SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Fenerbahçe Beşiktaş maçı oynanmadı! Maç iptal edildi

Fenerbahçe Beşiktaş maçı oynanmadı! Maç iptal edildi

Fenerbahçe Beşiktaş maçı sonrasında Futbol Federasyonu'nun karşılaşmanın kaldığı yerden devam oynanmasına karar vermesinden sonra Beşiktaş maç çıkmayacağını açıklamıştı. Peki Beşiktaş Fenerbahçe maçına çıkacak mı? Fenerbahçe Beşiktaş kupa maçı oynanacak mı? İşte Fenerbahçe Beşiktaş maçında son durum...

Kadıköy’de oynanan Fenerbahçe Beşiktaş maçının ardından Futbol Federasyonun 3 Mayıs Perşembe günü karşılaşmanın kaldığı yerden, 57. dakikadan itibaren oynatılması kararının sonrası Beşiktaş maça çıkmayacağını açıklamıştı. Tüm hafta boyunca merakla Beşiktaş Fenerbahçe maçına çıkacak mı merak konusu oldu. Fenerbahçe Beşiktaş kupa maçı oynanacak mı? İşte FB BJK maçı hakkında merak edilenler…

BEŞİKTAŞ İTİRAZ DİLEKÇESİ GÖNDERDİ

Beşiktaş yönetim Tahkim Kurulu’na itiraz dilekçesini göndermesinin ardından acaba maç çıkacak mı diye özellikle sosyal medyada sorulmaya başlandı. 3 Mayıs Perşembe günü oynanması beklenen Fenerbahçe Beşiktaş maçı öncesinde Beşiktaş yönetimi, Beşiktaş maça çıkacak mı diye merak edenler için hem internet sitesinden, hem de KAP’a yaptığı açıklamada Fenerbahçe derbisine çıkmayacağını kamuoyuna bildirmişti.

Beşiktaş cephesi kamuoyuna karşı bu kadar keskin ve net açıklamalar yapmasına rağmen Fenerbahçe cephesi ise Beşiktaş’ın maça çıkacağını düşünerek, resmi internet sitesinden “Beşiktaş maçının hazırlıkları devam ediyor.” şeklinde antrenman fotoğrafları paylaşmaya devam ediyor. Beşiktaş ve Fenerbahçe cephelerinden gelen açıklamalar birbirinden bu kadar bağımsız olunca, 3 Mayıs Perşembe gününün yaklaşmasıyla birlikte Beşiktaş, Fenerbahçe maçına çıkacak mı? sorusunun cevabı çok daha fazla merak edilmeye başlandı.

FENERBAHÇE BEŞİKTAŞ MAÇI HAZIRLIKLARINA BAŞLADI

Tüm bu gelişmelerin ardından Fenerbahçe – Beşiktaş maçının oynanıp oynanmayacağı konusunda sarı lacivertli kulübün son tavrı, maç oynanacakmış gibi hazırlık yaparak karşılaşma saatinde statta olacağı öne sürüldü. AA’nın haberine göre Fenerbahçe kulübü maç saatinde Beşiktaş’ı sahada bekleyecek. Beşiktaş kulübünün ise Tahkim Kurulu’na itirazından sonra geri adım atacağı iddia edilirken, Fikret Orman ve yönetiminin bu konuda kararlı oldukları öğrenildi.

FENERBAHÇE SAHAYA ÇIKACAK

Fenerbahçe, rakibi kararını değiştirmese bile statü gereği sahaya çıkacak. Sarı-lacivertliler sahada belli bir süre bekledikten sonra, maçın hakemi Beşiktaş'ın sahaya çıkmaması gerçekçesiyle derbiyi bir kez daha tatil edecek.

Ziraat Türkiye Kupası Statüsü'nün maça çıkmama durumuyla ilgili verilecek cezaları düzenleyen ilgili maddesinin hükmüne göre siyah-beyazlı ekip bu durumda hükmen mağlup sayılacak. Organizasyondan ihraç edilecek Beşiktaş, gelecek sezon da Türkiye Kupası'na katılamayacak ve kupanın ticari haklarından elde edilen gelirin dağıtımıyla ilgili de talepte bulunamayacak.

Kupa statüsündeki 8. maddenin 1. hükmünde şu ifadeler yer alıyor: “Türkiye Kupası müsabakalarında yer almaya hak kazanmasına rağmen müsabakada yer almayan kulüp hakkında, hükmen mağlubiyet kararı verilmekle birlikte o sezonki Türkiye Kupası müsabakalarından ihraç edilir ve takip eden sezonda Türkiye Kupası'nda yer alamaz. Ayrıca, Türkiye Kupası'nın ticari haklarından elde edilen gelirlerin dağıtımına ilişkin olarak hiçbir talepte bulunamaz.”

BİR SAAT KALA KARAR ÇIKABİLİR Ancak Beşiktaş Kulübü, belirtilen sürede yani maçın başlama saatine 60 dakika kala hakeme esame listesini göndermezse Mete Kalkavan, bu durumda hiç sahaya dahi çıkmadan mücadeleye dair kararını verebilecek. Bu kararın ne olduğu da da zaten talimatlarça açıkça belirtiliyor. Kalkavan, Beşiktaş'ın sahaya çıkmadığına hükmedip karşılaşmayı tatil ettiğini ilan edecek ve bunu raporuna yazacak.

FENERBAHÇE DE SAHAYA ÇIKMAYABİLİR

BEŞİKTAŞ tarafı esame listesine göndermediği taktirde hakem maçı tatil edeceğinden Fenerbahçeli futbolcuların ısınmak için sahaya çıkmalarına da gerek kalmayacak. Dolayısıyla sarı lacivertli futbolcular, hakemin maça dair kararını soyunma odasındayken öğrenebilecek ve böylece sahaya çıkıma mecburiyeti duymadan stattan ayrılabilecekler.