SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

VakıfBank’ın yıldızlarından çok özel açıklamalar

16 Nisan 2018

1992'den beri Türkiye'de 18; 2004'ten beri uluslararası 7 kupa. Kısa tarihine onlarca başarı sığdıran VakıfBank, Vestel Venus Sultanlar Ligi finali ve Şampiyonlar Ligi Dörtlü Finali'nde de iddialı. Zorlu maçlar öncesi kaptan Gözde Kırdar ve Hollandalı smaçör Lonneke Slöetjes, SÖZCÜ'nün sorularını yanıtladı.

Türkiye'ye ilk geldiğinde de konuşmuştuk. Neler değişti?

LONNEKE: Çok şey! Türkiye Ligi, Şampiyonlar Ligi, Dünya Kulüpler Kupası. Daha ne olsun! Çok iyi bir takımımız var. Kadro istikrarı devam ediyor. Bu, bir takım için büyük avantaj. İyi de bir antrenörümüz var. Böyle olunca başarı kaçınılmaz.

Takımdaki skor yükü paylaşılıyor.

LONNEKE: Skorer bir oyuncu olabilirim ama bizde roller farklı dağıtılıyor. Bir gün beni, bir gün Zhu'yu (Ting), bir başka gün Gözde'yi görebilirsiniz. Her maçın kendi içinde bir akışı var. Pasörümüz (Naz) oyunun akışına ve rakibin durumuna göre hücum setleri belirliyor.

Bu kadar çok turnuva ve her yıl kupa. Motivasyon zor olmuyor mu?

GÖZDE: Giovanni'nin (Guidetti) olduğu yerde motivasyon problemi yaşamazsınız! Antrenmanlarda bile motive oluyorsunuz. 20 yıldır bu kulüpteyim. Her sezona, her maça farklı motive oluyorum.

LONNEKE: Kolay değil ama her sezon sonunda sayfayı kapatıp yeni sayfa açıyorsunuz. Belli hedefleriniz var ve buna odaklanıyorsunuz. Bir sporcunun yapması gereken bu. Zaman zaman aldığınız sonuçlar sizi üzebilir ama bunun nedenlerini iyi analiz ederseniz sonuç gelir.

Bu benim de görüşüm. Dünyanın en iyi iki kulübü, Sultanlar Ligi'nde final oynayacak.

LONNEKE: Öyle denilebilir. Hem organizasyon hem bireysel anlamda çok güçlü iki takım. İyi oyuncular.

GÖZDE: Bu görüşte haklılık payı var ama sporda bazen her istediğiniz olmuyor. Örneğin Eczacı'dan set alamadık! Kimse tahmin edemezdi. Bazen biz de anlayamıyoruz neler olduğunu. Geçen sezonki Galatasaray maçlarında olduğu gibi.

Tercih hangi kupa olur?

LONNEKE: Seçim çok zor. Ama kafama silah dayayıp sorsanız “Şampiyonlar Ligi” derim! Bence en büyük hedef. Yarı finalde çok iyi bir takım (İmoco Conegliano) olacak karşımızda.

GÖZDE: Son senemdeyim. Artık bırakıyorum. Tercih yapmam, yapmak istemiyorum! İki kupayı da kazanıp bırakmak istiyorum. Fazla kupadan kimseye zarar gelmez!

Galatasaray da dörtlü finalde olacak. Türk finali bekliyor musunuz?

GÖZDE: İnşallah olur. Öyle umuyorum. Kim kazanırsa çok sevinmeyecek, kim kaybederse çok üzülmeyecek. Ama bizim yarı finaldeki rakibimiz, Galatasaray'ın yarı finaldeki rakibinden (Ev sahibi Alba Blaj) zor.

2016'da İtalya'da yarı finalde Fenerbahçe'yi yendikten sonra finalde Pomi'den set alamamıştınız.

GÖZDE: Evet. Tüm konsantrasyonumuz Fenerbahçe maçınaydı. O maçı kazanınca ‘Bu iş bitti' diye düşündük ama Pomi finalde iyi bir ders verdi. Dikkat ederseniz o finalden sonra özellikle Avrupa'da daha konsantre oluyoruz.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek