SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mısır’ı Mohammed Salah çılgınlığı sardı!

Milyoner futbolcularda alçak gönüllülük, golcülükten çok daha az görülen bir meziyet.
Dindar bir Müslüman olan Salah'ın mütevaziliği, futbolseverlerin ve medyanın gözündeki popülerliğini yalnızca artırdı.
İşte Reuters muhabirinin objektifiyle Mısır'da Salah çılgınlığı...
Son yıllarda Arap Baharı ve 2013 darbesi gibi olaylarla siyasi çalkantılar yaşayan ve kutuplaşan Mısır'da halk Salah'a büyük saygı duyuyor. Salah'ın kökenlerine yönelik sevgisi ise bu hayranlığı besliyor.
Bir okul ve bir hastane yaptıran Salah, adının pek çok hayır etkinliğinde kullanılmasına izin verdi. Yoksul Mısırlılara yardım etmek için kurulan bir hükümet fonuna 280 bin dolar bağışladı.
Salah'ın tartışmaya yol açtığı tek an 2013'te Basel'in İsrail takımı Maccabi Tel-Aviv ile oynadıkları bir maçta rakiplerinin elini sıkmamak için maç öncesi protokol sırasında ayakkabılarını değiştirmeye gitmesi olmuştu.
O dönemde bazı Mısırlılar eylemini eleştirmiş, bazıları da İsrail'deki deplasman maçına gitmemesini istemişti.
Salah yine de maça çıkmış ve iyi oyununu bir golle taçlandırmıştı. Tartışmalar maçtan sonra devam etmedi.
Geçen hafta Liverpool'un Roma karşısındaki 5-2'lik Şampiyonlar Ligi zaferinde Salah'ın oynadığı büyük rolün ardından İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman bir tweet ile işi şakaya vurdu: "Genelkurmayı arayarak Mohamed Salah'ı İsrail Ordusu'na transfer etmesini isteyeceğim."
Öte yandan Mısır'da yapılan son cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmamasına rağmen yıldız futbolcuya yaklaşık 1 milyon oy atıldı.