SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

TFF’de çifte standart tartışması! Hiddink’e yardımcı yerliye yabancı…

Servet Yardımcı’nın içinde olduğu yönetimler, Şenol Güneş’e tazminat vermedi, Fatih Terim’i dava açmaya mecbur etti, Hiddink’e ise davaya gerek kalmadan 40 milyon TL ödedi.

Güncellenme: 08:47, 09/05/2018
TFF’de çifte standart tartışması! Hiddink’e yardımcı yerliye yabancı…

İstanbul 17'inci İş Mahkemesi'nin, Türkiye Futbol Federasyonu'nun eski Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'e ‘haksız fesih' nedeniyle ödemesine karar verdiği 9 milyon 324 bin TL'nin yarattığı tartışma sürüyor. Polemiklerin merkezinde TFF'nin, iş yerli hocalara gelince tazminat ödememek için yırtındığı yabancılara ise iş mahkemeye kalmasın diye hakkını hemen verdiği iddiası bulunuyor.

Şenol Güneş, kendisinin 6.5 milyon TL tazminat aldığı iddialarını önceki akşam Beyaz TV'de katıldığı programda, “Federasyondan tazminatımı almadım. Maaşımı almadım, tazminatımı nasıl alıyım?” diyerek yalanladı. Abdullah Avcı da milli takımdan ayrıldıktan sonra tazminatını bırakmıştı. Avcı'nın hemen ardından hükümete yakın Başakşehir'in başına geçmesi “Ödüllendirildi” yorumlarını beraberinde getirmişti.

Guus Hiddink'e ise Ay-Yıldızlı takımdan ayrılırken 40 milyon TL dolayındaki alacağı iş mahkemeye kalmadan ödenmişti. Fatih Terim'in görevden alınması kararında da etkili olduğu bilinen TFF 1. Başkanvekili Servet Yardımcı, söz konusu hocaların görevden alındığı dönemlerde de TFF yönetimindeydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yakın bir isim olan Yardımcı'nın tüm kararlarda belirleyici olduğu iddia ediliyor.

İLGİLİ HABER Fatih Altaylı`dan flaş Terim çıkışı! Fatih Altaylı`dan flaş Terim çıkışı!

Kuru sabitlemeseydi 21 milyon TL alacaktı

Fatih Terim'in 9.3 milyon TL'lik alacağının aslında çok daha yüksek bir rakamı bulabileceği ortaya çıktı. Terim, dövizin Türk Lirası karşısında aşırı değerlenmesi sebebiyle 11 Ocak 2017 tarihinde kendi isteğiyle sözleşmesinin yeniden düzenlenmesini sağladı. Bu sayede tecrübeli hocanın alacağı ücretin döviz kuru, 3.70 TL'ye sabitlendi. Eğer bu sabitleme olmasaydı TFF'nin Terim'e ödeyeceği toplam rakam, icra ve inkâr tazminatı ile birlikte 21 milyon TL'yi aşacaktı.

Terim karşı dava açıyor

Tüm bu yaşananların ardından Fatih Terim cephesinin karşı atağa kalkmaya hazırlandığı öğrenildi. Edinilen bilgilere göre Terim, yaşananların tamamen federasyonun hatası olduğunu düşünüyor. Bu nedenle özerk bir kurum olan, kamu geliri kullanmayan TFF aleyhinde ‘görevi kötüye kullanma' suçlamasıyla dava açılacak. Fatih Terim cephesi, ‘yasal olarak anlaşarak görevden ayrılma' çabalarının dikkate alınmadığını, mevcut TFF yönetiminin federasyonu maddi ve manevi olarak zarara uğrattığını savunacak.

Hoca ne yapacağını bilir

İşin bir diğer boyutu da Fatih Terim'in TFF'den gelecek parayı ne yapacağı. Söylentiler çeşitli. Hocanın bu parayı hayır işlerinde kullanacağı ifadeleri konuşuluyor. Terim'in yakın çevresi bu konuyu “Hoca bilir” şeklinde yorumluyor. Bunun yanında, “Fatih Terim, birçok hayır işi yaptı, kimsenin ruhu duymadı, kimsenin haberi olmadı. Yine yapacaktır ama kimseye de bunu söylemek zorunda değil” yorumları da yapılıyor.

İLGİLİ HABER TFF`den Fatih Terim'e dev tazminat! TFF`den Fatih Terim'e dev tazminat!

Yayınlanma Tarihi:07:51,