SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sumudica: Van Persie’nin dilinden ben anlardım

Kayserispor Teknik Direktörü Sumudica, Van Persie ile ilgili bomba iddiada bulundu: "Van Persie ya da başkası fark etmez. Yıldızlarla çok iyi anlaşırım. Ben bir liderim, lider doğmuşum."

Güncellenme: 11:09, 07/01/2018
Sumudica: Van Persie’nin dilinden ben anlardım

Kayserispor’la ligin ilk yarısında topladığı 30 puanla mütevazı yıllık kazancına göre büyüklerle yarışa giren Marius Sumudica ile Antalya kampında bir araya geldik. Maç sonu demeçleriyle hep dikkatleri çeken Rumen hoca yine çok konuşulacak açıklamalar yaptı:

Sizi biraz daha iyi tanıyalım; nasıl bir teknik adamsınız, hücum, savunma, hangisi sizin için önce gelir?

Yalnız hücum ya da yalnız savunma olmaz. Birlikte olmalı. Geçen sezon Kayserispor 58 gol yemiş, şimdi 18 golle en az gol yiyen ikinci takımız. Kazandığımız puanlara bakarsanız sadece savunma yaptığımızı da söyleyemezsiniz. Bir denge kurduk ve bunu yaparken elimdeki iyi oyunculara güvendim. Şunu biliyorum ki çalışan eninde sonunda kazanır, hem de çok kazanır. Acelem yok, çalışmaya, çok çalışmaya devam.

Kayserispor’da göreve başladığınızda hedefleriniz nelerdi?

Önce tribüne seyirci çekmeliydik, boş tribünlerle futbol oynanmaz! Bunu başardık her maçımıza 20-25 bin kişi geliyor. Seyirciyi lafla tribüne çağıramazdık, iyi futbol oynamalıydık ve bunu da başardık, bunu ben söylemiyorum, otoriteler söylüyor.

Oynayan futbolcuları motive etmek için konuşuyorsunuz peki ya yedek kalanlar, onlarla problem yaşıyor musunuz?

Gidin sorun; yedekler de beni oynayan oyuncular kadar seviyordur. Ben fazla kadro değiştirmem, iskelete sadık kalırım. Buna rağmen yedek kalan oyuncularım küsmez. Çünkü onlarla, oynayan oyuncularımdan çok daha fazla konuşurum. Birlikte güçlü olduğumuzu anlatırım.

Yıldız futbolcuları seviyorsunuz. Şu an Fenerbahçe Robin van Persie’den kurtulduğuna seviniyor. Siz onu oynatabilir misiniz?

Van Persie ya da bir başkası fark etmez. Ben yıldız futbolculara nasıl davranacağımı iyi bilirim, onların dilinden anlarım. Ben bir liderim. Lider doğmuşum. İnsanlar lider olmaz, öyle doğarlar. O yüzden takımlarıma, oyuncularıma liderlik yaparım. İsimler üzerinden gidersek polemik olur ama şunu söyleyebilirim, yıldızlarla çok iyi anlaşırım.

Sizce Cenk Tosun, Premier Lig’de başarılı olabilir mi?

Yaşına göre şu an Avrupa’nın en iyi santrforu. Bir golcüde olması gereken her özelliğe sahip; iki ayağını da kullanabiliyor, kafa vuruşları harika, şut özelliği var, pres yapabiliyor, gol vuruşları mükemmel. Komple bir golcü. Çalışmaktan hiç vazgeçmezse gittiği zorlu lige rağmen başarılı olmaması için bir sebep yok. Cenk’i gerçekten çok beğenirim o gerçek bir yıldız golcü.

AYKUT KOCAMAN’I YOLLAMAK HATA OLURDU

Süper Lig’de beğendiğiniz teknik adamlar kim?

İki yabancı var biri ben diğeri Le Guen… Diğerleri yerli ve aralarında çok büyük tecrübeler var; Şenol Güneş, Fatih Terim gibi… Aykut Kocaman, Abdullah Avcı, Kemal Özdeş, Tamer Tuna.. Ve Rıza Çalımbay’ı asla unutmayalım, Trabzonspor’u nereden, nereye getirdi, çok önemli işler başarıyor.

Hepsini saydınız zaten ama yine de en çok teknik direktör değişikliği futbolumuzda oluyor…

Türkiye’deki en önemli sorun bu bence. İlk fırsatta hocayı değiştirmek. Oysa başarı üç ayaklıdır, bir tarafta hoca, bir tarafta takım, bir tarafta başkan ve yönetim vardır ama hep hocalar gider. Benim mesela bavulum her zaman hazırdır. Çarpıcı bir örnek vereyim; Aykut Kocaman istifa aşamasına geldi, eğer gitseydi F.Bahçe asla başarılı olamazdı ama sonra toparladı ve şimdi yarışa ortak durumdalar. Bu bile çok şey anlatan bir örnek.

Umut Bulut, geldiğinizde sönmeye başlayan bir yıldızdı. Onu nasıl eski günlerine döndürdünüz?

Katılmıyorum, yıldız hep yıldızdır. Sadece parıldamak için uygun ortamı yaratmalısınız. Geldiğimde Umut’la konuştum, ‘Geçen sene kaç gol atmıştı?’ diye sordum; 4 cevabını verince ‘Bu sene 8 atacaksın’ dedim, 9 attı! Sizce neden? Biz bir aileyiz, kenetleniyoruz, zincirin halkalarını güçlendirmek için çaba harcıyoruz.

TÜRK HAKEMLERİ ÇOK İYİLER

“Çok açık söylüyorum Türk hakemleri, Romanya’daki hakemlerden çok daha iyiler. Hatalar çok tartışılıyor ama önemli olan art niyet olup olmaması. Bir maçta iki puan kaybettik ve hakem hatalı kararlar vermişti, dönüşte havalanında karşılaştık. Hatalı karar verdiğini maçtan sonra görüntüleri izleyince anlamış, özür diledi. Hoşuma gitti. Niyet iyi olmalı ve önemli olan bu. Yoksa futbolda hata olmaması mümkün değil. Hakemlerden memnunum.” Sumudica’lı Kayserispor evindeki 9 maçta sadece Yeni Malatyaspor’a mağlup oldu.

CUMHURBAŞKANIMIZ ERDOĞAN OLSA ROMANYA DÜNYA ŞAMPİYONUYDU

Kayserispor Teknik Direktörü Marius Sumudica, verdiği röportajda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın spora ve özellikle futbola yaptığı katkılara övgüler yağdırdı: “Ben Türkiye dışında, devletin kulüplere böyle muhteşem statlar yaptığını hiçbir yerde görmedim. Bu muhteşem bir şey… Sanırım Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın futbol oynamış olmasının ve futbolu çok sevmesinin bunda payı büyük. Türk kulüpleri ve futbolseverler bu açıdan çok şanslı. Bir futbol adamı olarak, bir gün Erdoğan’la tanışma fırsatım olursa elini sıkarak ona bütün kalbimle teşekkür edeceğim; bu muhteşem statlar ve futbola verdiği destek için. Bu o kadar önemli ki; size anlatamam. Bakın şöyle söyleyeyim, kendi ülkemden örnek verecek olursam, eğer Hagi gibi yıldızlar yetiştirdiğimiz dönemlerde Romanya’nın başında Erdoğan gibi futbolu seven bir Cumhurbaşkanı olsaydı inanın bana Romanya kesinlikle Dünya Kupası’nda final oynar, belki de dünya şampiyonu olurdu. Siz de buna inanın, iyi bir jenerasyon yakaladığınız anda dünya çapında bir şampiyonluk mutlaka yaşayacaksınız.”

LUCESCU’NUN ASIL UZMANLIĞI KULÜPLERDİR

“Lucescu çok iyi bir teknik adam, eğer süre tanınırsa Türkiye’yi şampiyonaya kesinlikle götürecektir. Bunu vatandaşım olduğu için söylemiyorum. Biliyorum ki bazı kişiler böyle düşünecektir ama ben o noktadan hareketle söylemiyorum. Lucescu’nun başarıları ortada. Asıl uzmanlığı kulüplerdir ve onun felsefesini tüm oyunculara benimsetmesi için daha sık birlikte olması gerekir. Milli Takım’da böyle bir dezavantaj var ama yine de Lucescu, Türk Milli Takımı’nı şampiyonaya götürecektir.”

Yayınlanma Tarihi:11:07,