SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

‘Rumlar, KKTC’nin CONIFA 2018’e katılmasını engellemeye çalışıyor’ iddiası!

Kıbrıslı Rumlar'ın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Milli Takımı'nın FIFA'ya üye olmayan ülkeler ve bölgelerin takımlarının oluşturduğu CONIFA 2018'e katılmasını engellemek için girişimde bulunduğu iddiası tepki çekti. Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslı Türkler Birliği (ATCA) ile birliğin KKTC Temsilciliği tarafından Rumlar'a "Engelleme olursa eylemler yapacağız" uyarısı yapıldı.

Güncellenme: 17:49, 09/04/2018
‘Rumlar, KKTC’nin CONIFA 2018’e katılmasını engellemeye çalışıyor’ iddiası!

Londra’da gerçekleştirilecek CONIFA 2018 Paddy Power Dünya Kupası’na KKTC’nin katılımının engellenmesi için İngiltere’deki Rumlar’ın oluşturduğu İngiltere Ulusal Kıbrıslılar Federasyonu tarafından siyasilere ve Enfield Belediyesi’ne asılsız mektuplar yazıldığı ileri sürüldü. Rumlar tarafından yazıldığı savunulan mektuplarda, KKTC’den ‘işgal devleti’ diye bahsedildiği ve Kuzey Kıbrıs topraklarının, Rum toprağı olduğu iddialarına yer verildiği belirtildi.

‘Tazminat hakkı doğar’

Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslı Türkler Birliği (ATCA) KKTC Temsilcisi Kerem Hasan ve ATCA İngiltere Temsilcisi Mehmet Hüseyin, konuyla ilgili açıklama yaptı. Temsilcilerin açıklamasında, Rumların mektuplarının dikkate alınmaması istendi. Kıbrıs’ta iki halkın olduğu belirtilen açıklamada, spora siyasetin karıştırılmaması gerektiğine dikkat çekildi. Maçların Enfield Belediyesi’ne ait stadyumda yapılacağı belirtilen açıklamada, KKTC Milli Futbol Takımı’nın Enfield Belediyesi’nce yasaklanması halinde CONIFA başta olmak üzere diğer takımların tazminat hakkının doğacağı vurgulandı. Açıklamada, ayrıca bu durumu İngiltere’de ve özellikle Enfield Belediyesi sınırlarında yaşayan Kıbrıslı Türkler’in kınayıp, eylemler yapacağı kaydedildi. İLGİLİ HABER İngiltere`de bir Türk antrenör: Tolga Güçsoy Derviş... İngiltere`de bir Türk antrenör: Tolga Güçsoy Derviş...