SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Messi var!

8 Nisan 2018

Beşiktaş önemli eksikleri olmasına rağmen çok iyi bir futbolla, net pozisyonlar bularak ve çok gol atarak; taraftarının da coşkusuyla beraber bu yılın şampiyonluğu hak eden takımı olduğunu gösterdi.

1- Beşiktaş 9 kişi oynuyor. Lens ve Negredo hiç katkı sağlamıyor. Ben yazmaktan bıktım. Lens kötü oynamaktan, yanlış alanlara koşu yapmaktan bıkmadı. Boş alanlara gidip kendisini kapatmaktan vazgeçmiyor. Aldığı her topu kaptırıyor, asist yapmıyor, gol atmıyor. Sahada yok. Aynı şekilde Negredo. Ağır, çok hantal, kolektif oyunda pasör görevi dahi yapamıyor. İkinci bir hamlesi asla yok. Reaksiyon sürati hiç yok. Adeta rakibin üçüncü stoperi gibi orada duruyor. Bu eksiklerine rağmen Beşiktaş'ın oynamış olduğu tempolu ve iyi futbolunu kutlamak lazım.

2- Barcelona'da Messi neyse Beşiktaş'ta da Talisca o. Bire birde adam geçiyor. Kendi pozisyonunu kendi yaratıyor. Gol atıyor. Gol atamasa bile asist yapıyor. Oyunun yönünü çok iyi değiştiriyor. Boş alanları akıllıca kullanarak oyunun hızını ve temposunu ayarlayıp her iki yönde de takımını rahatlatabiliyor. Beşiktaş, Messi'sinin bonservisini almak için geç kaldı.

3- Orta sahada özellikle Medel, pas yüzdesini arttırdı. Çabuk ve hızlı oynayarak hem öne doğru hem de oyunun yönünü değiştirerek takımına büyük katkı sağladı. Attığı gol oyunun kırılma anıydı. Necip ile beraber rakibin akınlarını durdurdular. İkili mücadeleleri kazandılar. Bu maçta taraftarlar takımı coşturmadı. Futbolcular iyi futbol ve mücadele ile taraftarları coşturdu.

4- Defans, orta saha ve forvet blokları arasında kopma olmadı. Rakibe boş alan bırakılmadı. Böyle olunca da rakibin oyun oynama, pozisyon üretme şansı azaldı. Defans bloku komple başarılıydı. Kademelerde ve derin toplarda Adriano ve Pepe zamanında müdahale yaparak birçok pozisyonu engelledi.

5- Beşiktaş bu futbolu Başakşehir'e karşı oynasaydı ligin en büyük favorisiydi. Yönetimin iyi performansı, taraftar desteği, hoca ve futbolcuların bütünleşmesi ile ortaya çıkan dinamik Akhisar deplasmanından da galibiyet çıkarırsa şampiyonluk gelebilir.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek