SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ayhan Akman’dan derbi itirafı! ‘İlk yarıdaki derbide…’

Galatasaray'ın efsane ismi Ayhan Akman, Spor Toto Süper Ligi 26. haftasında oynanacak olan Fenerbahçe - Galatasaray derbisi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Akman'la yaptığımız röportajda Fatih Terim'den Igor Tudor'a kadar bir çok önemli konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Tonguç ORÖZÜ
Güncellenme: 14:00, 17/03/2018

SKOR ÖZEL / Spor Toto Süper Lig’de sonucu merakla beklenen dev derbi karşılaşması öncesi dünün futbol yıldızı ve bugünün antrenörü Ayhan Akman ile derbiye dair güzel bir röportaj gerçekleştirdik.

Galatasaray’ın efsane isimlerinden biri olan Akman, Fenerbahçe’nin bu sezonki Kadıköy’de oynanacak olan derbide daha stresli olduğunu ve Galatasaray’ın Fenerbahçe’yi deplasmanda yenmeye yakın olduğunu söyledi.

İşte Ayhan Akman ile gerçekleştirdiğimiz keyifli röportaj…

Fenerbahçe – Galatasaray derbisi sizce ne olur?

Ben gollü bir maç olmasını bekliyorum açıkçası. Şöyle gollü bir maç bekliyorum tabii, Fenerbahçe aslında çok ofansif oynayan bir takım değil, maçları çok da gollü geçmiyor aslında ama bu maçta biraz daha puana ihtiyaçları olduğu için ve herhangi bir puan kaybında şampiyonluk yarışından uzaklaşacaklarını, o yüzden biraz daha ofansif oynamaya çalışacaklarını düşünüyorum. Bu durumda Galatasaray karşında oynamaya çalışan bir takım görürse muhtemelen gollü bir maç bizi bekler. Fenerbahçe genelde topu hep rakibine vermeye ve karşılamaya çalışan bir takım ama biraz seyircinin ve maçın Kadıköy’de olması münasebetiyle biraz daha ofansif oynayacaklar o yüzden güzel bir karşılaşma olacak ve mutlakta kazanmaları gerekiyor. Beraberlikle dönmenin Galatasaray adına çok sorun yaratacağını düşünmüyorum ama Galatasaray da mutlaka kazanmak için oynayacaktır. Uzun yıllardır da orada galip gelememe söz konusu, o yüzden çok güzel bir maç bizi bekliyor. Maçın favorisi tabii ki Galatasaray ama bu derbi maçlarında favoriler çok önemli değil. O günkü şartlarda oyuncuların performansı, kişisel performanslar, hakem faktörü gibi faktörler devreye girebilir.

Ligin ilk yarısındaki mücadelece siz teknik ekipte yer alıyordunuz o günkü ve bugünkü atmosferi değerlendirir misiniz?

Tabii ki de çok önceden bahsediyoruz, ligde yanılmıyorsam 7. veya 8. haftada oynadığımız maçtı. O gün itibari ile belki 11 puana çıkabilecek bir maçtan söz ediyoruz. Şu an makas daha da daralıyor, biraz daha stresin yoğunlaştığı haftalara giriliyor o yüzden iki maçı karşılaştırmak şartları ve zamanı gereği çok doğru değil ama o gün itibariyle Galatasaray’ı hiç stres yapmayacağımız bir maçtı ama biraz daha defansif ağırlıklı çıkıldığını düşünüyorum orada biraz daha ofansif oynayabilirdik belki. Fenerbahçe’ye o gün itibari ile puan adına çok zarar verilen bir maç olabilirdi ama beraberlikle biten bir maç oldu. Bu maç tabii ki çok farklı hem konum, hem zaman, anlamında bu yüzden mutlaka takımlar biraz daha ofansif çıkacaklar biraz daha stresi yoğun bir maç olacak. Fenerbahçe açısından belki dediğim gibi kopuş maçı da olabilir o yüzden güzel bir maç bizi bekliyor.

Kadıköy’deki derbilerde uzun süredir Fenerbahçe’nin üstünlüğü var. Bu durum Galatasaraylı futbolcularımı yoksa Fenerbahçeli futbolcularımı daha fazla strese sokar?

Öncelikle şunu söyleyeyim tabii ki Fenerbahçe geriden takip ediyor su an ve mutlak puana ihtiyacı var, 3 puana ihtiyacı var ki yukarı asılabilsin ve daha umutla bakabilsin ileriye,  o yüzden oyuncular doğal olarak daha yoğun bir stresle çıkacaklar. Çünkü herhangi bir puan kaybında ciddi anlamda bir yara alacak Fenerbahçe, o yüzden baskının biraz daha yoğun olduğu taraf Fenerbahçe tarafı, dediğin gibi uzun yıllar Galatasaray’ın Kadıköy’de kazanamaması oyuncular üzerinde etkili olabilir mi, oynadığım dönemde de herhangi bir maça çıkar gibi hazırlanıyordum, herhangi bir şekilde taraftarın baskısı yani Kadıköy baskısı ben ona katılmıyorum. Çünkü Galatasaray Fenerbahçe seviyesindeki oyuncuların böyle mazeretlere sığınmaması gerekiyor. Galatasaray’da bu derbiyi oynamamış oyuncular çoğunlukta, belki bu bir dezavantaj olabilir, derbilerin havasını çok iyi bilmeyen oyuncular olabilir ama yoğunluk baskı stresin Galatasaraylı oyuncuların üzerinde olacağını düşünmüyorum.

Maçta sizce Galatasaray ve Fenerbahçe’de kilit isimler kimler olur?

Kalecilerin performansı çok önemli, Galatasaray’da Gomis’in performansı önemli, defans oyuncuları… Aslında hiçbirini ayırt edemem ilk on bir ve sonradan giren üç oyuncu da yüzde yüzünü oynamalı. Kişisel performanslar da belirleyici oluyor bu tip maçlarda. Belki yapılan hatalar, kırmızı kartlar olabilir. Maçın hem skorunu hem gidişatını değiştirebilir. Hakem performansı olabilir, mutlaka iyi yönetmesi ve adaletli yönetmesi gerekiyor, hata yapmaması gerekiyor. O yüzden böyle şeyler çok önemli.

Sizin futbolculuk kariyerinizde en iyi ve en kötü oynadığını derbi maçı hangisiydi?

İnanın çok hatırlamıyorum her maça 3 almak için çıktığımız için her maç çok önemliydi. Tabii ki derbilere hazırlanış yoğun baskı oluşuyor. Medya, taraftar, herkes konuşuyor, hazırlanıyorsunuz ama ben hiçbir maçı birbirinden ayırt etmeden hazırlanıyordum ve oynuyordum en doğrusu da budur, her maç çünkü 3 puan. Yani bir maçta kazandığında 6 puan yazılmıyor ya da kaybettiğinde başka bir şey olmuyor öyle hazırlanıyordum maçlara.

Hiç unutamadığınız bir derbi anısı var mı?

Evet var 5-1’lik Türkiye Kupası maçında Fenerbahçe’ye karşı bir sene önce çok kötü bir sonuç elde etmiştik o yüzden bir sene sonra Türkiye Kupası Finalinde Fenerbahçe’ye karşı çıktığımız o maç bizim açımızdan son derece önemliydi. Rahmetli başkanımız da o maçtan önce gelip toplantı yapmıştı ve bu maçı mutlaka kazanmalıyız diyerek hakkını da  o şekilde bize helal edeceğini söylemişti. Son derece baskılı maça çıktık o yüzden o maçın stresi çoktu ve o büyük hezimet skorunu da affettirebileceğimiz bir skorla çıktık o maçtan.

Fenerbahçe derbilerinde sizi en çok zorlayan futbolcu kim oldu?

Zor bir soru, Fenerbahçe’ye karşı oynadığınızda hep iyi oyunculara  karşı oynuyorsun hem fiziksel hem teknik kapasite açısından o yüzden kim diyebilirim… Appiah iyi futbolcuydu.

Siz hem Beşiktaş ile hem de Galatasaray ile derbilere çıktınız hangi maçların atmosferi daha fazlaydı?

O biraz algı tabii ki taraftarın, medyanın bakış açısı. Her zaman Fenerbahçe – Galatasaray maçı daha büyük atmosferde oynanıyor, o maçlar daha bir başka oluyor.

Futbolcu olarak mı yoksa kenarda antrenör olarak mı derbide olmak daha rahat?

Daha rahat olan bence sahanın içindeki. En azından bazı şeylere müdahale etmeniz daha rahat oluyor. Oyuncu olduğunuz için maçın içindesiniz, ter akıtıyorsunuz hamle yapabiliyorsunuz, ama maçın kenarında içeri atlamak istiyorsunuz bazı şeyleri değiştirmek adına, o biraz daha zor. Hocalık daha zor oluyor.

Tudor dönemindeki derbi çok konuşuldu gerek taktik gerek oyun açısından o konu ile ilgili görüşlerinizi alabilir miyiz?

Sonuçta birinci hoca Tudor’du, biz de ona elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalıştık. Yardımcı hocasınız belirli bir göreviniz, limitiniz ve sınırlarınız var. Her futbol adamının teknik adamın bir görüşü vardır. Hem ilk 11 üzerinde hem oyuncular üzerinde hem teknik olarak oynatacağı başka fikirleri vardır. Biz dönem dönem o tartışmaları yaşadık hoca ile beraber anlaştığımız anlaşamadığımız konular oldu ama sonuçta biz bir ekiptik ve o başımızda olan hocaydı ve karar verecek olan da hocaydı. Tabii ki eleştiriler oldu, “Ayhan hiç karışmıyor mu?” diye… Tabii ki karışıyorduk ama takımın hocası vardı o da kendi doğrularını ortaya koymaya çalışıyordu. O yüzden geri dönüp baktığımızda ben bunları “uyardım uyarmadım” konusu bana saçma geliyor doğal olarak.

İki teknik adamdan da herhangi bir sürpriz kadro bekliyor musunuz?

Galatasaray’da Fernando’nun eksikliği uzun zaman sakat oluşu ve şu an formda olmayışı doğal olarak yeni geldi onun eksikliği çok önemli. Mariano cezalı o da çok önemli eksiklik, devre arası N’Diaye’nin ayrılması Galatasaray’ın eksikliği oldu ama bu dönemin iyi geçildiğini düşünüyorum. Hem oyun hem puan olarak Fenerbahçe biraz daha Galatasaray’a oranla daha yıpranarak gidiyor. Ama sonuçta Fenerbahçe de o seviyede kalabildi ve içeride oynayacaklar. Mutlaka kazanmak isteyecekler, galip gelirlerse şampiyonluk mücadelesine asılacaklar o yüzden çok zor bir maç.

N’Diaye’nin transferi çok yazıldı çizildi siz bu durum ile ilgili ne söyleceksiniz?

Ben işin içinde olduğum için N’Diaye’nin Premier Lig’te oynama hevesini çok iyi biliyorum. Osmanlıspor’dan beri zaten bir şekilde İngiltere’ye gitme hevesi vardı. O yüzden mutlaka karşılıklıdır, hem futbolcu hem kulüp isterse gerçekleşir. Sonuçta kontratlı oyuncu mutlaka iki taraf da onaylamıştır. Ama doğru mudur yanlış mıdır konusuna gelince; N’Diaye’ye verilen rakam ortada o yüzden şartlar Galatasaray’ın şartlarına uygunsa bence yapılan doğruydu. “Onun yerine oyuncu konulabilir miydi?” belki orada bir hata ya da eksiklik olmuş olabilir.

Siz görevdeyken transfer zamanında fikir alışverişinde bulunuyor muydunuz? İstemediğiniz bir isim oldu mu?

Hem yönetimimiz hem scout ekibimiz hem teknik ekip bir araya gelindi ve sezon başında planlama yapıldı. Çok büyük bir değişim oldu Galatasaray’da yaklaşık 8-9 tane oyuncu transfer edildi. Bunlar da son derece titiz araştırmalarla yapıldı. Araştırıldı, değerlendirildi o yüzden aşağı yukarı bütün oyuncular teknik ekibin onayıyla hem scout ekibinin çalışmasıyla hem de yönetimin ortaklaşa bir ekip çalışmasıyla oldu. O yüzden bu karar mekanizmasının içinde ben de vardım o yüzden bir çok oyuncu bizim ortaklaşa çalıştığımız oyuncu grubuydu.

Sizin bundan sonraki planlarınız nedir?

Şu an zaten 2-3 ay kaldı sezon bitimine şu an bakıyoruz dinleniyoruz sezon bitiminde de hem benim projelerime uygun hem de rakip takımların projelerine uygun teklif gelirse oturup bakıp değerlendireceğiz.

Teknik direktörlük mü yoksa antrenörlük mü?

Teknik direktörlük istiyorum şu an öyle bir teklif gelirse değerlendireceğim şu an güzel bir plan proje ile önümüze bakacağız.

Fatih Terim göreve geldiğinde size bir teklif geldi mi devam etmeniz için? Sizde bir kırgınlık oldu mu?

Hayır Fatih Terim’den teklif gelmedi, hoca kendi ekibiyle geldi. Kırgınlık tabi ki olmaz hocamız oyunculuk dönemimizde de hocalığımızı yaptı o yüzden sonuçta öyle bir tercihti bu, saygı duyuyoruz.

Fenerbahçe’den teklif gelse cevabınız ne olur?

Zor bir soru gerçekten. Fenerbahçe’den öyle bir teklif gelmez, öyle teklif olmaz olsa da biz kabul etmeyiz.

Son olarak skor tahmini ve şampiyon kim olur?

2-1 Galatasaray kazanır. Şampiyon Galatasaray olur.

Yayınlanma Tarihi:13:34,