAD'da Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor.
Ali Koç ağabeyi Mustafa Koç ile beraber 1907 Fenerbahçe Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı. 2004-2017 arası derneğin başkanlığını yaptı. İlk kez 2006'da Fenerbahçe Yönetim Kurulu'na giren Koç, Aziz Yıldırım’ın listesinde asbaşkanlığa kadar yükseldi ve iki dönem görevde kaldı.
Koç’un yöneticilik yaptığı 2006-07 sezonunda Fenerbahçe’nin 100. yılında futbol takımı şampiyonluk sevinci yaşadı.
Ali Koç’un 1907 Fenerbahçe Derneği başkanlığı sırasında 10 Kasım Atatürk’ü anma günü ve Atatürk haftalarında 1907 Fenerbahçe Derneği, 1907 UNIFEB üyeleri ve binlerce Fenerbahçeli taraftarlar ile Anıtkabir ziyaretlerine katılması ile medyada yer buldu.
Aynı zamanda 2016’da 1907 Fenerbahçe e-Spor takımı kurdu. Ali Koç başkan olması durumunda e-spor takımının tamamen kulüp bünyesine alınacağını açıkladı.
Taraftarla arasındaki bağ çok kuvvetli olan Ali Koç, tribün gruplarının neredeyse tamamınının büyük desteğini kazanmayı başardı.
Aziz Yıldırım'ın hapse girdiği 3 Temmuz Şike Soruşturması sürecinde Yıldırım'ı savundu. “Adalete Fener Yak” kampanyası için toplanan 500 binden fazla imzayı dönemin Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na teslim etti.
1992 yılında askerliğini yapan Ali Koç, 2005 yılında Nevbahar Demirağ ile dünyaevine girdi. Ali Koç’un Leyla Koç ve Kerim Rahmi Koç adında bir kızı ve bir de oğlu bulunuyor.
43 yaşındaki Demirağ'ın annesi 1970 yılının Türkiye Güzellik Kraliçesi Afet Tuğbay, babası AND Film'in patronu Turgut Demirağ. Nevbahar Demirağ ilkokuldan üniversiteye kadar, tüm eğitimini Amerika'da yaptı. Üniversiteyi bitirdikten sonra da Türkiye'ye dönmeyip, Los Angeles'ta yaşamına devam etti. Nevbahar Koç, sanatın her türüyle yakından ilgilenen bir isim. Spora büyük ilgisi olan Nevbahar Demirağ Koç, tenis oynamayı, yüzmeyi ve uzun yürüyüşler yapmayı çok seviyor.
Aziz Yıldırım'ın yargıdaki durumu sonrasında ve 2013 sonrasındaki genel kurullarda başkanlık için adı geçen isimdi.
2014'te “Benden sonra burada böyle çapulcular olacaksa yandık. Onun için Ali Koç’a rica ettim. Bıraktığım gün aday olacak, söz verdi. Onun için çapulculara burada yer yok” diyen Aziz Yıldırım, Koç'un başkan adaylığını ilan etmesi sonrası ona olan desteğini çekti.
Fenerbahçe başkanlığının küçüklük hayali olduğunu söyleyen Koç, 24 Ekim 2016 günü Haziran 2018'deki seçimlerde aday olacağını açıkladı. Bir gün sonra Fenerbahçe hisseleri seans açılış itibarıyla en çok değer kazanan endeks hisseleri arasına girdi. Koç, 21 Eylül 2017'de ise başkan adaylığını resmen açıkladı.
İşte Ali Koç'un yönetim kurulu listesi: Semih Özsoy, Nevres Erol Bilecik, Mehmet Burhan Karaçam, Sevil Zeynep Becan, Şaban Erdikler, Mustafa Tankut Turnaoğlu, Fethi Pekin, Metin Şen, Turhan Şahin,Mustafa Kemal Danabaş, Acar Sertaç Komşuoğlu, Simla Türker Bayazıt, Ömer Okan, Burak Çağlan Kızılhan