SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Üç farklı Galatasaray

22 Nisan 2018

Herkesin büyük bir merakla beklediği Galatasaray'ın Alanyaspor deplasmanı bize 3 farklı görüntü verdi: İyi, kötü ve zafer…

Galatasaray maça her zaman olduğu gibi yine baskılı başladı. Gomis ile golü buldu. Ama en iyi savunma hücum taktiğini bu maçta yerine getiremedi. Evinde izlerken bizi alıştıran o Galatasaray'dan uzak bir görüntü vardı. Orta sahadan özellikle forvet oyuncuları beslenemeyince ortaya gol atan, pozisyon üreten takım yerine bir Anadolu kulübü görüntüsü çıktı. Savunmada amatör takım oyuncularının yapmayacağı hatalar da eklenince sıkıntı yaşadı. Savunma hatasından gelen golle avantajlı duruma geçti. Kazanması gereken bir maçta 2-0 öne geçmişken Belhanda, Rodrigues ve savunma oyuncularının ciddiyetsiz ve sorumsuzca oynamaları skoru bu duruma getirdi. Maç 2-2'ye geldi.

Hakem çok iyiydi

Kimse maçın hakemine bahane bulmasın. Ümit Öztürk bana  göre ikinci yarının en formda hakemiydi. Gördüğünü çalan, deplasman ya da ev sahibi takım, küçük-büyük takım ayırımı yapmayan hakem, verdiği penaltıda yüzde yüz haklıydı. Yardımcı hakem Kemal Yılmaz'ın Gomis'in attığı ilk golde devam kararı çok doğru ve örnek gösterilecek bir yorumdu. Kemal Yılmaz da en başarılı yan hakemlerdendir. Alanyaspor'un maç 2-2 devam ederken bir atağını ofsayt nedeniyle kesti. Bu, tartışılır bir pozisyondu. Eğer pozisyon ofsayt olmasaydı çok net penaltı verilmesi gerekirdi.

Fatih Terim'in Belhanda ile Rodrigues'i kenara alarak yerlerine Sinan ve Eren'i alması belki de maçı çeviren hamleydi. Her iki oyuncu da oyundan çıktıktan sonra bu değişikliklere tepki koydular, galibiyet golünden sonra Fatih hocanın ne kadar yerinde müdahale yaptığını görmüşlerdir. Ama her zaman bu böyle olmaz.

Galatasaray, deplasmanlarda kötü mücadele ediyor. Aslında neredeyse bütün takımlar Galatasaray'ın şampiyonluğuna katkı sağlarken sarı-kırmızılılar bunu elinin tersiyle itiyor ve deplasmanlarda çok puan kaybediyor.

Bence Galatasaray kötü oynayarak kazandı ve şampiyonluk yolunda  önemli bir 3 puan aldı.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek