SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
FIFA Başkanı Gianni Infantino’dan devrim gibi transfer kararları

FIFA Başkanı Gianni Infantino’dan devrim gibi transfer kararları

FIFA Başkanı Gianni Infantino, futbolda transfer sistemini kökten değiştirecek uygulamaları hayata geçirmek istiyor. Infantino, ocak ayı transfer dönemini tamamen kaldırmak isterken NBA'de uygulanan ve "salary cap" denen maaş sınırlamasını da futbola uyarlamaya sıcak bakıyor.

FIFA Başkanı Gianni Infantino’nun transfer sistemi ile ilgili hayata geçirmeyi düşündüğü değişiklikler Fransız basınında gündeme oturdu. Futbol dünyasını derinden etkileyecek olan değişiklikler futbolda transfer sistemini baştan aşağı değiştirecek cinsten. Ocak ayı transfer dönemini tamamen kaldırmayı düşünen Infantino, NBA’de uygulanan maaş sınırı “salary cap” uygulamasını da futbola getirmeyi ve dengesizliğe ve aşırı harcamalara önlem almayı düşünüyor.

Başkan ayrıca transfer sezonunun ligler başlamadan sona ermesini istiyor. İngiltere Premier Lig, bu kararı gelecek yıldan itibaren uygulamaya geçirecek. Infantino, şimdilik sadece Premier Lig’de geçerli olan kural hakkında ESPN’e verdiği demeçte “Premier Lig’in aldığı bu karardan çok mutluyum. Sezon başlamadan önce tüm takımların transferi tamamlaması çok mantıklı” sözlerini kullanmıştı.

16 Şubat 2018 Şenol Güneş`ten Bayern maçı öncesi flaş kararlar! Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Atiker Konyaspor maçının 11'inde sürpriz tercihlerde bulundu. İlgili Haberi Oku

Infantino, NBA’de de kullanılan Salary Cap’e de sıcak bakıyor. Takımlara maaş sınırlaması getirmek isteyen FIFA Başkanı, “Çok zengin takımlar var ancak bu paralar işi kötüye doğru sürüklüyor. Bu yüzden futbolun değerini korumak için bir şeyler yapmalıyız” şeklinde konuşmuştu.

FIFA Başkanı’nın son kararı ise menajerlik sistemi ile ilgili düzenlemeler yapmak. Transferlerden menajerlerin ekstra para almasını engellemek isteyen Infantino, bu sayede yolsuzluk ve para kaçırma gibi suçlamaların önüne geçmek istiyor. Geçen sezon dünya genelinde transfere 5.1 milyar Euro harcanırken 400 milyon Euro sadece menajerlere gitmişti.

16 Şubat 2018 Kocaman kadroyu bozmuyor! Valbuena yedek... Fenerbahçe'de teknik direktör Aykut Kocaman, Başakşehir kadrosunu bozmama kararı aldı. Böylece Valbuena'ya bir kez daha kulübe yolu gözüktü... İlgili Haberi Oku