SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yıldırım Demirören’den kriz yaratan fotoğraf ile ilgili açıklama

Almanya Futbol Federasyonu Başkanı Grindel'in, Türk asıllı Alman futbolcular Mesut Özil ve İlkay Gündoğan'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim kampanyası için istismar edildiğini söylemesine Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören'den yanıt geldi. Yıldırım Demirören, Grimndel'in yaptığı açıklamayı üzüntüyle takip ettiğini söyledi.

Güncellenme: 14:58, 15/05/2018
Yıldırım Demirören’den kriz yaratan fotoğraf ile ilgili açıklama

Almanya Milli Takımı’nda forma giyen ve kariyerlerini İngiltere Premier Lig’de sürdüren Türk asıllı futbolcular İlkay Gündoğan ve Mesut Özil’in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Londra’da ziyaret etmesi Almanya Futbol Federasyonu’nun (DBF) tepkisini çekmişti. Almanya Futbol Federasyonu Başkanı Reinhard Grindel, olayı ‘Seçim kampanyası için istismar' olarak değerlendirirken ‘Bu durum hoş değil' ifadelerini kullandı. Grindel’in bu açıklamasına Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören’den cevap geldi.

İLGİLİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan ile fotoğraf çektiren İlkay Gündoğan ve Mesut Özil`e tepki Cumhurbaşkanı Erdoğan ile fotoğraf çektiren İlkay Gündoğan ve Mesut Özil`e tepki

Türkiye Futbol Federasyonu’nun resmi internet sitesinden bir açıklamada bulunan Yıldırım Demirören, Grindel’in sözlerini üzüntüyle takip ettiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Almanya Futbol Federasyonu (DFB) başkanının, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan hakkında sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu karalayıcı açıklamaları derin üzüntüyle okudum.

DFB başkanının ifade ettiği düşünceler, hiçbir şekilde kabul edilemez.

Eski bir futbolcu olan Cumhurbaşkanımızın, tutkulu bir futbolsever olduğu ve Türkiye’de bu sporun gelişmesi için büyük katkılar yaptığı herkesçe çok iyi bilinen bir gerçektir.

Bu bağlamda, üçü de Türk asıllı Almanya doğumlu futbolcular olan, Alman Milli Takımı’nın oyuncuları Mesut Özil ve İlkay Gündoğan ile A Milli Takımımızın forveti Cenk Tosun ile görüşmesi son derece olağan bir durumdur.

Hangi milletten olursa olsun, bir ülkenin devlet başkanı tarafından görüşmeye davet edilen futbolcuların, bu çağrıya icabet etmesi çok normaldir.

Almanya Futbol Federasyonu başkanı örneğinden görüleceği üzere, futbola siyaset bulaştırmak korkunç bir hatadır. Türkiye Futbol Federasyonu, kendi adına, hiçbir şekilde böylesi bir davranış içinde bulunmayacak ve UEFA EURO 2024 adaylık oylamasının son anına kadar UEFA’nın çizdiği kurallar içinde mücadelesini sürdürecektir.

Yıldırım Demirören

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı”

 

Yayınlanma Tarihi:14:37,