SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Geleceğin Kasparov’ları Ayvalık’ta yarıştı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; Ayvalık Satranç Spor Kulübü öncülüğünde, Türkiye Satranç Federasyonu koordinasyonunda Ayvalık Belediyesi’nin işbirliğiyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle geniş katılımlı bir satranç turnuvası gerçekleştirildi.

Güncellenme: 08:51, 16/04/2018
Geleceğin Kasparov’ları Ayvalık’ta yarıştı

Ayvalık Belediyesi'ne ait İsmet İnönü Kültür Merkezinde yapılan 2 günlük turnuvaya Türkiye'nin dört bir yanından 112 sporcu; Gençler, Yıldızlar, Küçükler ve Minikler kategorilerinde ter döktü. Türkiye Satranç Federasyonu Temsilcisi Erdem Özgören de izleyici olarak katılırken, turnuvada hakemler; Sami Akyüz, Zafer Yaşar, Hüseyin Alkan ve Ahmet Aksal görev yaptı. Şampiyonanın turnuva direktörlüğünü ise Özcan Özsoy üstlendi.

Son derece çekişmeli mücadelelere sahne olan şampiyonanın finalinin ardından düzenlenen ödül töreninde konuşan Ayvalık Satranç Kulübü Başkanı Nahil Filiz, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle düzenledikleri satranç turnuvasına katılan sporculara teşekkür ederek, “Düzenlediğimiz bu turnuvaya her türlü desteği veren, yoğun iş temposuna rağmen bizlere zaman ayıran Ayvalık Belediye Başkanımız Rahmi Gençer ile İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürümüz Cem Hamzoğlu'na şükranlarımızı sunuyoruz. Bu arada sporcularımızı bu turnuva heyecanı sırasında bir an bile yalnız bırakmayan velilerimize desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı öncesinde düzenleyeceğimiz şampiyonamıza da herkesi şimdiden davet ediyoruz” dedi.

Turnuvada sporculara Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı'nın gönderdiği özel satranç takımını uluslar arası bir organizasyonda dereceye girme başarısı gösteren Ayvalıklı sporcu Orkun Efe Alumert'e teslim ettikten sonra konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ise; genç sporcuları zeka geliştirici özelliği olan satranç sporuna teşvik eden velilerine teşekkür ederek, “Ayvalık Belediyesi olarak bizler de yarınlarımızı emanet edeceğimiz çocuklarımıza destek olabilmek için her alanda tüm katkıyı sunmaya çalışıyoruz. Bu anlamda çok ciddi bir yatırım olarak gördüğümüz belediyemiz bünyesinde yaptırılan 19 Mayıs Cihan Şişman Gençlik Merkezi'mizin açılışını, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nda gerçekleştireceğiz. Burada bulunan tüm sporcularımızı açılışını gerçekleştireceğimiz Gençlik Merkezi'mizin ücretsiz aktivitelerinde görebilmeyi arzuluyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından geçilen ödül töreninde ise dereceye girenler sporcular şu şekilde sıralandı;

Gençler Kategorisinde; birinciliği Orkun Efe Alumert elde ederken, ikinciliği Tuğrul Cansel, üçüncülüğü Kaan Demir, dördüncülüğü Ceren Akyüz ve beşinciliği ise Emre Yapıcı kazandı.

Turnuvanın Yıldızlar Kategorisinde; Merve Özsoy birinci olurken, Bartu Çakmak ikinci; Muhammet Efe Karayaz üçüncü, Yiğit Telli dördüncü ve Ali Aydın Yavuz da beşinci oldu.

Turnuvanın Küçükler kategorisinde; birinciliği Ada Akdeniz Alkan elde ederken, ikinciliği Erdem Ege Korkmaz, üçüncülüğü Güven Üstün, dördüncülüğü Kerem Güven ve beşinciliği de Selim Demirelli kazandı.

İlk üçe giren sporculara kupa, 4. ve 5. olanlara madalyalarının dağıtıldığı turnuvanın Minikler kategorisinde ise; birinciliği Çağın Gökmen, ikinciliği Nasuh Kaçmaz, üçüncülüğü Altay Şahin, dördüncülüğü Kerem Buğra Cengiz ve beşinciliği de Hacer Özkan elde etti.

Turnuvanın bu etabında 12 sporcunun tamamına teşvik amacıyla madalya dağıtıldı.