SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Aykut Kocaman’dan flaş açıklamalar!

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman Antalya kampında düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Tecrübeli teknik adam Ozan Tufan'ın ardından Van Persie'nin de takımdan ayrılacağını söyledi.

Güncellenme: 17:37, 12/01/2018
Aykut Kocaman’dan flaş açıklamalar!

Kamp çalışmalarını değerlendiren Aykut Kocaman “Temel sorunlarla uğraşmaya çalışırken biraz çatırdama oldu, pekiştirdik. Devre arasına girmeyi beklemiştik, bize faydalı oldu.” dedi.

VAN PERSIE İÇİN OLMASI GEREKEN OLDU

Hollandalı Robin van Persie’nin ayrılacağını açıklayan Aykut Kocaman “Robin van Persie ile konuşmanın iki tarafa da bir şey sağlayacağını düşünmüyorum. Yol ayrımı gözüküyordu. Olması gereken oldu, ayrılacak gibi duruyor.” diye konuştu.

OZAN TUFAN’DAN BEKLENTİLERİM YOK

Ozan Tufan’ı istememe nedenini açıklayan Aykut Kocaman “Ozan Tufan’la değil bütün oyuncularla diyaloğum var. Olumlu, olumsuz… Olumlu, olumsuz derken yaptıklarını anlatmak için bunu söylüyorum. Bu özel konuşmalar içeride kalmalı. Herkesi ilgilendiren tarafına gelirsek, Ozan’dan ikinci yarı beklentilerim yok. Bu yüzden böyle bir karar verdik. Oyun anlamında daha fazla bir şey alamayacağımızı düşündüm. Kendi adına hızlı bir karar vermesi için önünü açmaya karar verdik. Burada işinin kolay olmadığını bilmesi için bu kararı verdim.” ifadelerini kullandı.

SERT BİR KARAR VERDİM AMA…

Ozan Tufan ile ilgili sorular üzerine sözlerine devam eden Kocaman, “Oyuncuların özel hayatları, iş hayatına yansımıyorsa, asla karışmam. Benim disiplin anlayışımı Felix Magath diye adlandırılıyor. Ben Magath’ın ne yaptığını bilmiyorum. Ben saygısızlığı kabul etmem. Ozan da böyle bir şey olmadı. Benim takımı götürmek istediğim yerle Ozan’ın kafası arasında çelişki var. Basın toplantısını Ozan toplantısına çevirmenin de anlamı yok. Sert bir karar verdim ama artık bir karar vermesi adına bunu yaptım.” şeklinde konuştu.

Takımına güvendiğini söyleyen deneyimli teknik adam “Herhangi bir oyuncu gelmese bile son ana kadar şampiyonluk yarışının içerisinde olacağız. Transfer istemediğim anlamına gelmesin bu sözler.” açıklamasını yaptı. İşte Kocaman’ın açıklamalarından satır başları…

ELJİF ELMAS BİR KURTARICI DEĞİL

”Genç futbolcu Eljif Elmas’ın kurtarıcı olmak için henüz yaşının genç olduğunu hatırlatan Aykut Kocaman, “Eljif Elmas henüz 18 yaşına girdi. Bu oyuncuyu kurtarıcı olarak tanıtmak kulübe de zarar verir, bana da zarar verir. Oyuncunun kendisine daha büyük zarar veri. şapkadan tavşan çıkartan bir oyuncu değil olmayacak da. Ancak bu yeteneklerini geliştirirse harika bir takım oyuncusu olacak. Takıma girip bir anda her şeyi değiştirdi algısı yaratılıyor, böyle bir şey yok. Oğuz Kağan Güçtekin’den de böyle bir beklentim yok. Daha 18 yaşında genç adamlar, iki sene sonra ana kadroda olmalarını düşünüyorum. Bu yüzden kadroda onlara da yer veriyorum.”

TRANSFERE KAPALI DEĞİLİM AMA…

”Transfer yapmaktan daha önemli mevcut kadronun seviyesini yukarı çekmenin daha yararlı olabileceğini söyleyen Aykut Kocaman, “Alacağımız oyuncular hangi pozisyonda olursa olsun, var olan oyuncuların üzerinde isimler olmalılar. Beklenen katkıyı vermek için böyle bir transfer yapmalıyız. 6 haftalık zorlu bir periyotla başlayacağız ancak sanki daha mantıklı olan gelecek bir kurtarıcı yerine 6 aylık çalıştığımızın grubun verimliliğini arttırmanın çok daha iyi olduğunu düşünüyorum. Transfere kapalı değilim, tam tersi yönetime her konuda düşüncelerimizi açıkça söylüyoruz. Ancak 6 hafta içinde 3 tane şampiyonluk isteyen takımla oynayacağız. Gelen oyuncu çok üst düzey olmalı ki uyum sorunu olmadan takıma girmeli ve uyum sağlamalı. Bunun maliyetini söylememe gerek var mı bilmiyorum. Bunun maliyeti 15, 20, 25 gibi rakamlara gidiyor.”

HEDEFİMİZ BİTİŞ ÇİZGİSİNE ÖNCE VARMAK

”Şampiyonluk yarışı hakkında görüşü istenen Aykut Kocaman “Şampiyonluk puanı 75’in altı olacak gibi gözüküyor. İlerleyen haftalarda daha net konuşabiliriz. Şu an 75’in altında bitecek gibi görünüyor. 51 puanlık maratona girerken, çeşitli yerlerde puan kayıpları olacaktır. Esas olan en fazla puanı alabilmek. Puan kaybı yaşadıktan sonra çöken takımlar bu yolda olmamalı. Vardar maçı çok ağır başlangıç. Benim gibi kendini kontrol eden birini bile etkileyen bir sonuç oldu. Başakşehir’de 90+3’te mağlup olduk. Bu maçların daha da beteri Kayserispor maçı. 5-1 olacakken maç 3-3 bitti. Tamamen tüketici maçlar oldu. Önümüzdeki günlerde de her takım için bu iniş çıkışlar olacak. Temel hedefimiz varış çizgisine herkesten önce varmak.”

TOPAL VE JOSEF YETENEKLİ OYUNCULAR

”Savunmaya yönelik oynadıkları yönündeki eleştirilerin doğru olmadığını söyleyen Aykut Kocaman “Mehmet Topal da Josef de Souza da yetenekli oyuncular. Fenerbahçelilerin şunu bilmesi beni sevindirir; onlara yeteneklerine uygun bir rol vermeye çalışıyorum. Herkesi Valbuena ve Giuliano gibi oynatamayız. Kafamızda bir senaryo var. En iyi bildiklerini yaptırıyoruz.”

HAYALİM 3.BÖLGEDE OYNAYAN BİR TAKIM

“Hayalim 3. bölgede oynayan bir takım. Tam tersi yöne çekilmesine gerçekten çok şaşırıyorum. Bugünkü oyunda şapkadan tavşan çıkaran oyuncularınız yoksa bir şeyler elde etme şansınız yok. Yapabileceğimiz; yardımlaşma, rolleri dağıtma, bükme tarifim, fizik gücü. Bu takım sahada bir orkestra. Herkes kendi enstrümanını çalsın. Bireysel yetenekler oyuncuların asli görevi ama bunu kendi istekleri doğrultusunda yapmamalılar”

CENK BİZİM DÖNEMDE OLSAYDI NASIL OLURDU?

Cenk Tosun’un Everton’a transferi sorulması üzerine konuşan Aykut Kocaman “Cenk Tosun başta olmak üzere şimdiki oyuncular bizden çok daha güçlü, çok daha teknik, çok daha baskı altındalar. Cenk ve Cenk’ler bizim dönemde olsaydı nasıl olurdu, görmek lazım. Her dönemin kendine ait avantaj ve dezavantajları var.” diyerek sözlerini noktaladı.

EMRE İLE KONUŞMADIM

Emre Belözoğlu’nun transferiyle ilgili sorulan soruya ise Kocaman şu cevabı verdi:  ”Emre Belözoğlu ile alakalı bildiğim hiçbir şey yok. Bana bir bilgi gelmedi ve ne Emre, ne de ben yönetimle bu konuda konuşmadım.”

 

Yayınlanma Tarihi:15:25,