SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İşte Galatasaray’ın UEFA ile yaptığı anlaşma

Galatasaray'ın UEFA anlaşmasını SÖZCÜ açıklıyor. Önümüzdeki sezon sattığı oyuncu geliri kadar transfer yapabilecek sarıkırmızılılar, sonraki iki dönem ise kârının 7 katı kadar bonservis harcayabilecek

Güncellenme: 09:33, 14/05/2018
İşte Galatasaray’ın UEFA ile yaptığı anlaşma

Galatasaray’ın UEFA ile yaptığı finansal fair-play anlaşmasının detayları belli oldu. SÖZCÜ'nün elde ettiği bilgilere göre, Başkan Mustafa Cengiz ile UEFA finansal kontrol kurulu arasındaki anlaşma kârlılığı öne çıkartıyor. Avrupa'dan men cezası almaktan kurtulan Galatasaray, üç sezonluk bir planlama çizdi. 2018-19, 2019-20 ve 2020-21 sezonlarını kapsayacak.

İLGİLİ HABER Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim`in rotası başkanlık Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim`in rotası başkanlık

UEFA ile Galatasaray arasındaki anlaşma, genel hatlarıyla şöyle:

İlk sezon sattığın kadar al

Beşiktaş ve Fenerbahçe'ye de uygulanan FFP kuralı, bu kez Galatasaray için kullanılacak. Sarı-kırmızılılar, 2018-19 sezonunda oyuncu satışından oluşan geliri transferde kullanabilecek.

Diğer sezonlar artıya geçmeli

Galatasaray yönetimi, 2019-20 ve 2020- 21 sezonlarında transfer bütçesini kârına göre oluşturacak. Söz konusu kârın 7 katı kadar transfere para harcanabilecek. Son 3 ayda 11 milyon TL kâr eden Galatasaray, bunu tüm yıla yaydığı örnek alınırsa kulüp, 77 milyon TL'lik transfer harcaması yapabilecek.

İLGİLİ HABER Avrupa`nın en iyisi Galatasaray Avrupa`nın en iyisi Galatasaray

Maaş bütçesi düşecek

UEFA ile yapılan pazarlıkların bir diğer maddesi ise maaş bütçesinin azaltılması. Halen primler ve tüm harcamalar dahil 65 milyon Euro'nun üzerinde bir maaş bütçesi olan Galatasaray, bunu kademeli olarak düşürecek. Bu bedel önce 60 milyon Euro'ya, diğer yıllar ise daha da aşağıya indirilecek.

UEFA seçimi bekliyor

UEFA'NIN alınan kararları haziran ayında açıklamasının nedeni de belli oldu. Galatasaray'ın 26 Mayıs'taki seçiminin sonucunu bekleyen UEFA, yönetim değişmesi halinde bu taahhütleri yeni başkandan da isteyecek. Mevcut Başkan Mustafa Cengiz'in diğer adaylardan da bu anlaşmayı aktararak uyulmasını isteyeceği öğrenildi.

Yayınlanma Tarihi:09:32,