SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Baskılara boyun eğmedi

16 Nisan 2018

Hafta içi yaşanan spekülasyonlardan sonra bu maçın önemi bir kat daha artmıştı. Siyasetin Türk futboluna yön verme çabası sağduyulu birçok futbolseveri rahatsız etti. Bu nedenle belki de Galatasaray'ın ezeli rakiplerinin taraftarları bile sarı-kırmızılıların kazanmasını istedi. Maçtan önce yapılan açıklamayı Türk futbolunun geleceği adına çok tehlikeli buluyorum. G.Saray bu galibiyeti ile sadece rakibini yenmedi. Türk sporuna siyaseti karıştıranlara tokat gibi cevap verdi. Bundan sonra Türk futbolunda yandaşlar ve yandaş olmayanlar diye bir ayrım ortaya çıkacaktır.

Emre Belözoğlu'nun sarı kartının ardından, “Bunu yazdım” hareketiyle, “Sizi şikâyet edeceğim” tavrı vicdanları bir kez daha rahatsız etti. Türk futbolunun bugünlere gelişi sadece yakın tarihin sorunu değil 15 yıllık zaman zarfı içerisinde siyasetin ortaya koyduğu tavrın bir yansımasıdır. Bu tavırla futbolumuz bir adım ileriye gidemez.

Maça gelince… Galatasaray ilk yarıya tedirgin başladı. İleride baskı kurmaya çalıştı ama bunda başarılı olamadı. Donk'un, Emre ve Arda'ya yaptığı sert hareketleri kartsız geçince hakem Halil Umut Meler kontrolünü kaybetti. Bu dakikadan sonra belli bir süre Arda ve Emre'nin hem kendisiyle hem de rakiple yaşadıkları didişmeleri Donk'un etkisiyle görmezden geldi.

Ancak yine de hakem Umut Meler tüm baskılara rağmen ilk yarının sonunda, devre arasında ve ikinci yarıdaki duruşu ile örnek bir tavır sergiledi. Tüm bu baskılardan etkilenmeden objektif yönetim göstermeye çalışan Umut Meler'i eksikleri olmasına rağmen kutluyorum. Benim için bu maçta önemli olan hakemin ufak tefek hataları değil baskıdan etkilenmemiş olmasıydı. Mariano'nun attığı muhteşem gole şapka çıkarılır. Yaptığı slalom ve vuruştaki ustalığı birinci sınıftı. İkinci gol de kesinlikle nizamiydi. Tartışılacak bir durum yok.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek