SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Rıza Kayaalp Avrupa Güreş Şampiyonu oldu! Rıza Kayaalp kimdir?

Avrupa Güreş Şampiyonası'nda mücadele eden milli sporcu Rıza Kayaalp, grekoromen stil 130 kiloda finalde altın madalya kazandı. Peki birçok başarı elde eden Milli güreşçi Rıza Kayaalp kimdir? İşte Rıza Kayaalp kaç yaşında, nereli ve daha pek çok merak edilen soruların yanıtı...

Güncellenme: 00:46, 04/05/2018
Rıza Kayaalp Avrupa Güreş Şampiyonu oldu! Rıza Kayaalp kimdir?

Avrupa Güreş Şampiyonası’nda Türkiye’yi başarıyla temsil eden Rıza Kayaalp, yarı finalinde Rumen Alin Alexuc-Ciurariu’yu 4-0 yenerek finale yükseldi. Altın madalya için mücadele edecek milli güreşçi Rıza Kayaalp, üst üste 9’uncu kez finale yükselmiş oldu. Peki son yıllarda adından sıkça söz ettiren Rıza Kayaalp kimdir, Güreşçi Rıza Kayaalp nereli ve kaç yaşında? İşte cevabı…

MİLLİ GÜREŞÇİ RIZA KAYAALP KİMDİR?

Rıza Kayaalp, 10 Ekim 1989 tarihinde Yozgat'ın Kavurgalı köyünde doğmuştur. 1,85 m boyunda 110 kg'dir. İlkokul çağında öğretmenlerin ‘Rıza'yı pehlivan yapın, güreşe yazdırın' tavsiyesini dinleyerek, İlkokul eğitiminin ardından Yozgat Güreş Eğitim Merkezi'nde güreşe başladı. Babası Kelami Kayaalp, annesinin adı Sevgi Kayaalp'dır. Babası ve dedesi de güreş yapmış. 6 kardeşin en küçüğü olan Rıza'nın birde kız olan ikizi varmış.

Rıza Kayaalp, lisenin ardından eğitimine Aksaray Üniversitesi Beden Eğitimi Sağlık Yüksekokul öğrencisi olarak devam etmektedir. Aynı zamanda Ankara ASKİ Spor kulübünün sporcusudur.

RIZA KAYAALP’İN BAŞARILARI

2007 senesinde Çin'in baş şehri Pekin'de yapılan Dünya Gençler Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda üçüncü olarak gümüş madalya kazandı.

2009 senesi Rıza Kayaalp için bol madalyalı bir sene oldu; 2009 senesinde İtalya'nın Pescara şrhrinde yapılan Akdeniz Oyunları'nda grekoromen stil 120 kg.da Akdeniz Şampiyonu oldu.

Yine aynı sene 2009 da Tiflis'te yapılan Gençler Avrupa Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda birinci oldu.

2009 senesinde Ankara'da düzenlenen Dünya Gençler Güreş Şampiyonası'nda, grekoromen stil 120 kg.da Dünya Gençler Şampiyonu oldu.

2009 senesinde Danimarka'nın Herning adlı şehirinde düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası'nda bronz madalyayla Türkiye'ye döndü.

2010 yılında Moskova'da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası'nda 120 kiloda bronz madalyanın sahibi oldu.

2011 yılında İstanbul'da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası'nda grekoremen stil 120 kiloda altın madalyanın sahibi oldu.

2012 yılında Sırbistan'ın başkenti Belgrad'ta düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası'nda grekoremen stil 120 kiloda altın madalya kazandı.

2012 yılında İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen Yaz Olimpiyat Oyunları'nda grekoromen stil 120 kiloda bronz madalya kazandı.

Rıza Kayaalp, Dünya Gençler Şampiyonası, Avrupa Şampiyonası, Dünya Şampiyonası, Akdeniz Oyunları gibi güreşin en büyük turnuvalarında toplam 7 altın, 2 gümüş, 3 de bronz madalyayla gurur kaynağımız olmuştur.

Yayınlanma Tarihi:19:29,