SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yıldızlar kazandırdı

14 Nisan 2018

Beşiktaş, Akhisar'da şampiyon gibi oynadı. Müsabaka boyunca bir takımın deplasmanda oynayabileceği Türkiye liglerindeki en iyi performansı ortaya koydu. Mükemmel pas trafiği ile beraber bireysel performansların da yıldızlaştığı bir maç oldu. Yapacak bir şey yok, bu da Akhisar'a rastgeldi.

1- Beşiktaş müsabakada takım oyunu ve kolektif oyun nasıl oynanır, nasıl çok pas yapılır, nasıl oyunun yönü çok çabuk değişir, nasıl kanatlar iyi kullanılır, nasıl merkezden iyi akınlar yapılır bu müsabakada bunların hepsini gösterdi. Kontratak oyun hariç Beşiktaş'ın oynadığı futbol teknik direktörlük kurslarında teknik direktörlere analiz olarak gösterilebilecek bir müsabaka oldu.

2- Sahada çok yıldız vardı ama gizli kahramanlar Medel ile Atiba'ydı. Aldıkları topu çok çabuk öne doğru oynayarak oyunun yönünü istenen hızda değiştirerek, oyunu kanatlara açarak Beşiktaş'ın tüm akınlarında ve oyunun hâkimiyetinde önemli görevler yaptılar. Ayrıca rakibin yapmış olduğu tüm akınları da orta sahada pres yaparak durdurdular.

3- Quaresma'nın takıma dönmesi ve müthiş performansı ile beraber Babel'in klas oyunu ve golleri yetersiz olan Negredo'yu bile telore ediyor. Lens, Quaresma'nın yarısı kadar oynayabilseydi; Negredo, Cenk Tosun'un yarısı kadar oynayabilseydi Beşiktaş bu futbolla 10 puan önde şampiyonluğunu ilan etmişti.

4- Beşiktaş'ın bu kadar iyi oynamasına rağmen rakibe net pozisyonlar verdi. İlk defa Tosic ile Pepe bu kadar kötü oynadılar. Özellikle yandan yapılan ortalarda rakipleri çok boş bıraktılar. Adam markajı yapmaları gerekirken alan markajı yaparak hata yaptılar. Ayrıca kademelerde yanlış hamleler ile defansın merkezini boşaltıp pozisyon verdiler.

Bunun yanında Caner'in ortaya koymuş olduğu performans mükemmeldi. Hem defansta hem hücumda çok katkı verdi. Atılan iki golde direkt katkısı vardı. Adriano da görevini eksiksiz yaptı. Kaleci Fabri ise sezonun en iyi maçlarından birini çıkardı.

Beşiktaş bu tempolu futbolu Galatasaray maçında da ortaya koyarsa şampiyonluğun en büyük adayıdır. Beşiktaş takımının bu maçta verdiği mesaj bu.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek