SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mesut Özil ve İlkay Gündoğan Cumhurbaşkanı Steinmeier ile görüştü

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, kariyerini İngiltere'de sürdüren Türk kökenli Alman futbolcular Mesut Özil ve İlkay Gündoğan'ı Bellevue Sarayı'nda kabul etti.

Güncellenme: 23:45, 19/05/2018
Mesut Özil ve İlkay Gündoğan Cumhurbaşkanı Steinmeier ile görüştü

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in, Almanya Milli Takımı’nda forma giyen Türk kökenli futbolcular Mesut Özil ve İlkay Gündoğan ile görüştüğü bildirildi.  Almanya Futbol Federasyonundan (DFB) yapılan açıklamada, tatillerini yarıda kesen Mesut Özil ve İlkay Gündoğan’ın kendi talepleriyle Almanya Kupası finali öncesinde DFB Başkanı Reinhard Grindel, genel sekreter Friedrich Curtius, Almanya Milli Takımı Teknik Direktörü Joachim Löw ve menajer Oliver Bierhoff ile bir araya geldiği belirtildi.

İLGİLİ HABER Arsenal`den Mesut Özil`li Ramazan mesajı Arsenal`den Mesut Özil`li Ramazan mesajı

Açıklamada, iki oyuncunun daha sonra Bellevue Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Steinmeier ile görüştüğü kaydedildi.  Steinmeier, Facebook sayfasından yaptığı açıklamada, iki oyuncunun kendisini ziyaret etme isteğinde bulunduğunu ve ortaya çıkan yanlış anlamaları gidermeye önem verdiklerini belirtti.  Mesut Özil ve İlkay Gündoğan ile spor ve siyaset üzerine uzun bir görüşme yaptığını vurgulayan Steinmeier, “İki oyuncuyu Alman futbolu büyük yaptı” ifadesini kullandı. Bir insanın birden fazla yurdu olabileceğini veya yeni bir yurt edinebileceğini aktaran Steinmeier, Almanya’nın bunu 5 milyon insan için kanıtladığını ve bunun ülkeyi zenginleştirdiğini kaydetti.

İLGİLİ HABER Löw'ün İlkay Gündoğan ve Mesut Özil açıklaması Löw'ün İlkay Gündoğan ve Mesut Özil açıklaması

DFB’nin açıklamasında görüşlerine yer verilen DFB Başkanı Reinhard Grindel, Mesut Özil ve İlkay Gündoğan’ın ortaya çıkan durumu kendilerinin gidermek istemelerinin saygıyı ve takdiri hak ettiğini aktardı. Grindel, iki oyuncunun da siyasi bir mesaj amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelmediklerini aktardıklarını belirtti.

Almanya Milli Takımı Menajeri Oliver Bierhoff da iki oyuncuyu iyi tanıdığını ve Almanya Milli Takımı’nın ve Almanya’nın değerlerini paylaştıklarını bildiğini kaydetti.