SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Antalyaspor yönetiminden İzmir marşı tepkisi! Futbolculardan Atatürk’lü paylaşım

Antalyaspor Kulübü, taraftarların tribünde İzmir Marşı'nı söylemesini eleştiren bir açıklama yayınladı. Bazı Antalyaspor taraftarları sosyal medyadan bu duruma tepki gösterirken futbolcular Emre Güral ve Yekta Kurtuluş'un yaptıkları paylaşımlar dikkatlerden kaçmazken gelen tepkiler üzerine Antalyaspor bir açıklama daha yaptı.

Güncellenme: 07:22, 09/05/2018
Antalyaspor yönetiminden İzmir marşı tepkisi! Futbolculardan Atatürk’lü paylaşım

Antalyaspor yönetimi, Gençlerbirliği ile deplasmanda oynadığı karşılaşmada kırmızı beyazlı taraftarın tribünde söylediği tezahüratlar üzerine kulübün internet sitesinden yaptığı yazılı açıklamada, “Bir siyasi partinin gerek referandumdaki ‘Hayır’ kampanyası sürecinde, gerekse Cumhurbaşkanı adayı tarafından siyasi malzemesi haline dönüştürülmüş bir marşın siyasi tarafgirlikle söylenmesi açıkçası hoş bir davranış değildir. Siyasi söylemleri tarifleyen ve sadece bir tek siyasi parti tarafından kullanılan marş ve sloganları tribünlerde seslendirmek, yönetim kurulumuzun siyaset dışı kalma hassasiyetiyle bağdaşmadığı için tasvip edilemez” ifadeleri yer aldı.

İLGİLİ HABER Gençlerbirliği`nde Pogba sahayı terk etti! Takım arkadaşları saldırdı... Gençlerbirliği`nde Pogba sahayı terk etti! Takım arkadaşları saldırdı...

Spor Toto Süper Lig’in 32’nci haftasında Antalyaspor’un, deplasmanda oynadığı Gençlerbirliği karşılaşmasında kırmızı beyazlı taraftarların tribünden söylediği tezahüratlar sonrası Antalyaspor yönetimi yazılı açıklama yaptı. Kulübün internet sitesinden yapılan açıklama, ‘Antalyaspor- Gençlerbirliği maçında bir grup taraftarımızın attığı slogan üzerine açıklama yapılması zorunluluğu doğmuştur’ sözleriyle başladı. Açıklamada, Antalyaspor’un sportif başarısının Antalya kenti açısından çok önemli olduğu vurgulandı. Toplumun her kesiminin Antalyaspor’u koşulsuz destekleyip Spür Lig’de en iyi yerde görme isteğinin ifade edildiği açıklamada, Gençlerbirliği maçının kazanılmasının matematiksel olarak kesinlik kazanmasa da ligde kalmayı büyük oranda garantilediklerini anlatıldı.

Yönetim kurulu olarak Antalyaspor’un siyaset üstü bir camia olarak düşünüldüğünün vurgulandığı açıklamada şöyle denildi:

“Bu bağlamda Antalyasporumuzu yönetim kurulu olarak siyaset üstü bir camia olarak düşünüyor ve her türlü siyasi tartışmanın dışında tutma hassasiyetimizi en yüksek düzeyde sergiliyoruz. Çünkü Antalyasporumuz farklı partilere gönül ve oy vermiş herkesin sevgilisi bir kulüptür. Ancak bize her zaman, her yerde destek veren kırmızı-beyaz renklere gönül veren bir kısım taraftarın Gençlerbirliği maçının son dakikalarına doğru ortaya koyduğu bazı tezahüratları, birlik olma ruhuna uygun olmamıştır. Yine Gençlerbirliği maçında bizlerin de çok sevdiği ve milli duygularımızı kabartan, ancak bir siyasi partinin gerek referandumdaki ‘Hayır’ kampanyası sürecinde, gerekse Cumhurbaşkanı adayı tarafından siyasi malzemesi haline dönüştürülmüş bir marşın siyasi tarafgirlikle söylenmesi açıkçası hoş bir davranış değildir. Siyasi söylemleri tarifleyen ve sadece bir tek siyasi parti tarafından kullanılan marş ve sloganları tribünlerde seslendirmek, yönetim kurulumuzun siyaset dışı kalma hassasiyetiyle bağdaşmadığı için tasvip edilemez. Gerek taraftarımızın gerek spor camiasının çok yakından bildiği gibi Antalyasporumuz bugüne kadar hiçbir şekilde siyasete alet olmamıştır, bundan sonra da olmayacaktır. Antalyasporumuz, her Antalyalının takımıdır. Milletin gönlünde taht kurmuş her türlü koşulda ayakta kalmayı başarmıştır.”

Ligin son iki haftasında taraftarın, takımın ligde kalması adına büyük bir heyecan yaşadığının farkında olunduğu belirtilen açıklama şöyle sona erdi:

“Koşullar ne olursa olsun futbolcularımız ve taraftarımızın istenmeyen durumlarla karşı karşıya gelmemesi için ligin bitimine kadar centilmenliği elden bırakmamalarını Antalyasporumuz sevdalılarından canı gönülden istiyoruz. Kulüp yönetimi olarak her maçta tüm taraftarlarımızla el ele, gönül gönüle takımımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Yönetim kurulu üyelerimiz, futbolcularımız ve teknik heyetimiz, şehrimizin Süper Lig’deki temsilcilerinden biri olan Antalyasporumuzun yanındadır. Yönetim Kurulu olarak iyi günde ve kötü günde her zaman takımımızın yanındayız. Taraftarımızın da aynı hassasiyeti göstereceğinden hiçbir şüphemiz yoktur. Spor asla siyasete alet edilmeyen, geniş kitleleri kucaklayan bir faaliyettir. Her taraftar grubumuzu sadece sporun etrafında birleşmeye çağırıyoruz. Antalyasporumuzun çok daha iyi yerlere geleceğine tüm taraftarın olduğu gibi yönetim kurulu üyelerinin de inancı tamdır.”

İLGİLİ HABER Canlı yayında duygu dolu anlar! Gözyaşlarını tutamadı... Canlı yayında duygu dolu anlar! Gözyaşlarını tutamadı... ANTALYASPORLU FUTBOLCULARDAN PAYLAŞIMÖte yandan Antalyaspor futbolcularından Emre Güral ve Yekta Kurtuluş, kulübün yaptığı bu açıklamanın ardından Atatürk ve Antalyaspor logolu paylaşımlarda bulundu. Futbolcuların bu paylaşımı yönetimi tepki olarak yorumlandı.

ANTALYASPOR’DAN BİR AÇIKLAMA DAHA GELDİ!

Gelen tepkiler üzerine Antalyaspor Kulübü, konu hakkındabir açıklama daha yaptı. Kırmızı beyazlı ekibin sitesinden konuyla ilgili şu açıklama yapıldı;

Büyük Antalyaspor Camiası ve Antalyaspor Yönetimi olarak; Atatürk İlke ve İnkılaplarına, Atatürk’e, Cumhuriyet'e ve bu değerlere olan saygı ve bağlılığımızın sorgulanmasına, Atatürk ve Cumhuriyet'in yanında Antalyaspor ve camiamızın politik amaçlara alet edilmesine asla izin vermeyiz. Yapılan açıklama ne Atatürk’e ne Cumhuriyet'e ne de Cumhuriyet'in ilkelerine karşı yapılmış bir açıklama asla değildir. Sadece tüm siyasi düşüncelerin üstünde olan Antalyaspor’un bir takım siyasi davranışlara alet edilmesine karşı yapılmış bir açıklamadır. Tribünlerde; “Enflasyon Düşer, Hükümet Düşer, Antalyaspor … Düşer” şeklinde başlayıp, İzmir Marşı'yla devam eden siyasi sloganlarla kırmızı – beyazlı camiayı siyasete alet etmek isteyenlerle mücadelemiz sonuna kadar sürecektir.”