SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İstanbul’da NCAA seçmelerinin tarihi belli oldu

Türkiye'de 2015’ten bu yana Amerikan Kolej Sporları Birliği’nin (NCAA) onayıyla gerçekleştirilen basketbolcu seçmelerinin altıncısı İstanbul'da 28-29 Nisan 2018 tarihlerinde yapılacak.

Güncellenme: 15:47, 19/04/2018
İstanbul’da NCAA seçmelerinin tarihi belli oldu

Geçen sezon İstanbul ve Ankara'da “Showcase” adıyla düzenlenen seçme etkinliklerinin ardından birçok genç sporcu ABD'den kazandıkları burslarla hem basketbol kariyerleri hem de eğitim hayatları açısından önemli adımlar attı. Türkiye'de ve Avrupa'da NCAA tarafından verilen resmi onayla Showcase’ler düzenleyen UBA International tarafından yapılan açıklamaya göre, 28 – 29 Nisan tarihlerinde İstanbul’da iki gün boyunca gerçekleşecek seçmeler FMV Işık Okulları Erenköy Kampüsü'nde düzenlenecek.

Geçen sezon Türkiye'de düzenlenen Showcase'ler sonrasında birçok Türk sporcuya burs veren ABD lise ve üniversiteleri, yeni dönemde de Türk ve Avrupalı sporculara bu seçmelerle kapılarını açacak. İstanbul Showcase 2018 organizasyonun kontenjanı ise NCAA tarafından belirleniyor. Seçmelere yurt içi ve yurt dışından iki gün için toplam 200 kişi katılabiliyor.

14-21 YAŞ ARASINDAKİ SPORCULAR KATILABİLİYOR

NCAA'in kuralları gereği üniversite takımlarının ABD dışında oyuncu tarama süresi her yıl iki kez olmak üzere dokuz gün ile sınırlandırılıyor. Bugüne kadar Avrupa'da farklı ülkelerde yoğunlaşan oyuncu taramaları UBA International'ın çalışmaları aracılığıya artık Türkiye'de de sürekli hale geldi. Dolayısıyla bu seçmelerde kendilerini ispatlayan sporcular ABD'deki lise veya üniversitelerde basketbol bursuyla hem sportif kariyerlerini hem de eğitim hayatlarını bir arada sürdürme ve yabancı dil öğrenme şansını yakalayabiliyor.

14-21 yaş arası sporcuların katılabileceği Showcase'de yer alabilmek için hem ubainternational.com.tr hem de NCAA resmi sayfası üzerinden kayıt oluşturmak gerekiyor. NCAA'den resmi onayı olan organizasyonlar https://web3.ncaa.org/bbcs/publishedEvents adresinde listeleniyor ve resmi olmayan organizasyonlara NCAA koçları gönderilmiyor.