SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Malatya Kadınlar Spor Kulübü’nün müthiş başarı hikayesi İngiltere’de gündem oldu

Türkiye Kadınlar Futbol 3. Lig takımlarından Malatya Kadınlar Spor Kulübü, İngiltere'nin ünlü gazetesi The Guardian'a haber oldu. İşte öğretmen Doğan Deniz Çelebi'nin çabalarıyla kurulan Malatya Kadınlar Spor Kulübü'nün yaşadığı ekonomik zorlukları ve şehrin genç kızlarının gelecek mücadelesini konu alan haber...

Güncellenme: 12:54, 11/05/2018
Malatya Kadınlar Spor Kulübü’nün müthiş başarı hikayesi İngiltere’de gündem oldu

SKOR DIŞ HABERLER / Kayısının başkenti Malatya’da kurulan ve 3. Lig’de mücadele eden Malatya Kadınlar Spor Kulübü, şehirde yaşayan genç kızların geleceğini kurtaran bir proje olarak öne çıkıyor.

İngiltere’nin ünlü gazetelerinden The Guardian ise, Malatya Kadınlar Spor Kulübü’nü mercek altına alırken, kulübün yaşadığı maddi sıkıntılar nedeniyle kapanma noktasına gelmesine dikkat çekiliyor.

Gazete, takımın oyuncularından İkranur Sarıgül ile yaptığı röportajla hem Malatya’daki genç kızların yaşadığı sorunlara hem de futbolun hayatlarına yaptığı pozitif katkıya değiniyor. İşte Malatya Kadınlar Spor Kulübü ve takımın oyuncusu İkranur Sarıgül’ün dikkat çekici hikayesi;

KAHVALTIDA BİRKAÇ ZEYTİN, AKŞAM KAVRULMUŞ SOĞAN

Anadolu’nun büyük ölçüde fakir ve muhafazakar şehri olan Malatya’da kız çocukları genellikle 14-15 yaşlarında okulu bırakıp kayısı işleme ve paketleme fabrikalarında çalışmaya başlar.

Çeyiz için yeteri kadar para biriktiren genç kızlar erken yaşta evlenir ve çocuk sahibi olmaya başlar. ‘Çocuk’ sayılabilecek yaşta ‘çocuk’ sahibi olan genç kızların, çok geçmeden anne ve babaları gibi 10 çocuklu bir aile kurmaları kaçınılmaz hale geliyor. Aile içi şiddet oranı ise bir hayli yüksek.

Ancak bazı kızlar bu kırılması zor döngüden kurtulmayı başarıyor. İkranur Sarıgül ise onlardan biri. Kiltepe’de iki yatak odalı bir evde 9 kardeşiyle büyüyen Sarıgül, kahvaltıları genellikle birkaç zeytinle geçiştirip, gün boyunca yemek parası olmadan çalışıyor ve akşam ise kavrulmuş soğan ile karnını doyuruyor.

“SEVDİĞİM ŞEYİ YAPMAK İSTEDİM”

17 yaşındaki İkranur’un 5 kız kardeşinden hiçbiri lise mezunu değil ve ablaları 16-17 yaşında evlilik yaptı. Ancak İkranur çok küçük yaşlardan itibaren futbola merak salmıştı.

10-11 yaşında erkeklerle futbol oynamasına ailesi tarafından “futbol erkekler içindir” uyarılarıyla engeller konuyordu. Hatta İkranur’un futbol oynamasına sinirlenen ailesi onun ayakkabılarına bile el koyuyordu. Yine de yılmayan İkranur, “Sevdiğim şeyi yapmak istedim ve futbola aşık oldum” diyerek vazgeçmediğini ifade ediyor.

İkranur’un futbol sevgisinin sokak aralarından futbol sahalarına taşınma hikayesi ise Malatya Kadınlar Spor Kulübü’nü kuran öğretmen Doğan Deniz Çelebi ile tanışmasıyla başlıyor. Çelebi tarafından okul takımına davet edilen İkranur, ailesinden gizli olarak takıma katılıyor ancak durumun aileye izah edilmesi Doğan Deniz Çelebi’ye kalıyor.

İkranur Sarıgül’ün ailesine genç kızın spor yapmasının avantajlarını anlatan Çelebi, zor da olsa aileyi ikna ederek İkranur’un futbol oynamasına izin veriliyor. Öğretmen maaşıyla futbol kulübü kuran ve genç kızları spor yapmaya yönlendiren Çelebi, “Ben kulübüm başkanıyım, malzemecisiyim, sağlıkçısıyım, otobüs şoförü ve top toplayıcısıyım. Onlar benim kızlarım gibi oldu” ifadelerini kullanıyor.

“ANA NOKTA KIZLARIN HAYATLARINI KURTARMAKTI”

Kadın futbolunun üçüncü kademesinde oynayan kulüp, kızları eğitimde tutmayı hedeflerken, aynı zamanda öğretmenler veya spor antrenörleri olmak için üniversite imkanları yaratmayı hedefliyor. Türkiye Futbol Federasyonu’ tarafından alınan lisans ile üniversite sınavlarında büyük bir avantaja sahip olacaklar.

“Ana nokta sadece futbol değil, kızların hayatlarını kurtarmaktı” diyen Çelebi, “Futbol bir araçtı” sözleriyle amacını net olarak ifade ediyor.

“TOP GEÇER ADAM GEÇMEZ”

Kulübün kurulduğu günden bu yana takımda olan İkranur Sarıgül spor lisesine girmek için sınavlara girdi ve eğitiminin iyi yönde ilerlemesi üzerine ailesinin de bütün çekinceleri ortayadan kalktı. Real Madrid’in kaptanı Sergio Ramos’a hayran olduğunu dile getiren Sarıgül, “Top geçebilir ama adam geçmez” diyerek İspanyol futbolcu için iltifatta bulunuyor.

MALATYA’NIN ÖTESİNDE BİR DÜNYA

Futbol maçları sayesinde Malatya dışında bir dünya olduğunu öğrenen genç kızlar hakkında konuşan Çelebi, “İlk kez bir otelde kalma fırsatları oldu, ilk kez başka bir şehirde başka bir lokantada yemek yediler. Malatya’nın ötesinde bir dünya olduğunu görebildiler” dedi.

Ancak projenin başarılı olmasına rağmen Doğan Deniz Çelebi bütün kaynaklarını tüketmek üzere. Sponsor bulma uğraşları sonuçsuz kalırken Çelebi futbol eşitsizliği konusunda ve kadın futboluna destek verilmemesi konusunda federasyona tepki gösterdi.

Kurduğu takımla Malatya’daki genç kızlara umut ışığı veren Çelebi, şimdilerde bu projenin ortada kalmaması için yardım bekliyor.

Yayınlanma Tarihi:11:36,