SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Atatürk Olimpiyat Stadı’nın yeni hali böyle olacak!

2020 Şampiyonlar Ligi finaline ev sahipliği yapacak olan Atatürk Olimpiyat Stadı'nın EURO 2024 için yeniden inşa edileceği duyurulmuştu. Yeni Atatürk Olimpiyat Stadı'nın detayları ortaya çıktı...
Daha önce 2005'te finale ev sahipliği yapan stat, 76.761 kapasiteye sahip stadyum, 2002 yılında açıldı. EURO 2024 kataloğunda belirtilen bilgilere göre; stat yeniden inşa edilecek.
İstanbul'daki Atatürk Olimpiyat Stadı'nın yenilenerek üstünün kapatılacağı, kapasitesinin de 92.208'e yükseltileceği belirtiliyor. Olimpiyat Stadı şu anki haliyle en çok rüzgarı kale arkalarından alıyor. Bu projeyle kale arkasından alınan rüzgarın etkisi minimize edilecek, oyuna etkisi azaltılacak.
Yeni statta 191 tane loca yer alacak. 20 bin metrekareden fazla ağırlama alanına kurulacak.
Stat, "Yılın her günü konser, toplantı, konferans gibi etkinliklerle yaşayan bir stadyum, milli maçların, finallerin ve Türk futbolunun yeni evi olacak" diye tanıtılıyor.
Manchester merkezli AFL Architects, yeni stadyumun tasarımını web sitesinde şu şekilde açıklıyor: "Türkiye'nin UEFA Euro 2024 için yaptığı teklifin bir parçası olarak tasarlanan Atatürk Stadyumu, Türk futbolunun yeni evini sembolize edecek. Toplamda 92.000 brüt kapasiteye sahip olan yeni tasarım, izleyecileri oyuna yaklaştırıyor ve orijinal Olimpiyat Stadı'nın düzenini geliştiriyor.
Stadyum, oturma alanlarının etrafında 360 derece video duvara sahip. Rüzgar yakalama teknolojisine sahip beyaz cam elyaf takviyeli beton dış iskeleti, stadyumun bulunduğu rüzgarlı tepeden enerji üretmesini sağlayacak.
Kaplamanın tasarımı, tarihi Türk şapkalarından ve sanat eserlerinden esinlenerek, bölgenin çok katmanlı tarihini yansıtıyor ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün mirasını devam ettiriyor."