SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray başkanı yine Mustafa Cengiz oldu! Mustafa Cengiz kimdir?

Ocak ayında erken seçime giden Dursun Özbek'ten başkanlık koltuğunu alan Mustafa Cengiz, olağan seçimli kongrede yeniden Galatasaray başkanı seçildi. Peki Galatasaray başkanı Mustafa Cengiz kimdir, kaç yaşında ve nerede doğdu, listesinde kimler var? İşte Mustafa Cengiz ile ilgili merak edilenler...

Güncellenme: 22:59, 28/05/2018
Galatasaray başkanı yine Mustafa Cengiz oldu! Mustafa Cengiz kimdir?

Dursun Özbek’in takımın başına Fatih Terim’i getirmesinin ardından erken seçime giderek sürpriz şekiklde koltuğunu kaptırdığı Mustafa Cengiz, Dursun Özbek karşısında ikinci kez başkan seçildi. İddialı bir liste hazırlayan Mustafa Cengiz'in listesinde Abdurrahim Albayrak gibi isimleri yer alıyor. Peki Mustafa Cengiz kaç yaşında ve nerede doğdu? İşte Mustafa Cengiz hakkında bilinmesi gerekenler…

MUSTAFA CENGİZ KİMDİR?

Mustafa Cengiz 1949 yılında Gaziantep’in Nizip ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğretimini Nizip'te almasının yanı sıra, lise öğrenimini Gaziantep Lisesi'nde tamamladı. Üniversite yaşantısında ise Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi. Ülkenin tarımsal modernizasyonunda kilit faktör olması amacıyla kurulan 40 bin tarımsal köy kalkınma kooperatifi Merkez Birliği (Köy-Koop) kuruluş ve özellikle dış ticaret oluşumunda kurucu uzman olarak çalıştı. Daha sonra eski Yerel Yönetim sonra İçişleri Bakanlığı vesayetindeki 670 Belediye'nin merkez iktisadi kuruluşu TANSA (Tanzim Satışlar) ilk ve son Genel Müdürü olarak, o dönem 3 hükümetle çalıştı.

ARAPÇA, İNGİLİZCE VE FRANSIZCA BİLİYOR

İktisadi hayata Belediyelerin kamu yararına olumlu ürün ve fiyat düzenlemesi olarak kurulan TANSA da 28 yaşında ülkenin o dönem Kamudaki en genç genel müdürü oldu. 12 Eylül Darbesi sonrası kamu'dan ayrılarak, özel sektörde dış ticaret alanında Arapça da öğrendiği orta-doğu'da yoğun olarak çalıştı. 1990 yılından bu yana petrol, akaryakıt sektöründe kendi şirketleri ile faaliyet göstermektedir.

Petrol sektöründe TABGİS (Türkiye Akaryakıt Bayiileri ve Gaz İşverenler Sendikası) Genel Başkanlığı ve İTO Petrol meslek komitelerinde sektör temsilciliği yapmıştır. Galatasaray Spor Kulübü Tüzük Tadil Komisyonu üyesi olarak, tüzüğünün günün koşullarına uyum düzenlemesinde Galatasaray Divanı tarafından görevlendirilmiş ve komisyon olarak Tüzük tadil çalışmalarında bulunmaya devam etmekte olan Mustafa Cengiz ileri düzeyde İngilizce, Fransızca ve Arapça bilmektedir.

MUSTAFA CENGİZ’İN LİSTESİ

Murat İnce

Mahmut Recevik

Okan Böke

Kaan Kançal

Ömer Cansever

Abdurrahim Albayrak

Emre Erdoğan

Dorukhan Acar

Yusuf Günay

Dilek Kutlu

Metin Karakaya

Vahapoğlu Akgün

Erol Özmandıracı

İlber Aydemir

Özgür Savaş Özüdoğru

Yayınlanma Tarihi:20:19,