SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Altyapı vahim!

12 Mayıs 2018

Futbol malum. Avrupa'nın en üst düzey ligleri arasında en yaşlısı bizde. Bırakın sahaya çıkmayı, kulübede oturan genç bile bulmak zor. Altınordu dışında oyuncu yetiştiren yok. Vs… Vs… Yani, durum vahim! Basketbol? Havuz o kadar kötü ki… “A Milli Takım'a şunu alalım” diye tartışılacak tek bir isim yok, gözler yeni devşirmemiz Wilbekin'de!

Cedi Osman'ın, Furkan Korkmaz'ın NBA'e gidişinden sonra bel bağlanan gençler fos çıktı. Seviyesi giderek düşen ligimizin kalitesi, seviyeyi arttıracak iyi yabancılar da ekonomik sorunlar yüzünden gelmeyince bu sezon dibe vurdu. 19 yaşındaki Luka Doncic, Drazen Petrovic'in yolunda ilerlerken bu yılki NBA Draft'ına Türkiye'den katılması beklenen oyuncuları kim tanıyor:

Berke Atar, Berkan Durmaz, Muhaymin Mustafa, Erxhan Osmani… Dörtlü finali yapılan Gençler Ligi'nde forma giyen ve gelecek vaat eden isimlerin birbirleriyle oynarken seviye atlayamayacağını, asıl sorunun başka olduğunu federasyon yönetimi de biliyor ama kimse konuşmuyor…

Yani, durum vahim! Gelelim işin en kötü tarafına. Son 20 yılda çağ atlayan ve ülkenin en başarılı branşı olan Türk kadın voleybolu da artık S.O.S veriyor. Neslihan da bıraktı, Gözde de… Kim bunlar? En basit tabiriyle hücumda topu öldüren oyuncular. Yerlerini dolduracak kimse var mı? A Milli Takım Başantrenörü Giovanni Guidetti'ye göre, havuzda oyuncu çok ama hücumcu yok.

Çünkü tüm kulüplerin bu iki kritik pozisyonundaki tercihlerinin çoğu yabancı, gençler kenarda. Oynayan yerliler istikrarsız, Neslihan ve Gözde'nin seviyesinin çok altında. Böyle olunca, Filenin Sultanları'ndan da başarı beklemek hayal… Yani, durum vahim!

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek