SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

‘Gerçek’ santrfor!

15 Mayıs 2018

PEP Guardiola'nın yarattığı ya da en iyi uyguladığı model. Messi bunun en belirgin sembolüydü. İspanyol teknik adam gittiği her takımda ‘sahte santrfor'la oynadı, oynuyor. Ana santrforun arkasında, dripling ve teknik özellikleri yüksek oyuncularla savunmaların düzenini bozan oyuncular son dönemde teknik direktörlerin tercihi. Fenerbahçe'de de Aykut Kocaman, Soldado ya da Fernandao'nun arkasında Giuliano'yla bu modeli denedi. Zaman zaman başarılı oldu da! Dün, Akhisar'a kaybedilen kupa maçı sonrası Aykut Hoca ‘sahte'den vazgeçip gerçeğine döndü.

Akhisar maçını neden bıraktınız?

Pivot Fernandao'yla yanında topu tutan, saklayan ve araya iyi toplar atan Soldado'yu çift santrfor olarak kullandı. Burada önemli olan kanattaki Aatif ve Giuliano'yla bekler Hasan Ali ve Şener'in ne yapacağıydı. Çünkü bu oyun tarzında kanatlara inemezseniz isterseniz santrfor sayısını çoğaltın anlamı olmaz. Özellikle Aatif ve Hasan Ali, Fenerbahçe'nin daha ilk dakikada küme düşmesi kesinleşmiş Karabükspor karşısında maçı koparmasını sağlayan oyuncular oldu. Sonrasında iş golcülere düştü ve bu sezonun tarihi farkını yakaladı sarı-lacivertliler.

Galatasaray'ın ve Başakşehir'in olası puan kayıplarında averajın düzelmesiyle birlikte son maça çıkacak Fenerbahçeli futbolculara taraftarın ve bizim soracağımız soru da şu: Kupa maçında yenilen ikinci golden sonra neden oyunu bıraktınız, 6-0 olduğunda bile neden canla başla oynadınız? Oyunun özeti, hızlı hücuma çıkan, araya iyi toplarla gelen ve kanatlardan bindiren sarı-lacivert formanın göze hoş gelen futbol oynadığıydı.

SON SÖZ: Maradona, 1986 Dünya Kupası'nda İngiltere'ye attığı golü şu cümleyle tanımlamıştı: Biraz Maradona'nın kafası biraz Tanrı'nın eli… Son hafta her şey olabilir.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek