SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray Spor Kulübü Yıllık Olağan Genel Kurul Toplantısı, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Toplantıda eski başkan Dursun Özbek ve yönetimi idari ve mali ibrası için üyelere onaya sunuldu. Ayrı ayrı olarak gerçekleşen oylamada Dursun Özbek ve yönetimi oy çokluğu ile ibra edildi.

Son oylama da denetleme kurulu için yapıldı ve bundan da ibra kararı çıktı.

İLGİLİ HABER Fatih Altaylı`dan sert suçlama: Bunun adı tefeciliktir Fatih Altaylı`dan sert suçlama: Bunun adı tefeciliktir

 

MUSTAFA CENGİZ’İN AÇILIŞ KONUŞMASI

“Sayın divan kurulu, sayın üyeler hepiniz hoş geldiniz. Değerli Galatasaraylılar, sözlerime başlamadan önce bir önceki başkanım Dursun Özbek’in olduğu kurulda yaptığım konuşmaya benzer bir konuşma yapmak istiyorum. Tarihi bir kongre yapıyoruz. Faaliyeti yapan eski yönetim, denetlemeyi yapan eski yönetim, bunu sunan yeni yönetim. Biz son divan kurulunda da açıkça ifade ettik. Eski yönetimden denetim raporu gelmemişti. Sonra divan kuruluna verdiler. Biz bu bağlamda kavgadan çekindiğimizden değil, kavga istemediğimizden eski yönetimle ilgili bir şey yapmadık. Hiçbir endişemiz yok. 2 rapor olduğu için biri denetlemenin denetlemesi gibi… Tartışmalar çıkabilir. Benim başkan olarak ricam, bütün konuşmacılar ve dinleyiciler için söylüyorum Galatasaray asaletine, vakarına yakışır şekilde davranmalıyız. Saygı esas. Galatasaray farklı olduğunu bu genel kurulda da kanıtlamalı. Hazır konuşmalara pek alışık değilim, biraz bu eziyete katlanmanızı rica ediyorum. Dün bütün gün buna çalıştık. Hatamız olursa affola.”

İLGİLİ HABER Galatasaray`ı karıştıran belgeler genel kurulda gösterildi Galatasaray`ı karıştıran belgeler genel kurulda gösterildi

“YAYIN HAKLARINDAN 20 MİLYON”

“2 ay için konuşuyorum. 291 milyon TL nakit girişi yaptık. Eski yönetimimize 2 sermaye artırımı için teşekkür ediyorum. İkincisini biz tamamladık. 146.92 milyon TL nakit girişi yaşandı buradan. Futbolcu kira ve satışıyla ilgili 72.34 milyon TL nakit girişi yaşandı. Özellikle Ndiaye’den geldi çoğu. En önemlisi VIP loca girişinden 9 milyon TL geldi. 2 ayda toplam 21 milyon TL’lik satış yapıldı. 21 tane loca satıldı. Ben eski yönetim kötüydü, biz iyiyiz demiyorum. Taraftarın sesi, yansıması oldu. Ben bundan gurur duyuyorum. Ben bugün varım, yarım yokum. Müthiş bir ayağa kalkış oldu. UEFA’ya da bunun sunumunu yaptık.”

İLGİLİ HABER Galatasaray genel kurulunda kavga çıktı Galatasaray genel kurulunda kavga çıktı

“FUTBOLA ÖNCELİK VERDİK”

Toplam nakit çıkışı 287.20 milyon TL. 35.59 milyonu vergi ve SGK. 3 günümüz vardı, bu nakdi temin ettik. Herkes dedi ki Ndiaye’yi sattınız, oradan ödediniz. Ndiaye’nin parası 1 ay sonra geldi. Hem vergi borcumuzu ödedik, hem de Dany ve Chedjou’dan gelen transfer cezamızı kaldırdık. Futbola öncelik verdik. Galatasaray ağırlıklı olarak futbol bazlı bir kulüp. Futbolculara gecikmiş ve biriken 95.97 milyon TL maaş ödemesi yapıldı. Tek günde 30’u aşkın futbolcudan temiz kağıdı aldık. Fiili ödemeyle aldık. Rakamlar ortada. 50 milyona yakın bonservis ve kira ödemesi yaptık. Kredi ödemesi de yaptık. Borcumuz 245 milyon dolar’a indi. Çünkü bu aldatıcı. 996 milyonluk borç 980 milyona düştü. Kur artışına rağmen düştük.”

“ÜMÜĞÜMÜZÜ SIKARLAR”

“Çok özür dilerim, ağrıma gidiyor. İşadamı olarak… 11 tane factoring firmasına 34 milyon TL borç ödedik. Bunların toplamı 67 milyon TL. Yahu biz nasıl bir duruma düşmüşüz yüzde 26 faiz bandından alıyoruz. Bizi devamlı tehdit ettiler, çekinizin arkasını yazarız diye. Factoring firmaları çökerler, ümüğünüzü sıkarlar. Keşke alınmasaydı. Allah bizi bir daha factoring firmalarının eline düşürmesin. 35 milyon kredi geri ödemesi yaptık, 4 bankayla çalışıyoruz. 17 milyon da kredi kullandık. Benim kefaletim, mal varlığımı 3 milyondan fazlaymış o ortaya çıktı. 35 milyonluk kefalet verdik.”

“BU BİR TEK KURTULUŞ SAVAŞI’NDA OLDU”

Stadyum doluluk oranı, ayağa kalkışın göstergesi… Lafla değil. Son 3 yılın ortalamasında müthiş bir rakama geldik. Umuyorum yarın Trabzonspor maçında pik yapacağız. Umarım bu devam eder. 2 ayda doluluk oranı müthiş yükseldi. Bu da bana nasip oldu. Gururluyum. Mağazacılık, Yellow Friday… Müthiş bir şey. Stoklarımız çok yüksek. 23 milyona yakın stokumuz görünüyor. Bunun eritilmesi için bir start verdik. Müthiş bir aksiyon aldık taraftardan. Asla bizimle ilgili değil. Yüzde 72’lik satış artış oranı yaşandı. 2017’de toplam satış 13.1 milyon TL, 2018’de 22.5 milyon TL. Gomis’in imza gününde buz gibi havada kilometre kuyruk oldu. Bu ruhu her yerde göremezsiniz. Bu bir tek Kurtuluş Savaşı’nda oldu. O ruh, bizim lisemizde mezun verdirtmeyen o ruh, sanki sportif alanda canlanır gibi oldu. Gomis olayını görseydiniz şaşırırdınız. Binlerce taraftara tek tek imza dağıttı. 6 milyon TL’lik satış yapılmış 2 günde Yellow Friday’de.

“BÖYLE BİR TARAFTAR DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE YOK”

“Statta antrenman olayını Fatih Terim düşündü. Brezilya’da benzeri olmuş, 30 bin ama kaydı yok. Turnikeden geçen 27 bin, 3 bin de öyle var. 30 bin taraftar. Saatlerce takımlarını desteklediler. Böyle bir taraftar dünyanın hiçbir yerinde yok. Bunu parayla yapamazsınız, kumanyayla yapamazsınız, bedava otobüsle yapamazsınız. Galatasaray böyle bir güç. 19 bin kişi de aynı gün store’u ziyaret etti. Bana devamlı proje diyorlar. Aslında proje biziz, sizsiniz, kendimiziz. Günde en az 500 sayfa okumam gerekiyor. Galatasaray’ın anını yakalamak için. Gerek Ankara’da gerek İstanbul’da birçok ziyarette bulunduk. 6 bakanımızı, 6 belediye başkanımızı ziyaret ettik. Tamamı Galatasaray’ı doğrudan ilgilendiren konularla ilgilidir, beni değil, Galatasaray’ı.”

“İSRAFI ÖNLEMEK EN BÜYÜK AMACIMIZ”

“Yeni mülkler kazandırmayı planlıyoruz. Riva elimizden çıktı. İnşallah mülk kazanacağız. Yeni mülkler edinmemiz lazım. Bize bırakılanları koruyup büyütmek istiyoruz. Gelir-gider dengesini sağlamak istiyoruz. Sponsorlarla ilgili çok ciddi çalışmalarımız var. Kapalı spor salonunu sonlandıracağız en iyi şekilde. İsrafı önlemek en büyük amacımız. Ehliyet ve liyakatla doğru adamı doğru işe koymak. En önemlisi Galatasaray’da sistem oluşturmak. Ünal Aysal döneminde yapılmış değerli bir yönetmelik var. Şu an onu güncelliyoruz. Her şeyi yönetmelik ve sisteme bağlayacağız. Rastgele alım, satım olmayacak. Deplasmanlara yöneticilerimiz devamlı gidiyor.”

“BU KIRGINLIĞIN BİTMESİNİ İSTİYORUM”

“En önemlisi başkanlar toplantısı yaptık, belki de tarihte ilk defa. Bazı başkanlarımız katılamadı. Sayın başkanlarımdan izin aldım. Adnan Polat başkanım katılamadı. Başkanlarımdan izin aldım, Adnan Polat’la görüştüm. Bir kırgınlık var dedim. Ben iade-i itibar istemiyorum dedim. İnsan itibarını yitirirse ister bunu, öyle bir şey yok. Özür de dilemem dedi. Biz şu noktaya geldik, Galatasaray’da talihsiz bir olay sonrası, sonraki gelişmelerde sayın başkan da sert sözler söyledi. Sonra da bunu kast etmedim dedi, özür diledi. Daha sonra Yargıtay’a gitti, ibrasızlık iptal edildi. Biz şu an oylama yapamayız, hukuken açığa düşeriz. Ben şunu Galatasaray başkanı olarak küslüğün son bulmasını istiyorum. Adnan başkanım ve yöneticileri, stadı yaptılar, Riva’yı yaptılar… Hizmet yaptılar. Ben bu kırgınlığın bitmesini istiyorum. Adnan başkanımızın da aramıza katılmasını istiyorum.

İLGİLİ HABER Türkiye Futbol Federasyonu, menajerlere yapılan ödemeleri açıkladı Türkiye Futbol Federasyonu, menajerlere yapılan ödemeleri açıkladı

DURSUN ÖZBEK’İN AÇIKLAMALARI

”Galatasaray’ın 36. başkanı olarak sizlere hizmet ettim. Bunun gururunu yaşıyorum. 2015 Mayıs ayında seçildikten sonra yönetim kurulu arkadaşlarımızla oturup çalışmaya başladık. 2015’te 43 futbolculu, 78 milyon Euro maaşı olan bir kadro devraldık. Uzun süre hizmet ettiği için bu kadronun bir yorgunluğu vardı. Bu kadronun yenilenmesi için 2 yıl çalıştık. Mali yönden kulübe rahatsızlık veren bir kadroydu. 2,5 yılda 66 milyon Euro’luk oyuncu satışı yaptık. 72 milyon Euro’luk futbolcu transferi yaptık. Yani 6 milyon Euro farkla bu takımı kurduk. Hepimizin keyifle izlediği, şampiyonluğa koşan ve şu anda lider durumda bulunan kadroyu kurduk. Mayıs’ta inşallah şampiyonuz. Şu anda lider durumdayız. Yarın ki Trabzonspor maçında da galibiyeti alan taraf biz olacağız. Riva ve Florya projelerinde bana destek verdiniz. Galatasaray’a en fazla yarar getirecek projeyi yaptığıma inanıyorum.”

“RİVA’DAN ELDE EDİLECEK HASILAT BİZİM”

 Hala bunun gururunu taşıyorum. Sizlere çok teşekkür ediyorum. Bilgi kirliliği belki çağımızın en önemli sorunlarından bir tanesi. Ben hep söyledim, bugün de söylüyorum; bizim Riva’dan beklediğimiz para bir çok kişinin telaffuz ettiği gibi 300-500 milyon lira değil, en asgari değer 762 milyon lira, bu değer 1 milyarın üzerine çıkacak. Riva ve Florya projelerinde detaya girmemizin sebebi şu. Biz ilk tarihten itibaren 508 milyon TL’lik bir temlik aldık. Biz o zaman bu paranın nakit olarak Galatasaray’ın kasasına girmesini istedik. SPK’nın duyurusuyla sermayemizin 540 milyon dolara çıkmasından sonra Galatasaray’a nefes aldıran, çok katkı veren bir mebladır. Biz kaynaklarımızı kullanmasaydık, bunları gündeme getirmeseydik, bu sermaye artışı olabilir miydi? Proje bittiği zaman realize değer, öngörülenin 2-3 katıdır. Riva’dan elde edilecek hasılat bizim. Kimse bu gerçekleri saptırarak farklı anlamlara yormasın. Neticede bizim malımız. Florya önümüzdeki ayın 5’inde ihaleye çıkacak. Çok iyi bir fiyat bekliyorum. Riva ve Florya projelerinde detaya girmemin sebebi; ilk parti 508 MTL temlik alındı. Bu para 2,5 sene içinde kasaya girmesi beklenirken o anki mali yapıdan sebep 342 MTL nakde çevrildi”

“AVRUPA’YA GİTMEZSEK 100, GİDERSEK 150 MİLYON EURO GELİRİMİZ VAR”

“Bu faaliyetleri yaparken yeni tesis için çalışma hazırladık. Florya eskimişti. Bugünün futbol endüstrisine uymayan, sadece 2 nizami sahası olan bir tesisti. Süresi bitmiş bir hazine arazisiydi zaten. Bunlara bağlı olarak 130 dönümlük, stada yakın bir arsayı aldık. Ankara’da uzun mesailer vererek stadımızın üst intifa hakkı tapusunu aldık. Hemen stadın yanında, 15 bin kişilik kapalı spor salonu ruhsatı aldık. Projeleri hazır. Bir an evvel temelinin atılması lazım. Sponsorluk çerçevesinde planlamıştık. Türk Telekom Stadyumu ASY kompleksinde maç oynuyoruz 7 senedir. 6 sene boyunca hiç bir kimliğimiz olmadan faaliyet göstermişiz. Birisi gelse “Sizin burada ne işiniz var?” dese, belki de kapıdayız. Yönetimimiz döneminde bu sorunu çözdük. Mecidiyeköy’deki araziyi otel olarak değerlendirdik. İmalatında gecikme hazır ama parası kasada hazır. 8 M$ para var. Hangi yönetim nasıl isterse o parayla bu projeyi geliştirebilir. Avrupa’ya gitmezsek 100, gidersek 150 milyon Euro yıllık gelirimiz var. Yıllık giderimiz 130 milyon Euro civarında. Demek ki şampiyon olursak problem yok. Şampiyon olmadığınız her sene 30 milyon Euro zarar. Şampiyon olduğumuz ile olmadığımız sezon arasında 30 milyon Euro’luk fark var. 1 milyar 61 milyon liralık borcumuz içerisinde 341 milyon Riva borçlanması var. Borcumuzda TL bazında %24 artış var.”

“EŞİM VE KARDEŞİM BURADA, VASİYET ETTİM…”

Eşim de, kardeşim de burada, vasiyet ettim. Galatasaray’a yapabildiğinizi yapın. Galatasaray’dan kasamıza 5 kuruş para girmesin. Ne Galatasaray’ın ayağına sıkarım, ne de Galatasaray’a köstek olurum. Tabii ki temliklerden vazgeçeceğim. Galatasaray’a bugün itibariyle şahsi 150 milyon TL kefaletim var. Hiçbir şey istemiyorum. Ben Galatasaray’ın adamıyım. Temliklerin kaldırılması için her zaman Galatasaray yönetimiyle görüşmeye hazırım. Biz kimsenin boğazını sıkmıyoruz. Noter vasıtasıyla gönderilen ihtarlar bize yakışmaz. Galatasaray başkanlığı yapmış birisine böyle bir şeyin yapılması Galatasaray’a yakışmaz.’

Yayınlanma Tarihi:10:19,